Lęki młodych Polek. Dlaczego nie decydują się na dzieci? "Najbardziej boję się śmierci łóżeczkowej"

Źródło: Dzień Dobry TVN
O stanach lękowych bez tabu
O stanach lękowych bez tabu
Iluzja psychologiczna
Iluzja psychologiczna
Jak wyleczyć złamane serce?
Jak wyleczyć złamane serce?
Czy wybaczać sobie małe grzeszki?
Czy wybaczać sobie małe grzeszki?
Nauka 4 dni w tygodniu – rewolucja w kreatywności?
Nauka 4 dni w tygodniu – rewolucja w kreatywności?
Rodzicu, bądź obecny w życiu dziecka
Rodzicu, bądź obecny w życiu dziecka
Jak wspierać osoby w kryzysie psychicznym?
Jak wspierać osoby w kryzysie psychicznym?
Jak radzić sobie z lękiem i stresem?
Jak radzić sobie z lękiem i stresem?
Nastoletnia depresja - niewidzialny wróg
Nastoletnia depresja - niewidzialny wróg
Mistrzyni olimpijska o walce z depresją
Mistrzyni olimpijska o walce z depresją
Zaburzenia psychiczne u dzieci
Zaburzenia psychiczne u dzieci
Psychoefekty - codziennie wpływają na nasze życie
Psychoefekty - codziennie wpływają na nasze życie
Internet na ratunek psychologii
Internet na ratunek psychologii
Jak znaleźć psychoterapeutę dla siebie?
Jak znaleźć psychoterapeutę dla siebie?
Jak pomóc dziecku radzić sobie z emocjami?
Jak pomóc dziecku radzić sobie z emocjami?
Depresja poporodowa - czym różni się od "baby bluesa"?
Depresja poporodowa - czym różni się od "baby bluesa"?
Anna Jędrzejowska wspiera budowę Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży
Anna Jędrzejowska wspiera budowę Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży
Agnieszka Więdłocha o psychiatrii dziecięcej w Polsce. "Szprycuje się je lekami ogłupiającymi"
Agnieszka Więdłocha o psychiatrii dziecięcej w Polsce. "Szprycuje się je lekami ogłupiającymi"
Epidemia zaburzeń odżywiania w dobie pandemii
Epidemia zaburzeń odżywiania w dobie pandemii
Julia Wróblewska w obszernym wywiadzie o zaburzeniach osobowości. "Moje problemy zaczęły się po rozwodzie rodziców"
Julia Wróblewska w obszernym wywiadzie o zaburzeniach osobowości. "Moje problemy zaczęły się po rozwodzie rodziców"
Zespół Otella, czyli urojenie bycia zdradzanym
Zespół Otella, czyli urojenie bycia zdradzanym
Błędna diagnoza. Jak leczyć zaburzenia borderline
Błędna diagnoza. Jak leczyć zaburzenia borderline
Strach przed odpowiedzialnością za dziecko i silna potrzeba kontroli to problemy, z którymi mierzy się coraz więcej Polek. Dziewczyny, które w teorii mogłoby zdecydować się na potomstwo, mają wiele obaw, które nie pozwalają im nawet myśleć o założeniu rodziny. Terapeutka Zuzanna Butryn w rozmowie z dzieńdobrytvn.pl opowiedziała, z czego może wynikać tak silny niepokój.

"Jestem po 30-stce. Boję się mieć dziecko"

O tym, że kobiety mają wiele obaw związanych z macierzyństwem, mówi się coraz głośniej. Sporo dziewczyn świadomie podejmuje decyzję o bezdzietności, inne – wciąż się zastanawiają. Powodów do stresu jest sporo: lęk przed odpowiedzialnością, strach o własne zdrowie, czy presja społeczna. O tym, z czego wynika niechęć młodych kobiet do wychowywania dziecka opowiedziała psycholożka – Zuzanna Butryn.

Ewa ma 31 lat i jak przyznaje – nigdy nie pomyślała o tym, że chciałaby mieć dziecko. Dotychczas uważała, że jest za wcześnie, a dziś coraz częściej słyszy pozornie dobre rady na temat tego, że jest już w tym wieku, "kiedy trzeba się nad tym zastanowić, zanim będzie za późno".

- Od pewnego czasu pojawił się w głowie argument - ja boję się mieć dziecko. Przeraża mnie już sama ciąża, komplikacje, szpital. Przeraża mnie poród. Przeraża mnie to, że dziecko mogłoby umrzeć. Najbardziej boję się śmierci łóżeczkowej lub poważnej choroby. Niepełnosprawności. Boję się tego, że bym sobie nie poradziła z tą sytuacją. Że by to mnie przerosło. Psychicznie i fizycznie – stwierdziła rozmówczyni.

Według ekspertki Zuzanny Butryn obawy dorosłych kobiet przed opieką nad własnym dzieckiem mogą mieć różnorodne źródło. Jednym z nich jest potrzeba kontroli, innym - trauma wyniesiona z domu.

- Jeśli kobieta, która planuje ciążę, doświadczyła deprywacji emocjonalnej ze strony swoich rodziców, może obawiać się o to, czy sama będzie umiała zaopiekować się emocjonalnie swoim własnym dzieckiem. Część osób, które nie doświadczyły miłości rodziców, ma uwewnętrznione negatywne postawy rodzicielskie, obawia się, że macierzyństwo odtworzy ich własne rany z czasów młodości – stwierdziła psycholożka.

Czy znajdę oparcie w mężczyźnie?

Natalia z kolei całe życie marzyła o dużej rodzinie, jednak im jest starsza, tym częściej zastanawia się, czy ciąża jest dobrym pomysłem. Najbardziej obawia się wpływu dziecka na jej związek. Tego, czy partner podoła nowej roli, czy jej nie zostawi i czy okaże się wystarczająco silnym wsparciem.

- Jako osoba dorosła, która boryka się do dziś z traumami swoich rodziców, ta odpowiedzialność za małą istotę jest przerażająca – stwierdza 27-latka.

To, czym martwi się z kolei Marta, dotyczy kwestii zdrowotnych. Dziewczynę denerwuje to, że wiele spraw okołoporodowych jest nadal tematem tabu, choć i tak coraz więcej kobiet stara się opowiadać ze szczegółami o doświadczeniu połogu.

- Nikt nie mówi o medycznych aspektach. Kobiety mają problemy zdrowotne po porodzie, mają powikłania, trudności z wypróżnianiem, czasem muszą przejść przez waginoplastykę, wysiadają im plecy. Dlaczego nikt nas nie uświadamia w tym temacie? – złości się Marta.

Zuzanna Butryn zaznacza, że wiele kobiet obawia się zmian, które następują po porodzie. Gdy na świecie pojawia się dziecko, ich dotychczasowe przyzwyczajenia zastępuje nowa rutyna związana z noworodkiem. Jak przyznaje, w okresie połogu niezbędne jest wsparcie bliskich osób, które nie tylko fizycznie odciążą młodą mamę, ale i dadzą poczucie bezpieczeństwa i pewności, że kobieta nie jest w tej sytuacji zupełnie sama.

- Dlatego ważna w tym czasie jest opieka nad dzieckiem nie tylko kobiet, ale także ich partnerów. Tak, aby kobieta nie czuła aż tak mocno utraty swojego dawnego życia i miała przestrzeń na swoje dotychczasowe obowiązki, pasje, zainteresowania. Takie wsparcie i zaufanie do partnera może również minimalizować lęk o to, czy sobie poradzę, bo przecież nie jestem w tej opiece sama – zauważa Zuzanna Butryn.

Psycholożka zapytana o to, co zrobić, gdy pragnienie posiadania dziecka jest bardzo silne, jednak wciąż jest powstrzymywane przez różnorodne obawy, sugeruje konsultację z terapeutą. Znalezienie przyczyn lęku może okazać się pomocne przy stawianiu diagnozy oraz dotarciu do źródła problemu, a z czasem – rozwiązaniu go.

- Przyjrzenie się temu, co sprawia, że głowa podpowiada mi czarne scenariusze. Rozpoznanie emocji i znalezienie ich źródła to podstawa do pracy terapeutycznej – podsumowała ekspertka.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Zofia Wierzcholska

Źródło zdjęcia głównego: Fiordaliso/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana