Kobieta bije i poniża męża na środku ulicy. Jak reagują przechodnie? Sprawdziliśmy

Kiedy mężczyzna jest ofiarą przemocy
Źródło: Dzień Dobry TVN
Czy pomógłbyś facetowi dręczonemu przez kobietę?
Czy pomógłbyś facetowi dręczonemu przez kobietę?
Gdy mężczyzna jest ofiarą przemocy
Gdy mężczyzna jest ofiarą przemocy
Mąż zgotował jej piekło, teraz trafił do więzienia
Mąż zgotował jej piekło, teraz trafił do więzienia
Jak chronić nasze dzieci przed przemocą?
Jak chronić nasze dzieci przed przemocą?
Jak reagować na przemoc?
Jak reagować na przemoc?
Mówimy głośno o cichej przemocy
Mówimy głośno o cichej przemocy
W 2007 roku w cyklu "Miejska Dżungla" zrobiliśmy społeczny eksperyment i sprawdziliśmy, jak reagują przypadkowe osoby na ulicy, gdy kobieta jest agresywna wobec mężczyzny. Po 16 latach reporter Dzień Dobry TVN Bartek Dajnowski powtórzył akcję ze statystami. Co się zmieniło? Jak ludzie reagują na agresję? Wnioski omówiliśmy z ekspertami socjologiem Tomaszem Sobierajskim oraz kierowniczką Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie "Niebieska Linia" Renatą Durdą.

Przemoc w związku - kobieta bije mężczyznę

Kobieta szarpiąca i popychająca mężczyznę w centrum miasta to raczej niecodzienny widok. Jednak to taka sama przemoc jak każda inna i ludzie powinni reagować. 16 lat temu, na taką scenę nikt nie zwrócił uwagi. Teraz jest zupełnie inaczej.

- Chciałem przebiec z drugiej strony ulicy, żeby mu pomoc. Miałem szczere rozmowy z mężczyznami, którzy zwierzali mi się z różnych spraw i wiem, że jest wiele sytuacji, gdy to mężczyzna jest ofiarą przemocy, a agresorem jest kobieta, a te sprawy nie są nigdzie raportowane - powiedział świadek sytuacji.

Eksperyment pokazał, że nasza świadomość się zmieniała i wiele osób widząc taką sytuację, reaguje. Przez prawie 3 godziny do pary naszych aktorów podeszło 14 mężczyzn i 9 kobiet, ale wciąż zdecydowanie zbyt wiele osób nic nie zrobiło.

Jak zmieniła się nasza wrażliwość społeczna?

Niewątpliwie przez lata nastąpiła zmiana w społeczeństwie. Przemoc domowa, jak i każda inna była tematem tabu. Jak przyznał Tomasz Sobierajski, dziś na szczęście wygląda to już inaczej. - Ludzie mają świadomość tego, że przemoc to przemoc i trzeba na nią reagować -powiedział.

Jednak wciąż mamy jeszcze wiele do zrobienia. Problemy mężczyzn wciąż są spychane na drugi plan. Panowie w Polsce w niektórych aspektach życia są dyskryminowani, a mówienie o ich problemach często jest wyśmiewane.

- Wielu mężczyzn, którzy zgłaszają się do Niebieskiej Linii, mówi o dotkliwej przemocy emocjonalnej. W ich przypadku to jest odmowa bycia w kontakcie, czyli tzw. ciche dni. Mężczyźni mówią: "ona mnie nie zauważa". To także odmowa współżycia, bliskości. Wiele panów mówi o przemocy ekonomicznej, bo szale zaczynają się wyrównywać, jeśli chodzi o możliwość zarabiania - powiedziała Renata Durda, kierowniczką Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie "Niebieska Linia".

DD_20230425_Przemoc_REP
Gdy mężczyzna jest ofiarą przemocy
Źródło: Dzień Dobry TVN

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości