izolacja

  izolacja

  Ksenofobia to jedna z fobii społecznych, uznawana za zaburzenie nerwicowe. Ksenofobia objawia się panicznym lękiem przed obcymi, przy czym chodzi zarówno o obce grupy narodowościowe czy religijne, jak i o ludzi nieznajomych. Przeciwieństwem ksenofobii jest nie tyle tolerancja, ile ksenofilia, czyli umiłowanie obcości.

  Wprawdzie obostrzenia związane z pandemią są stopniowo znoszone, ale to nie znaczy, że z dnia na dzień przestaniemy odczuwać skutki izolacji. Z jej powodu szczególnie trudno było dzieciom i nastolatkom, ponieważ kontakt z rówieśnikami jest dla nich niezbędny do prawidłowego rozwoju. Jak pomóc dziecku zwalczyć konsekwencje wyłączenia z życia społecznego, podpowiada Małgorzata Kłoś, psychoterapeuta w Ośrodku Centrum oraz psycholog w niepublicznym liceum w Warszawie.

  Wymuszona przez pandemię izolacja ma olbrzymi wpływ na zdrowie psychiczne. Wielu młodych ludzi nie potrafi jej zaakceptować i odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Takim osobom pomaga inicjatywa Between US stworzona przez pięć licealistek. W jaki sposób? O tym w Dzień Dobry TVN opowiadały Natalia Rusin i Maja Grzegorz, współautorki projektu.

  Trzecia fala pandemii, która właśnie przetacza się przez Polskę najbardziej uderza w dzieci i w młodzież. Przymusowe zamknięcie w czterech ścianach, zdalna nauka i brak kontaktu z rówieśnikami sprawiły, że coraz więcej dzieci zmaga się problemami psychicznym. Jak mówiła w rozmowie z PAP pełnomocnik Ministra Zdrowia ds. psychiatrii dzieci i młodzieży prof. Małgorzata Janas-Kozik pogarszającą się sytuację - niestety - widać na oddziałach.

  Przebywasz na kwarantannie, a masz w domu czworonoga? W sytuacji, gdy nie możesz liczyć na sąsiadkę, znajomych czy rodzinę, z pomocą przychodzi ogólnopolska internetowa akcja „Pies w Koronie”. W ramach tej inicjatywy ludzie z całej Polski nieodpłatnie wyprowadzają czworonogi właścicieli, u których wykryto koronawirusa. Jak powstała akcja? O tym opowiedziała nam współinicjatorka Jolanta Broda.

  Patrycja Volny ponownie zmaga się z zaburzeniami odżywiania. Aktorka znana z filmu "Pokot" przyznała to w szczerym, emocjonalnym nagraniu, które zamieściła w sieci. Jej zdaniem, do nawrotu anoreksji przyczyniła się pandemia koronawirusa i pobyt w izolacji. Córka Jacka Kaczmarskiego opublikowała też wstrząsające zdjęcie swojej sylwetki.

  Od 12 października uczniowie szkół ponadpodstawowych i wyższych uczą się w trybie zdalnym. Teraz dołączą do nich uczniowie klas 4-8. Ma to na celu zmniejszenie liczby zakażeń koronawirusem, ale wiąże się z ponownym zamknięciem dzieci w domach. Jak mają sobie z tym problemem poradzić? Co oznacza dla nich brak spotkań z rówieśnikami? Na ten temat rozmawialiśmy z Tatianą Mindewicz-Puacz – psychoterapeutką oraz Agnieszką Stążką-Gawrysiak - autorką książki "Self-Regulation. Szkolne wyzwania".

  To nie były wakacje marzeń. 148 polskich turystów, którzy wylądowali 6 października w Egipcie, po wykonaniu tam obowiązkowego testu na koronawirusa, otrzymało wynik pozytywny. Przy ponownym teście po kilku dniach taki sam wynik stwierdzono tylko u 4 osób. Przez co musieli przejść? Jak obecnie wygląda ich sytuacja? O tym opowiadali nam Gabriela Siembab i Konrad Pollesch, a o przysługujących turystom prawach mówił adwokat Eryk Bogdas.

  W ostatnim tygodniu w mediach pojawiały się niepokojące informacje o stanie zdrowia Doroty Gardias. Prezenterka publicznie przyznała, że ma koronawirusa i przebywa w szpitalu. Na szczęście jednak, mimo że sytuacja wyglądała groźnie, gwiazda ma się już dobrze. 5 października Dorota wróciła do domu. Jak się aktualnie czuje oraz jak wspomina przebieg choroby?

  Sąd zdecydował, że Leszek Pękalski po odbyciu 25 lat kary więzienia trafi do ośrodka zamkniętego w Gostyninie. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy kryminologa prof. Brunona Hołysta, aby zapytać, na jakiej podstawie Wampir z Bytowa został uznany za niebezpiecznego, jakie są przyczyny jego zaburzeń, czy terapia w jego przypadku może przynieść pozytywne efekty i jak w innych krajach traktują przestępców seksualnych.

  Gość Dzień Dobry TVN aktywista, lider Wolnych Konopi Andrzej Dołecki bez wyroku przesiedział w areszcie 84 dni. Za niesłuszny areszt sąd zasądził mu odszkodowanie w wysokości 93 tys. zł. Został również oczyszczony z zarzutów, które mu stawiano. Powiedział nam o powodach aresztowania, absurdach panujących w areszcie, skutkach izolacji i walce o legalizację medycznej marihuany.