Wyjaśniała to Katarzyna Chotkowska, jedna z ekspertek kampanii "Zobacz człowieka".
Michele Morrone, gwiazdor filmu "365 dni" nieczęsto opowiada o prywatnych sprawach w mediach. Ostatnio zrobił wyjątek i w najnowszym wywiadzie ujawnił prawdę na temat swojego zdrowia psychicznego.
Pracę modelki zaczęła w wieku 15 lat. Jej kariera szybko nabrała tempa. Parę lat później trafiła do szpitala psychiatrycznego. Diagnoza – choroba afektywna dwubiegunowa. O tym, jak wygląda życie po terapii oraz praca w modelingu opowiedziała w Dzień Dobry TVN Cleo Ćwiek i dziennikarka Agata Trzebuchowska, która napisała wywiad rzekę z modelką pt. "Clou. Jak być sobą, gdy jesteś wszystkim innym".
"Chodziłam po ulicach i szukałam pomocy".
Ze schorowanym panem Tomaszem, jeszcze trzy dni przed wypisaniem ze szpitala, miało nie być logicznego kontaktu. Mimo to samotnego 53-latka przewieziono do domu. Po blisko dwóch tygodniach mężczyznę znaleziono martwego w mieszkaniu.
"Miałam taki okres, że nie chciałam żyć".
Marcin Bosak wyznał, że od kilku lat jest pod stałą opieką terapeuty i psychiatry. Depresja zmusiła go do podjęcia leczenia farmakologicznego.
"Mama umarła, a ja pojechałem grać mecz. W ogóle mnie to nie ruszyło"
Mimo że u Igora nie zdiagnozowano choroby psychicznej, decyzją sądu chłopiec od blisko trzech lat przebywa na detencji. Uznano, że jest "niedostosowany społecznie". - Dalsze przedłużanie pobytu w szpitalach psychiatrycznych jest barbarzyństwem – uważa psycholog. Czy chłopiec wróci do matki?
Problemy ze zdrowiem psychicznym dotyczą coraz więcej osób. Mimo, że w społeczeństwie wciąż panuje przekonanie, że jest to powód do wstydu, coraz więcej gwiazd decyduje się publicznie mówić o tym, że i ich one dotykają. Kto ze znanych ludzi mierzył się lub mierzy z zaburzeniami zdrowia psychicznego?
Janina Bąk, w sieci znana jako Janina Daily, to blogerka i naukowczyni, która w sieci od lat zajmuje się statystyką - na ten temat napisała też książkę. Jakiś czas temu jej fani zauważyli, że znacznie schudła i zaczęli zastanawiać się, co się wydarzyło. Szukali w sieci, na co choruje. Informacją o tym podzieliła się z Anną Dziewitt-Meller.
Zespół Münchhausena jest ciężkim zaburzeniem osobowości polegającym na wywoływaniu u siebie objawów somatycznych. Celem takiego zachowania jest wymuszenia na personelu medycznym hospitalizacji. Pacjenci domagają się często operacji chirurgicznych. Niestety zbędne interwencje mogą doprowadzić do kalectwa. Kluczowa dla dobra pacjenta jest więc współpraca psychiatrów z lekarzami innych specjalizacji. Z czego może wynikać to schorzenie? Jak często występuje? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy psychiatrę dr Sławomira Murawca.
Wczoraj obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją. Jak wygląda system opieki psychiatrycznej w Polsce? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy dziennikarkę Katarzynę Szczerbowską, która jest osobą z doświadczeniem kryzysu psychicznego. U dziennikarki zdiagnozowano schizofrenię paranoidalną. Jak objawia się ta choroba? Jak można pomóc osobie chorej na schizofrenię? Czy to prawda, że z tej choroby się nie wychodzi?
Światowa Organizacja Zdrowia wpisała uzależnienie od gier wideo i komputerowych na listę chorób psychicznych. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy pedagoga społecznego prof. Mariusza Jędrzejko, aby zapytać, kiedy granie staje się problemem i jak gry wpływają na mózg. Obok niego na naszej kanapie usiedli: Łukasz Bęś i Jonatan Blank z formacji Rymcerze, którzy spotykają się z młodzieżą i przestrzegają przed uzależnieniem od gier. Z jakimi problemami zmagają się młodzi ludzie, do których docierają?
Zakochanie wywołuje objawy podobne do zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych, występujących m.in. u nałogowych hazardzistów, notorycznych złodziei i nieuleczalnych mitomanów, czyli osób z utratą równowagi psychicznej. Ten stan może też prowadzić do zbrodni. O fatalnym zauroczeniu i jego skutkach rozmawialiśmy z gościem Dzień Dobry TVN psychologiem Piotrem Mosakiem. Czy można się uchronić przed silnym zauroczeniem? A jak z niego wyjść?
Problem bulimii i anoreksji dotyka coraz więcej młodych osób. Jak rozpoznać pierwsze symptomy? Jakiego wsparcia potrzebuje osoba z zaburzeniami odżywiania oraz, jak wygląda proces wychodzenia z choroby? Na pytania Doroty i Marcina, w studiu Dzień Dobry TVN, odpowiedziały: bohaterki naszego reportażu, chorujące na bulimię - Karolina i Asia, mama nastolatki cierpiącej na anoreksję - Elżbieta Bareja oraz Ewa Galus-Raczyńska – założycielka fundacji pomagającej osobom z zaburzeniami odżywiania.
Mózg dziecka znacząco różni się od mózgu człowieka dorosłego. Nie w pełni zmielinizowane komórki nerwowe nie powinny być poddane działaniu leków psychotropowych. Klasyfikacja chorób psychicznych to klasyfikacja chorób dorosłych. Jak często u dzieci są diagnozowane choroby psychiczne? Jak je rozpoznać i leczyć? Kiedy mamy do czynienia z chorobą psychiczną, a kiedy z upośledzeniem umysłowym? Gościem Dzień Dobry TVN była Monika Gajdzik, lekarz psychiatra dzieci i młodzieży, terapeuta rodzinny i indywidualny. Do kogo zgłosić się, kiedy podejrzewamy chorobę psychiczną u swojego dziecka?