Z pomocą dwójki aktorów, Kai i Mariusza, sprawdziliśmy, czy ludzie reagują, widząc, że tuż obok nich ma miejsce kradzież. Podobny eksperyment przeprowadziliśmy w 2006 roku. Wtedy, przez kilka godzin nagrań, uwagę na złodzieja zwróciła jedynie jedna kobieta. Czy przez 18 lat zmieniliśmy się jako społeczeństwo i czy częściej reagujemy, widząc, że ktoś potrzebuje pomocy? O nowych metodach oszustw opowiedzieli nam w studiu Mateusz Ossowski, trener cyberbezpieczeństwa oraz Damian Kordas, kucharz, influencer.
Czy Polacy reagują, kiedy widzą czy słyszą, że komuś dzieje się krzywda? To postanowił sprawdzić reporter Dzień Dobry TVN. W materiale z cyklu Miejska Dżungla sprawdził reakcje przechodniów na krzyki z mieszkania w bloku. O zatrważających wynikach porozmawialiśmy z socjologiem doktorem Marek Troszyńskim.
"Niekoniecznie jest to fizyczna konfrontacja z przeciwnikiem" .
Jakie sytuacje powinny wzbudzać nasze podejrzenia, kiedy oraz jak reagować, jeśli zobaczymy pijanych opiekunów z dzieckiem? O tym w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z socjologiem Tomaszem Marcysiakiem oraz z psychoterapeutą DDA Cezarym Biernackim.
W Dzień Dobry TVN przeprowadziliśmy eksperyment, który zweryfikował, czy reagujemy na przemoc psychiczną wobec dzieci.
Według statystyk przeklinamy dużo, chętnie i często, szczególnie gdy ponoszą nas pozytywne lub negatywne emocje. Niestety nawet gdy staramy się nie robić tego przy dzieciach, maluchy bardzo często wychwytują brzydkie słowa z otoczenia. Jak reagować na niecenzuralne teksty naszych pociech? Co robić w takich sytuacjach? O tym opowiedzieli nam Marta Bąkowska, dziecięcy psycholog kliniczny oraz Krzysztof Wiśniewski, tata dwóch synów. Natomiast Filip Chajzer odwiedził miasto, w którym Polacy przeklinają najwięcej.
W 2007 roku w cyklu "Miejska Dżungla" zrobiliśmy społeczny eksperyment i sprawdziliśmy, jak reagują przypadkowe osoby na ulicy, gdy kobieta jest agresywna wobec mężczyzny. Po 16 latach reporter Dzień Dobry TVN Bartek Dajnowski powtórzył akcję ze statystami. Co się zmieniło? Jak ludzie reagują na agresję? Wnioski omówiliśmy z ekspertami socjologiem Tomaszem Sobierajskim oraz kierowniczką Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie "Niebieska Linia" Renatą Durdą.
Bierna agresja to typ postawy, która może objawiać się na różne sposoby. Relacje z osobami, które ją przejawiają, często są jednak toksyczne. Tacy ludzie zazwyczaj mają dwie twarze: z jednej strony wydają się nad wyraz uprzejmi, z drugiej – pod płaszczykiem niby-komplementów potrafią przemycić bardzo wiele złośliwości, a wypowiadane przez nich tezy często kłócą się z ich własnym zachowaniem.
Niezwykłą przytomnością umysłu wykazał się kierowca Miejskich Zakładów Autobusowych w Warszawie. Dzięki jego szybkiej reakcji, młodemu przechodniowi udało się uniknąć ataku dwóch mężczyzn. Całość zdarzenia zarejestrowały kamery monitoringu, a sprawę nagłośniła jedna z pasażerek autobusu.
Wiele osób, widząc agresywne zachowania na ulicy, nie reaguje. Zazwyczaj wynika to z obawy, że same mogą stać się obiektem agresji. Jakie są inne powody braku reakcji? Zapytaliśmy o to goszczących w Dzień Dobry TVN: uczestnika MasterChefa Piotra Sajdaka, który stracił rękę, gdy stanął w obronie koleżanki i socjologa Tomasza Sobierajskiego.