Według statystyk przeklinamy dużo, chętnie i często, szczególnie gdy ponoszą nas pozytywne lub negatywne emocje. Niestety nawet gdy staramy się nie robić tego przy dzieciach, maluchy bardzo często wychwytują brzydkie słowa z otoczenia. Jak reagować na niecenzuralne teksty naszych pociech? Co robić w takich sytuacjach? O tym opowiedzieli nam Marta Bąkowska, dziecięcy psycholog kliniczny oraz Krzysztof Wiśniewski, tata dwóch synów. Natomiast Filip Chajzer odwiedził miasto, w którym Polacy przeklinają najwięcej.
"Dzieci przez wiele lat musiały doświadczać poczucia bezkarności".
"Rrzucanie mięsem" pozwala wyrazić emocje, gdy brakuje słów. Po niecenzuralne słowa sięgamy często w złości oraz by wyrazić radość. Jakie są różnice między przekleństwem, inwektywami i wulgaryzmami? Dlaczego niektóre słowa mogą urazić bardziej niż inne?
Zarówno w szkołach, jak i na ulicach czy w Internecie, można zaobserwować, że społeczeństwo staje się coraz bardziej wulgarne. Dlaczego tak się dzieje i w jaki sposób wpłynąć na najmłodszych, by przestali przeklinać?
Do sądu trafił wniosek o ukaranie Jerzego Owsiaka za przekleństwo, które padło, gdy mówił do uczestników festiwalu "Przystanek Woodstock". O tym w jakich okolicznościach przekleństwa nam nie przeszkadzają, a kiedy są niewskazane rozmawialiśmy z mistrzem przejęzyczeń - Marcinem Mellerem, Ewą Błachnio i Andrzejem Nejmanem: "Są ludzie, którzy pięknie wplatają wulgaryzmy w swoje wypowiedzi, a są ludzie, którzy nie potrafią tego robić".
Dla katolików przeklinanie jest grzechem. Co zatem zrobić w chwilach zdenerwowania, kiedy mocne słowa cisną się na usta, a nie chcemy zgrzeszyć? Z pomocą przyszedł bp. Antoni Długosz, który sporządził listę dozwolonych przekleństw. Znalazły się na niej m.in.: psiakostka, piernik jasny i kuchnia felek. Dlaczego przeklinamy? Jak wypadamy na tle innych narodów? Jak przeklina współczesna młodzież? Jak definiuje się wulgaryzm? O tym w Dzień Dobry TVN dr Ewelina Kwapień, pallotyn ks. Zenon Hanas i licealista Marcin Patrzałek. Dowiedzieliśmy się również, co to jest dewulgaryzacja.
W samochodzie zmieniamy się do niepoznania. Krzyki, wulgaryzmy, frustracja w korkach. Czasem zapominamy, że na tylnym siedzeniu może być... nasze dziecko. A ono słucha. W tym wypadku przekleństw i niewybrednych epitetów. Jak widzą Cię Twoje dzieci za kierownicą? O tym, w studiu Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Karoliną Hołowczyc, doradcą gospodarczym Adrianem Furgalskim oraz z Moniką Perkowską, psychologiem dziecięcym.
Jeszcze nigdy w czternastoletniej historii badań na temat wulgaryzmów w życiu codziennym nie przeklinaliśmy tak często i tak chętnie. Klniemy pod wpływem silnych emocji, czy tylko po to, by coś dosadniej wyrazić? Filip Chajzer sprawdził, dlaczego i jak Polacy przeklinają. Komu łatwiej przychodzi wypowiadanie brzydkich słów - kobietom czy mężczyznom?
Przekleństwa, niewybredne określenia i dosadne stwierdzenia towarzyszą nam na co dzień. Każdy z nas ma inną tolerancję na brzydkie słowa, dla niektórych już "cholera jasna" jest szczytem językowego wulgaryzmu. Jak, kiedy i dlaczego przeklinają nasi goście: Tomasz Knapik, Tomasz Konecki i Małgorzata Walewska?
Czy Polakom do porozumiewania wystarczyłyby tylko cztery wulgarne słowa na "k", "p", "ch" i "s"? Przekleństwa - pozwalają rozładować negatywne emocje, wyrazić ekscytację lub zastąpią Ci zwykły przecinek. Dlaczego mówi się: "klnie jak szewc"? Czy można żyć bez wulgaryzmów? Eksperci uważają, że tak, a Ty? Gość Dzień Dobry TVN Marcin Meller przyznaje się do tego, że przeklina w sytuacjach prywatnych. Dla Mellera przekleństwa, to "bardzo fajna przyprawa do języka", a dla Ciebie? O komentarz poprosiliśmy psycholog Annę Kędzierską.
Samookaleczenia, przekleństwa i niechęć w stosunku do chorej na schizofrenię siostry to tylko niektóre z wad Natalii. Czy surowym rodzicom udało się przełamać bariery i pomóc Natalii zaakceptować własną siostrę?