Folia ratunkowa w ratownictwie i turystyce. Jak jej używać?
Folia ratunkowa znana jest także jako izolacyjna, termiczna, folia NRC lub koc przeciwwstrząsowy. Najczęściej stosowana jest w celu ochrony przed przegrzaniem lub wyziębieniem organizmu. Folia termiczna powinna znaleźć się w każdej apteczce samochodowej, ponieważ doskonale sprawdza się w sytuacjach kryzysowych.
Pandemia COVID-19 negatywnie wpływa na rozwój dzieci. Dotyczy to również niemowląt
Pandemia koronawirusa nie zwalnia tempa. Związany z nią stres rodziców i izolacja społeczna obijają się negatywnie na zdolnościach rozwojowych najmłodszych - wynika z badań naukowców z Advanced Baby Imaging Lab na Brown University. Czy możemy temu zapobiec?
Izolacja skrócona dla medyków i służb mundurowych. Kogo jeszcze obowiązuje?
Izolacja, między innymi dla medyków i służb mundurowych, będzie skrócona poprzez rozporządzenie ministra zdrowia. Zmienia ono dotychczasowe rozporządzenie w sprawie chorób zakaźnych powodujących powstanie obowiązku hospitalizacji, izolacji lub izolacji w warunkach domowych oraz obowiązku kwarantanny lub nadzoru epidemiologicznego.
Ksenofobia to jedna z fobii społecznych, uznawana za zaburzenie nerwicowe. Ksenofobia objawia się panicznym lękiem przed obcymi, przy czym chodzi zarówno o obce grupy narodowościowe czy religijne, jak i o ludzi nieznajomych. Przeciwieństwem ksenofobii jest nie tyle tolerancja, ile ksenofilia, czyli umiłowanie obcości.
Księżna Kate przebywa na izolacji. Pałac Buckingham wydał oświadczenie w sprawie jej stanu zdrowia
Zagraniczna prasa donosiła przez ostatnie dni, że księżna Kate miała kontakt z osobą zakażoną COVID-19. Rzecznik Pałacu Buckingham zabrał głos w tej sprawie i potwierdził przykre doniesienia. Na tę chwilę wiadomo, że księżna nie będzie wypełniała swoich dworskich obowiązków.
Przed nami kolejny lockdown? Przypadkowo ujawniono planowany powrót do restrykcji
Jesienią możemy spodziewać się kolejnego lockdownu. Taką informację przypadkowo potwierdził wiceminister finansów Piotr Patkowski. Jeżeli ten scenariusz się sprawdzi, kolejny raz długie miesiące spędzimy zamknięci w domach.
Jak pomóc dziecku pokonać frustrację po izolacji w czasie pandemii? "Nie pozwólmy, aby dziecko zapadało się w swój świat"
Wprawdzie obostrzenia związane z pandemią są stopniowo znoszone, ale to nie znaczy, że z dnia na dzień przestaniemy odczuwać skutki izolacji. Z jej powodu szczególnie trudno było dzieciom i nastolatkom, ponieważ kontakt z rówieśnikami jest dla nich niezbędny do prawidłowego rozwoju. Jak pomóc dziecku zwalczyć konsekwencje wyłączenia z życia społecznego, podpowiada Małgorzata Kłoś, psychoterapeuta w Ośrodku Centrum oraz psycholog w niepublicznym liceum w Warszawie.
Urlop a kwarantanna. Jak rozwiązać problem nieobecności w pracy z powodu podejrzenia COVID-19?
Niemalże wszędzie, gdzie jest to możliwe, pracownicy musieli się dostosować do wymogów pracy zdalnej. Ci którzy muszą stawiać się w miejscu pracy, mają jednak poważny dylemat. Adwokat Eliza Kuna radzi, jak postępować, w przypadku kwarantanny związanej z testem na koronawirusa.
Nastolatki doświadczyły kryzysu psychicznego, teraz pomagają rówieśnikom. "Staramy się być mostem między naszymi odbiorcami a psychologami"
Wymuszona przez pandemię izolacja ma olbrzymi wpływ na zdrowie psychiczne. Wielu młodych ludzi nie potrafi jej zaakceptować i odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Takim osobom pomaga inicjatywa Between US stworzona przez pięć licealistek. W jaki sposób? O tym w Dzień Dobry TVN opowiadały Natalia Rusin i Maja Grzegorz, współautorki projektu.
Negatywny wynik testu a kwarantanna. Czy obowiązuje, jeśli inna osoba w domu ma COVID-19 i podlega izolacji?
Osoba, która ma pozytywny wynik testu na COVID-19 podlega izolacji domowej, a domowników chorego obowiązuje kwarantanna. Czy również tych, którym w trakcie kwarantanny wynik testu na koronawirusa wyjdzie negatywny? Wątpliwości rozwiewa adwokat Eliza Kuna.
Pandemia uderza przede wszystkim w dzieci. "W szpitalu mamy stuprocentowe obłożenie"
Trzecia fala pandemii, która właśnie przetacza się przez Polskę najbardziej uderza w dzieci i w młodzież. Przymusowe zamknięcie w czterech ścianach, zdalna nauka i brak kontaktu z rówieśnikami sprawiły, że coraz więcej dzieci zmaga się problemami psychicznym. Jak mówiła w rozmowie z PAP pełnomocnik Ministra Zdrowia ds. psychiatrii dzieci i młodzieży prof. Małgorzata Janas-Kozik pogarszającą się sytuację - niestety - widać na oddziałach.
Jak działa ścieżka testowania na koronawirusa? Ekspert: "Jest problem z algorytmem"
Liczba zarażonych koronawirusem stale rośnie, co wzbudza niepokój. Coraz więcej osób ma dodatni wynik testu. Jak się wtedy zachować? Które testy są najlepsze? Jak uzyskać skierowanie bez wizyty u lekarza? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedział dr Paweł Doczekalski, lekarz POZ.
Sylwia Bomba w zmysłowej sukience gotowa na wielkie wyjście. "Postanowiłam się wystroić"
Pandemia koronawirusa zmusiła większość z nas do pozostania w czterech ścianach. Dres stał się naszym strojem codziennym, a o wizytach w knajpkach możemy już od dłuższego czasu zapomnieć. Jednak Sylwia Bomba, gwiazda "Gogglebox. Przed telewizorem",znalazła na to sposób i zdecydowała się na zachwycającą kreację. Na jaką uroczystość się w niej wybrała?
Kwarantanna współdomownika a kwarantanna po kontakcie z osobą zakażoną. Ekspert wyjaśnia różnicę
Kontakt z osobą zakażoną koronawirusem nie musi, ale może oznaczać zarażenie. Warto więc zachować w takiej sytuacji wszelkie środki ostrożności. Ważne jest odpowiedzialne zachowanie, by zapobiec rozprzestrzenianiu się COVID-19. Jak długo należy w takim razie przebywać na kwarantannie?
Ile muszą czekać domownicy chorego, żeby wykluczyć zakażenie koronawirusem? Odpowiada dr Grzesiowski
Widzowie pytają, eksperci odpowiadają. Wątpliwości związanych z koronawirusem nie ubywa, podobnie jak codziennych przypadków koronawirusa. Ile muszą czekać domownicy, żeby wykluczyć zakażenie? W naszym programie tłumaczył to dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19.
Nie masz jak wyprowadzić czworonoga, bo jesteś na kwarantannie? Akcja "Pies w koronie!" rozwiąże ten problem
Przebywasz na kwarantannie, a masz w domu czworonoga? W sytuacji, gdy nie możesz liczyć na sąsiadkę, znajomych czy rodzinę, z pomocą przychodzi ogólnopolska internetowa akcja „Pies w Koronie”. W ramach tej inicjatywy ludzie z całej Polski nieodpłatnie wyprowadzają czworonogi właścicieli, u których wykryto koronawirusa. Jak powstała akcja? O tym opowiedziała nam współinicjatorka Jolanta Broda.
Patrycja Volny znowu cierpi na anoreksję. "To jest codzienna walka"
Patrycja Volny ponownie zmaga się z zaburzeniami odżywiania. Aktorka znana z filmu "Pokot" przyznała to w szczerym, emocjonalnym nagraniu, które zamieściła w sieci. Jej zdaniem, do nawrotu anoreksji przyczyniła się pandemia koronawirusa i pobyt w izolacji. Córka Jacka Kaczmarskiego opublikowała też wstrząsające zdjęcie swojej sylwetki.
Małżeństwo zamknięte w domu - jak to przeżyć? Psycholog: "Trzeba mówić o swoich potrzebach"
Dla jednych to dobry, wspólny czas, dla innych droga przez mękę. Izolacja albo umacnia związek, albo pcha go ku rozpadowi. Alżbeta Lenska i Rafał Cieszyński razem przeszli COVID-19. Jak aktorka wspomina małżeńską kwarantannę?
Nowe przepisy dotyczące domowej kwarantanny. Co się zmieniło?
Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów, od 2 listopada obowiązują nowe, uproszczone zasady kierowania na kwarantannę. Informacja o izolacji może zostać przekazana ustnie. Co to oznacza? O nowych zasadach opowiedział nam adwokat Rafał Wyziński.
Jak znieść rozłąkę z bliskimi? Psycholog: "Tęsknota nie jest deficytem, który można od razu uzupełnić"
Anna Skura zakaziła się koronawirusem. Blogerka zdecydowała się na izolację i rozłąkę z mężem oraz dwuletnią córką. Jak radzić sobie z tęsknotą? O tym mówił Szymon Kukanow, psycholog i psychotraumatolog, wykładowca Uczelni Łazarskiego.
Jak izolacja wpływa na dzieci? Psychoterapeutka: "Bardzo ważne są relacje z bliskimi"
Od 12 października uczniowie szkół ponadpodstawowych i wyższych uczą się w trybie zdalnym. Teraz dołączą do nich uczniowie klas 4-8. Ma to na celu zmniejszenie liczby zakażeń koronawirusem, ale wiąże się z ponownym zamknięciem dzieci w domach. Jak mają sobie z tym problemem poradzić? Co oznacza dla nich brak spotkań z rówieśnikami? Na ten temat rozmawialiśmy z Tatianą Mindewicz-Puacz – psychoterapeutką oraz Agnieszką Stążką-Gawrysiak - autorką książki "Self-Regulation. Szkolne wyzwania".
Pozytywny test na koronawirusa za granicą. Adwokat: "Warto mieć dodatkowe ubezpieczenie"
To nie były wakacje marzeń. 148 polskich turystów, którzy wylądowali 6 października w Egipcie, po wykonaniu tam obowiązkowego testu na koronawirusa, otrzymało wynik pozytywny. Przy ponownym teście po kilku dniach taki sam wynik stwierdzono tylko u 4 osób. Przez co musieli przejść? Jak obecnie wygląda ich sytuacja? O tym opowiadali nam Gabriela Siembab i Konrad Pollesch, a o przysługujących turystom prawach mówił adwokat Eryk Bogdas.
Aktualne procedury w przypadku zachorowania na COVID-19. Jakie zasady obowiązują podczas izolacji?
Liczba osób zakażonych przekroczyła w Polsce 100 tysięcy. Dbając o wspólne bezpieczeństwo, warto dużo wcześniej dowiedzieć się, jak obecnie wyglądają procedury wykonywania testów oraz gdzie i kiedy musimy się zgłosić, aby otrzymać pomoc. Naszym gościem był dr Tomasz Karauda z oddziału chorób płuc szpitala im. Barlickiego w Łodzi.
Dorota Gardias o zmaganiach z koronawirusem. "Nie mogłam złapać pełnego oddechu"
W ostatnim tygodniu w mediach pojawiały się niepokojące informacje o stanie zdrowia Doroty Gardias. Prezenterka publicznie przyznała, że ma koronawirusa i przebywa w szpitalu. Na szczęście jednak, mimo że sytuacja wyglądała groźnie, gwiazda ma się już dobrze. 5 października Dorota wróciła do domu. Jak się aktualnie czuje oraz jak wspomina przebieg choroby?