Kora, Kayah i Bartek Jędrzejak przyznali się do problemów ze zdrowiem psychicznym. Jakie jeszcze gwiazdy powiedziały o tym otwarcie?

Kora, Kayah, Bartek Jędrzejak
Piotr Blawicki, Kamil Piklikiewicz/East News

Problemy ze zdrowiem psychicznym dotyczą coraz więcej osób. Mimo, że w społeczeństwie wciąż panuje przekonanie, że jest to powód do wstydu, coraz więcej gwiazd decyduje się publicznie mówić o tym, że i ich one dotykają. Kto ze znanych ludzi mierzył się lub mierzy z zaburzeniami zdrowia psychicznego?

Julia Wróblewska o swojej chorobie

O problemach ze zdrowiem psychicznym Julii Wróblewskiej mówi się co jakiś czas. Aktorka sama dzieli się z fanami informacjami o swoich schorzeniach. Nawroty choroby i nasilające się objawy niepokoją fanów, choć ona zapewnia, że pozostaje pod opieką specjalistów. Dlaczego zdecydowała się głośno mówić o swoich zaburzeniach? Żeby normalizować te problemy i społeczeństwo zrozumiało, że to choroba, jak każda inna. Więcej informacji o chorobie Julii znajdziecie w jej rozmowie z Oskarem Netowskim.

Kasia Kowalska - czym jest anhedonia

Piosenkarka w jednym z wywiadów wyjawiła, że cierpi na anhedonię. Czym objawia się to zaburzenie? Osoby, które się z nim zmagają często mają trudności w odczuwaniu zarówno pozytywnych, jak i negatywnych emocji. - Dla mnie szklanka może być do połowy pełna, ale za to wypełniona trucizną. Mam taka naturę, że zawsze widzę ciemne strony (...). Nie umiem się do końca niczym cieszyć - przyznała artystka.

Bartek Jędrzejak o depresji

Dziennikarz jakiś czas temu przyznał się do tego, że zmagał się z depresją. W rozmowie z Agatą Młynarską Bartek tłumaczył, że zdecydował się na ten krok właśnie dlatego, żeby walczyć z "psychostygmą". Paradoksalnie depresja dopadła Bartka w chwili, kiedy powodziło mu się w pracy. Wzmożona aktywność osobista i zawodowa sprawiły, że któregoś dnia dziennikarz obudził się jako inny człowiek - z depresją, lękiem. Pomocną dłoń wyciągnęła do niego mama, psycholog kliniczna, która zorientowała się, że z synem dzieje się coś złego. W tym roku Bartek postanowił podzielić się swoimi doświadczeniami. Pod zdjęciem wykonanym na planie programu "Big Brother Polska" dziennikarz opublikował obszerny wpis, który zakończył optymistycznym przesłaniem.

To było 2 lata temu. Walka trwała ponad rok. Udało się. I Wam się uda. Nie bójcie się wizyt u lekarza, nie bójcie się wsparcia psychiatry i psychologa. Nie bójcie się tego PSYCHO- STYGMATU.

Kora zmagała się z depresją

W 2015 roku Kamil Sipowicz potwierdził, że jego ukochana, Kora Jackowska zmagała się z depresją. Co wywołało chorobę u wokalistki? - Na pewno przebywanie w ciężkich domach dziecka i to, że znęcały się nad nią dorosłe osoby. Nie pozwalano jej widywać się z siostrą. Była też przemoc fizyczna - wyznał w wywiadzie. Na szczęście chorobę udało się wyleczyć - dzięki temu fani twórczości Kory mogli cieszyć się jej kolejnymi utworami. Mówi się nawet, że sztukę traktowała jak terapię.

Kayah i jej depresja poporodowa

Kayah przyznała z kolei, że musiała się zmierzyć z inną odmianą depresji - depresją poporodową. - Przez pół roku ją miałam. Mój syn płakał cały czas, przez pierwszy rok nie spał ani jednej nocy. Byłam wykończona - wspomniała w wywiadzie. Podobnie jak w przypadku Bartka Jędrzejaka choroba zaatakowała nagle, w momencie jednego z większych sukcesów w karierze zawodowej wokalistki. - To był szalony czas sukcesu płyty z Bregovićem. Słaniałam się na nogach. Było mi bardzo trudno, ale czego się spodziewać? Mój syn ma temperament po rodzicach - dodała. Jak wspomina swoje samopoczucie w czasie choroby? - To takie rozdarcie - z jednej strony wielka miłość i poczucie obowiązku, a z drugiej - bezsilność wobec wiecznego krzyku i uczucie żalu, że w ogóle się taką decyzję podjęło

Agata Młynarska o chorobie ojca, Wojciecha Młynarskiego

Podczas live'ów, które Agata Młynarska organizuje na koncie Fundacji TVN, opowiada o schorzeniu, z jakim zmagał się jej ojciec. Wojciech Młynarski, wybitny polski artysta przez wiele lat chorował na chorobę afektywną dwubiegunową. Dziennikarka wspomniała, że kiedy starała się mówić o tym otwarcie spotykała się z ostracyzmem. Ludzie burzyli się, pytali dlaczego to robi tak, jakby choroba psychiczna była powodem do wstydu.

Pomóż nam budować pierwszy w Polsce szpital psychiatryczny dla dzieci

Fundacja TVN od dwóch lat zbiera pieniądze, aby wspólnie z Centrum Zdrowia Dziecka wybudować Centrum Psychiatrii i Onkologii Dzieci i Młodzieży. Całość inwestycji wynosi 50 mln złotych. To gigantyczne przedsięwzięcie, dlatego tak ważna jest pomoc społeczeństwa. Bez niej osiągniecie celu graniczy z cudem.

Osoby, które chciałaby wesprzeć budowę mogą to zrobić:

  • wysyłając SMS o treści "Pomagam" pod numer 7126 (koszt SMS 1,23 z VAT)
  • wysyłając przelew na Telefon BLIK na numer 509 559 966
  • dokonując wpłaty na konto PL25 1140 1010 0000 2581 1800 1001 (MBank)
  • ustawiając zlecenie stałe - wystarczy, że wejdziesz na stronę internetową swojego banku, wybierzesz kwotę darowizny oraz dzień miesiąca, w którym będzie przekazywana np. 50 zł każdego piątego dnia miesiąca oraz podasz dane Fundacji TVN i numer rachunku bankowego: PL25 1140 1010 0000 2581 1800 1001

Firmy i instytucje, które chcą wesprzeć działania Fundacji, mogą przekazać zadeklarowaną kwotę na podstawie umowy darowizny. Kontakt: fundacja@tvn.pl.

Zobacz wideo: Komu pomaga Fundacja TVN

Zobacz więcej:

Autor: Katarzyna Lackowska

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Rodzaje i rola błonnika w diecie
Materiał promocyjny

Rodzaje i rola błonnika w diecie