Czy Polacy reagują na agresję, kiedy są jej świadkami? Wyniki eksperymentu zaskakują

Źródło: Dzień Dobry TVN
Czy zareagowalibyście w takiej sytuacji?
Czy zareagowalibyście w takiej sytuacji?
Czy pomoglibyście kobiecie w takiej sytuacji?
Czy pomoglibyście kobiecie w takiej sytuacji?
Czy pomógłbyś dziecku w takiej sytuacji (napisy test)
Czy pomógłbyś dziecku w takiej sytuacji (napisy test)
Czy pomoglibyście kobiecie w takiej sytuacji?
Czy pomoglibyście kobiecie w takiej sytuacji?
 Czy pomoglibyście kierowcy w takiej sytuacji?
Czy pomoglibyście kierowcy w takiej sytuacji?
Czy pomógłbyś w takiej sytuacji (napisy)
Czy pomógłbyś w takiej sytuacji (napisy)
Czy pomoglibyście zmarzniętemu dziecku?
Czy pomoglibyście zmarzniętemu dziecku?
Czy pomoglibyście dziecku w takiej sytuacji?
Czy pomoglibyście dziecku w takiej sytuacji?
Czy pomógłbyś facetowi dręczonemu przez kobietę?
Czy pomógłbyś facetowi dręczonemu przez kobietę?
Czy Polacy reagują, kiedy widzą czy słyszą, że komuś dzieje się krzywda? To postanowił sprawdzić reporter Dzień Dobry TVN. W materiale z cyklu Miejska Dżungla sprawdził reakcje przechodniów na krzyki z mieszkania w bloku. O zatrważających wynikach porozmawialiśmy z socjologiem doktorem Marek Troszyńskim.

Miejska Dżungla – jak reagują Polacy, kiedy słyszą, że komuś dzieje się krzywda?

W materiale Bartka Dajnowskiego aktorzy odegrali scenkę, gdzie w zwykłym bloku, na jednym z niższych pięter wcielili się w role: ojca przemocowca, krzywdzonej, nastoletniej córki i kobiety na dole, przed blokiem, która miała dzielić się z przechodniami swoim zaniepokojeniem. Jak zachowali się przechodnie?

Krzyki z mieszkania słyszało około 80 osób. Jednak albo nie zrobili nic, albo rzucali pod nosem "nie krzycz”. Niepokojąca była też próba racjonalizacji tej sytuacji i tłumaczenia, że być może dziecko było niegrzeczne i należało przywrócić je do porządku. Przez dwie godziny nagrań sytuacją zainteresowało się 16 kobiet i dwóch mężczyzn. I ci ludzie to nasi bohaterowie dnia codziennego bez peleryny, którym gratulujemy reakcji.

- W ogóle ja sobie nie wyobrażam nie reagować w takich sytuacjach. To jest oczywiste – powiedziała jedna z kobiet.

Jednak niestety nie jest to oczywiste dla mężczyzn, bo to już kolejny eksperyment, który pokazuje nasz reporter, w którym reaguje zdecydowanie więcej pań niż panów. Okazuje się, że gdy trzeba zacząć działać, miejska dżungla zamienia się w miasto kobiet.

Dlaczego boimy się reagować na krzywdę innych?

Zastanawiający jest fakt, dlaczego tak łatwo przychodzi nam obojętność wobec cudzej krzywdy. Zdaniem socjologa zjawisko to można tłumaczyć mechanizmami – naruszanie miru domowego i powszechne przekonanie, że to, co dzieje się w czterech ścianach czyjegoś domu, tam właśnie zostaje. To, co za drzwiami jest prywatne. Dodatkowo dochodzi obawa przed zemstą ze strony agresywnego sąsiada, który dowie się o tym, kto zawiadomił policję.

Krzyki w bloku – czy reagujemy na przemoc?
Źródło: Dzień Dobry TVN

- W tej sytuacji mieliśmy wiele czynników. Przede wszystkim to było w mieszkaniu, za zamkniętymi drzwiami. Nie mieszamy się do tego, co robią sąsiedzi. To ciągle jest kwestia przełamania w sobie tego oporu. Teza, którą trzeba pokazywać. Jesteśmy ludźmi, mamy prawo się pomylić, natomiast trzeba reagować. Druga rzecz, musimy przestać się bać i zadawać pytanie "co będzie dalej?", od tego jest policja – powiedział ekspert.

Co więcej, w  Polsce jest zdecydowanie niższe poczucie zaufania społecznego – tzw. próżnia socjologiczna.

- Z jednej strony powinniśmy być obywatelscy i z otwartą przyłbicą pod imieniem i nazwiskiem zgłaszać tego typu sprawy. Ale wiemy, że świat nie jest pełen bohaterów z pelerynami. Trzeba ułatwiać obywatelom i przenosić ten ciężar na instytucje. To policja powinna się tym zajmować, pomoc społeczna powinna rozpoznać sytuacja, a my ludzie powinniśmy mieć wzrastającą pewność, że te instytucje sobie z tym poradzą – powiedział socjolog.

Jak podkreśla nasz ekspert, żeby zaszła jakakolwiek realna zmiana, bardzo ważna jest tutaj rola mediów, które cały czas powinny przypominać, że kiedy człowiek działa i reaguje na czyjąś krzywdę – to ma rację, musi reagować.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Nastazja Bloch

Reporter: Bartek Dajnowski

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości