W tym polskim mieście wulgaryzmy padają najczęściej. Jak reagować na przeklinanie u dzieci?

Autor:
Nastazja
Bloch
Reporter:
F. Chajzer, B. Dajnowski, K. Ciesielska
Jak reagować na przekleństwa dzieci?
Jak reagować na przekleństwa dzieci?Dzień Dobry TVN
wideo 2/3

Według statystyk przeklinamy dużo, chętnie i często, szczególnie gdy ponoszą nas pozytywne lub negatywne emocje. Niestety nawet gdy staramy się nie robić tego przy dzieciach, maluchy bardzo często wychwytują brzydkie słowa z otoczenia. Jak reagować na niecenzuralne teksty naszych pociech? Co robić w takich sytuacjach? O tym opowiedzieli nam Marta Bąkowska, dziecięcy psycholog kliniczny oraz Krzysztof Wiśniewski, tata dwóch synów. Natomiast Filip Chajzer odwiedził miasto, w którym Polacy przeklinają najwięcej.

Jak reagować na przekleństwa dzieci?

Dzieci od najmłodszych lat obserwują rodziców, a zasłyszane słowa lub powiedzenia bardzo często wpisują do swojego słownika. Jak przyznała psycholog, w przypadku grupy najmłodszych pociech - przeklinają bo te przekleństwa mają wydźwięk emocjonalny. Maluchy widzą, że są pewne słowa, których nie rozumieją, ale dorośli wypowiadają je w silnych emocjach. Co więcej, gdy same użyją tych określeń, widzą natychmiastową reakcję otoczenia. Rodzice zaś czasem się złoszczą, czasem się śmieją, a czasem wstydzą. Jak powinni reagować? Małym dzieciom trudno jest zrozumieć, że pewne słowa są zarezerwowane dla świata dorosłych i najczęściej nie potrafią użyć ich zgodnie z kontekstem sytuacyjnym, np. mogą biegać i przeklinać albo podśpiewywać i ze śmiechem wypowiadać przekleństwa. Kluczem jest spokojna reakcja, tak by te słowa nie uzyskały szczególnej rango do pozyskiwania uwagi dorosłych.

- W przypadku małych dzieci można to ignorować, żeby dziecko nie uzyskiwało tym szczególnej aprobaty, czy uwagi. Jeżeli to się powtarza, można powiedzie, że takich słów w domu nie używamy. U starszych dzieci warto zatrzymać się na dłużej i wyjaśnić, co to znaczy przekleństwo - powiedziała Marta Bąkowska.

Ponadto psycholog zaleca, aby z nastolatkami i dziećmi szkolnymi ustalić zasady, np. że mogą używać przekleństw we własnym środowisku rówieśniczym, ale nie w stosunku do rodziców, nauczycieli lub w określonych miejscach. Najważniejsze jest rozróżnienie, w jakich okolicznościach ludzie generalnie z nich korzystają. Przekleństwa można wypowiadać w kilku sytuacjach: sytuacyjnie i epizodycznie do wyrażenia frustracji, złości czy wściekłości co pomaga rozładować napięcie. I tu można porozmawiać z dzieckiem lub podać przykłady jak wyrazić w inny sposób negatywne emocje. Brzydkie słowa stosowane są również do obrażania innych, w kłótniach i sprzeczkach. I tu powinniśmy się zatrzymać i zwrócić uwagę na to, że słowa ranią i krzywdzą, etykietują i mogą świadczyć o przemocy. I to jest niedopuszczalne. Sposób wysławiania się świadczyć i kulturze osobistej, wykształceniu, ale też inteligencji emocjonalnej oraz wrażliwości społecznej. 

- Moja ulubiona sytuacja rodzinna, która występuje, jak któryś z synów się uderzy i w bólu pyta "mogę powiedzieć brzydkie słowo?". Wtedy ja pozwalam na to. To są określone brzydkie słowa – powiedział Krzysztof Wiśniewski, tata dwóch synów.

Gdynia – miasto wielu przekleństw

Podobno najczęściej przeklina się w Gdyni. Według rankingu drugie miejsce zajmuje Bydgoszcz, kolejno Szczecin, Warszawa, Olsztyn, Łódź i Białystok. Co ciekawe, najspokojniejsi są mieszkańcy Częstochowy i Gliwic. Prawdę tę postanowił zweryfikować Filip Chajzer. Reporter wybrał się do kilku miast i zapytał mieszkańców, co myślą o statystykach. Dlaczego na szczycie listy znalazło się nadmorskie miasto?

- Gdynianie i gdynianki, którzy wzięli udział w badaniu, przyznali się do tego, że czasami powiedzą słowo niecenzurowane. Inne badania pokazujące, że w Gdyni dobrze się żyje, mogą potwierdzić to, że żyje się swobodnie i że przeklinamy, bo się nie wstydzimy. Gdynię charakteryzuje też historia portowego miasta - powiedziała Magdalena Żadkowska, socjolożka Uniwersytet Gdański.

Gdzie Polacy przeklinają najwięcej?
Gdzie Polacy przeklinają najwięcej? Źródło: Dzień Dobry TVN

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Nastazja Bloch

Reporter: F. Chajzer, B. Dajnowski, K. Ciesielska

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości