choroba psychiczna

  choroba psychiczna

  Zespół Münchhausena jest ciężkim zaburzeniem osobowości polegającym na wywoływaniu u siebie objawów somatycznych. Celem takiego zachowania jest wymuszenia na personelu medycznym hospitalizacji. Pacjenci domagają się często operacji chirurgicznych. Niestety zbędne interwencje mogą doprowadzić do kalectwa. Kluczowa dla dobra pacjenta jest więc współpraca psychiatrów z lekarzami innych specjalizacji. Z czego może wynikać to schorzenie? Jak często występuje? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy psychiatrę dr Sławomira Murawca.

  Wczoraj obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją. Jak wygląda system opieki psychiatrycznej w Polsce? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy dziennikarkę Katarzynę Szczerbowską, która jest osobą z doświadczeniem kryzysu psychicznego. U dziennikarki zdiagnozowano schizofrenię paranoidalną. Jak objawia się ta choroba? Jak można pomóc osobie chorej na schizofrenię? Czy to prawda, że z tej choroby się nie wychodzi?

  Światowa Organizacja Zdrowia wpisała uzależnienie od gier wideo i komputerowych na listę chorób psychicznych. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy pedagoga społecznego prof. Mariusza Jędrzejko, aby zapytać, kiedy granie staje się problemem i jak gry wpływają na mózg. Obok niego na naszej kanapie usiedli: Łukasz Bęś i Jonatan Blank z formacji Rymcerze, którzy spotykają się z młodzieżą i przestrzegają przed uzależnieniem od gier. Z jakimi problemami zmagają się młodzi ludzie, do których docierają?

  Zakochanie wywołuje objawy podobne do zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych, występujących m.in. u nałogowych hazardzistów, notorycznych złodziei i nieuleczalnych mitomanów, czyli osób z utratą równowagi psychicznej. Ten stan może też prowadzić do zbrodni. O fatalnym zauroczeniu i jego skutkach rozmawialiśmy z gościem Dzień Dobry TVN psychologiem Piotrem Mosakiem. Czy można się uchronić przed silnym zauroczeniem? A jak z niego wyjść?

  Problem bulimii i anoreksji dotyka coraz więcej młodych osób. Jak rozpoznać pierwsze symptomy? Jakiego wsparcia potrzebuje osoba z zaburzeniami odżywiania oraz, jak wygląda proces wychodzenia z choroby? Na pytania Doroty i Marcina, w studiu Dzień Dobry TVN, odpowiedziały: bohaterki naszego reportażu, chorujące na bulimię - Karolina i Asia, mama nastolatki cierpiącej na anoreksję - Elżbieta Bareja oraz Ewa Galus-Raczyńska – założycielka fundacji pomagającej osobom z zaburzeniami odżywiania.

  Mózg dziecka znacząco różni się od mózgu człowieka dorosłego. Nie w pełni zmielinizowane komórki nerwowe nie powinny być poddane działaniu leków psychotropowych. Klasyfikacja chorób psychicznych to klasyfikacja chorób dorosłych. Jak często u dzieci są diagnozowane choroby psychiczne? Jak je rozpoznać i leczyć? Kiedy mamy do czynienia z chorobą psychiczną, a kiedy z upośledzeniem umysłowym? Gościem Dzień Dobry TVN była Monika Gajdzik, lekarz psychiatra dzieci i młodzieży, terapeuta rodzinny i indywidualny. Do kogo zgłosić się, kiedy podejrzewamy chorobę psychiczną u swojego dziecka?