Przemoc w związku - kobieta bije mężczyznę
Kobieta szarpiąca i popychająca mężczyznę w centrum miasta to raczej niecodzienny widok. Jednak to taka sama przemoc jak każda inna i ludzie powinni reagować. 16 lat temu, na taką scenę nikt nie zwrócił uwagi. Teraz jest zupełnie inaczej.
- Chciałem przebiec z drugiej strony ulicy, żeby mu pomoc. Miałem szczere rozmowy z mężczyznami, którzy zwierzali mi się z różnych spraw i wiem, że jest wiele sytuacji, gdy to mężczyzna jest ofiarą przemocy, a agresorem jest kobieta, a te sprawy nie są nigdzie raportowane - powiedział świadek sytuacji.
Eksperyment pokazał, że nasza świadomość się zmieniała i wiele osób widząc taką sytuację, reaguje. Przez prawie 3 godziny do pary naszych aktorów podeszło 14 mężczyzn i 9 kobiet, ale wciąż zdecydowanie zbyt wiele osób nic nie zrobiło.
Jak zmieniła się nasza wrażliwość społeczna?
Niewątpliwie przez lata nastąpiła zmiana w społeczeństwie. Przemoc domowa, jak i każda inna była tematem tabu. Jak przyznał Tomasz Sobierajski, dziś na szczęście wygląda to już inaczej. - Ludzie mają świadomość tego, że przemoc to przemoc i trzeba na nią reagować -powiedział.
Jednak wciąż mamy jeszcze wiele do zrobienia. Problemy mężczyzn wciąż są spychane na drugi plan. Panowie w Polsce w niektórych aspektach życia są dyskryminowani, a mówienie o ich problemach często jest wyśmiewane.
- Wielu mężczyzn, którzy zgłaszają się do Niebieskiej Linii, mówi o dotkliwej przemocy emocjonalnej. W ich przypadku to jest odmowa bycia w kontakcie, czyli tzw. ciche dni. Mężczyźni mówią: "ona mnie nie zauważa". To także odmowa współżycia, bliskości. Wiele panów mówi o przemocy ekonomicznej, bo szale zaczynają się wyrównywać, jeśli chodzi o możliwość zarabiania - powiedziała Renata Durda, kierowniczką Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie "Niebieska Linia".
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz na platformie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Bartek Jędrzejak obala mity na temat depresji. "Patrzymy na ludzi chorych przez pryzmat Hannibala Lectera"
- Jak pomóc osobom w kryzysie?
- O czym dzieci rozmawiają z psychologiem? Notatki terapeuty chwytają za serce
Autor: Nastazja Bloch
Reporter: Bartek Dajnowski
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN