Gwiazda doskonale pamięta wielkie emocje, jakie wtedy odczuwała.
Martyna Wojciechowska to zapalona podróżniczka, która od lat podkreśla, że rodzina jest dla niej priorytetem. Prezenterka w najnowszym wywiadzie otwarcie przyznała, że nie zawsze relacje z córką należały do najłatwiejszych. Gwiazda już po urodzeniu Marysi mierzyła się depresją poporodową.
Co wiadomo o leku?
"Jechałam z małą Kaliną do mamy i myślałam tylko o tym, że marzę, żeby ktoś w nas wjechał" - mówiła jedna z bohaterek reportażu Anny Wilczyńskiej.
Terapeutka Zuzanna Butrym w rozmowie z dzieńdobrytvn.pl opowiedziała, z czego te silne obawy przed macierzyństwem mogą wynikać.
Daria Ładocha jest mamą dwóch córek: Laury i Matyldy. Między dziewczynkami są cztery lata różnicy - Daria po pierwszym porodzie, który był dla niej bardzo trudny nie zdecydowała się od razu na drugie dziecko. W cyklu "Intymne rozmowy na dziendobry.tvn.pl" opowiedziała o swoich doświadczeniach i tym, jak pamięta ten dzień.
W cyklu "Intymne rozmowy na dziendobry.tvn.pl" szczerze opowiedziała o depresji poporodowej, z którą się zmierzyła i obawie o córkę, Laurę, jaka towarzyszyła jej w pierwszych miesiącach bycia mamą.
"Nie wiem, kiedy mam owulację czy inne z tego typu g*wien" - wyznała.
Macierzyństwo to sprawa piękna i równie skomplikowana. Wiedzą o tym panie, które pierwszy, drugi, a może i trzeci poród mają już za sobą. Stres, zmęczenie, do tego szalejąca burza hormonów. W niektórych przypadkach na drodze do szczęścia pojawia się jeszcze jeden problem… płeć dziecka. Z psychologiem Zuznanną Butryn rozmawiałam o kobietach, które żałują macierzyństwa, bo nie dostały tego, czego oczekiwały.
"Nie powinniśmy go lekceważyć".
Syndrom kuwady to sytuacja, w której mężczyzna zaczyna odczuwać objawy analogiczne do tych, z którymi boryka się jego ciężarna partnerka. Kuwada, określana mianem ciąży współczulnej, to zjawisko, które dotyka od 11 proc. do 65 proc. mężczyzn. Zespołu kuwady się nie leczy, natomiast warto zdawać sobie sprawę z istnienia takiego zjawiska i nadmiernej wrażliwości partnera nie traktować jako chęci wzbudzenia sztucznego zainteresowania otoczenia.
Depresja poporodowa jest chorobą znacznie powszechniejszą, niż mogłoby nam się wydawać. Jedne z najnowszych badań przeprowadzonych w USA (CDC) mówią, że jej objawów doświadcza 13% wszystkich matek. Brak diagnozy, lub mylenie choroby z tzw. "baby bluesem" w najgorszym przypadku doprowadzić może do tragedii.
Depresja poporodowa to zespół zaburzeń psychicznych dotyczących nastroju kobiet po urodzeniu dziecka. Choroba może mieć różny przebieg i towarzyszyć jej mogą różne objawy, pozornie niecharakterystyczne dla zaburzeń depresyjnych. Na pytanie, jak długo trwa depresja poporodowa i jak pomóc młodej mamie, nie ma jednej odpowiedzi. Jedno jest pewne – zrozumienie mechanizmów powstawania schorzenia pozwoli wdrożyć odpowiednie leczenie.
Kayah została mamą w 1998 roku. Wtedy była już cenioną artystką, która święciła triumfy na polskiej scenie muzycznej. Kiedy na świat przyszedł jej syn, musiała jednak przyznać przed samą sobą, że rzeczywistość ją przerasta. Po tym, jak głośno powiedziała, że zmagała się z depresją poporodową, poczuła, że takich kobiet jak ona jest więcej. One także uświadomiły sobie, że trudne chwile mogą dotknąć każdego, a proszenie o pomoc nie jest powodem do wstydu.
Mieszkanka Gdańska przyjechała na jeden z tamtejszych komisariatów z blisko dwumiesięcznym dzieckiem, które nie oddychało. Mimo wysiłków policjantów i lekarzy, niemowlęcia nie udało się uratować. Jak doszło do tej tragedii? Według wstępnych ustaleń, dziecko zostało uduszone.
Nie ma dokładnych statystyk, które powiedziałyby, ilu mężczyzn zmaga się z depresją po przyjściu na świat ich dziecka. Nie ma też zbyt wielu młodych ojców, którzy chcieliby o tym mówić. Jest za to problem, który odbiera panom radość z rodzicielstwa.
Według nowych badań naukowców z University College London, matki, które urodziły dziecko podczas pierwszej fali pandemii COVID-19, dwukrotnie częściej cierpiały na depresję poporodową. Niemal 48 proc. spośród przebadanych kobiet skarżyło się na objawy, które wskazują właśnie na taką dolegliwość.
Problemy ze zdrowiem psychicznym dotyczą coraz więcej osób. Mimo, że w społeczeństwie wciąż panuje przekonanie, że jest to powód do wstydu, coraz więcej gwiazd decyduje się publicznie mówić o tym, że i ich one dotykają. Kto ze znanych ludzi mierzył się lub mierzy z zaburzeniami zdrowia psychicznego?
Depresja poporodowa to stan, jakiego doświadcza wiele świeżo upieczonych mam. Lęk, stres, brak chęci do życia i niechęć wobec dziecka, to tylko jedne z objawów choroby. Jak rozpoznać depresję, gdzie szukać pomocy i co zrobić, by znów zacząć się cieszyć życiem? Na te pytania odpowiedziały nam psycholożki Paulina Gdańska, dr Magdalena Chrzan-Dętkoś, dr Tamara Walczak-Kozłowska.
Najnowsze badania psychiatry dr Andrei Favini z Allegheny Health Network w Pittsburgu udowodniły, że depresja poporodowa może pojawić się nawet rok i później po urodzeniu dziecka. Jak ją zatem rozpoznać i leczyć oraz, czym różni się od typowego baby bluesa wyjaśniały w studiu Dzień Dobry TVN dr Magdalena Chojnacka i Daria Ładocha.
Daria Ładocha słynie z pozytywnego usposobienia, energii i uśmiechu od ucha do ucha. W niedawnej rozmowie z Agatą Młynarską zdobyła się na szczere wyznanie i przyznała, że po narodzinach pierwszej córki zmagała się z depresją poporodową. W poruszającym wywiadzie opowiedziała o swojej walce z chorobą.