Szczerze o depresji poporodowej. Jak ją rozpoznać i leczyć?

Źródło: Dzień Dobry TVN
Macierzyństwo nie musi być usłane różami
Macierzyństwo nie musi być usłane różami
Jak stres wpływa na kobietę w ciąży i jej dziecko?
Jak stres wpływa na kobietę w ciąży i jej dziecko?
Położna na medal
Położna na medal
Trening w ciąży dla początkujących
Trening w ciąży dla początkujących
Kamila Kamińska o duli
Kamila Kamińska o duli
Informacje o ciąży w centralnym rejestrze?
Informacje o ciąży w centralnym rejestrze?
Od jakich ćwiczeń rozpocząć trening po ciąży?
Od jakich ćwiczeń rozpocząć trening po ciąży?
Najczęstsze dolegliwości zdrowotne po porodzie
Najczęstsze dolegliwości zdrowotne po porodzie
Szaleństwo hormonów w ciąży
Szaleństwo hormonów w ciąży
Nawet 20 procent kobiet dotyka depresja poporodowa. Kiedy może się pojawić? Jak walczyć z tą chorobą? O tym w Dzień Dobry TVN mówiły Karolina Gacek, podwójna mama, która się z nią zmagała oraz psycholożka Magdalena Chrzan-Dętkoś.

Depresja poporodowa. Problem, którego nie należy bagatelizować

Depresja poporodowa może przydarzyć się każdej młodej mamie. Lęk o zdrowie i życie dziecka bywa dojmujący, a chorujące kobiety tracą radość z pierwszych chwil z maluszkiem.

- Zaczęło się to bardzo niespodziewanie, po pierwszym dziecku, w drugiej dobie w szpitalu podczas karmienia. Nagle coś takiego we mnie weszło, że poczułam ogromny smutek, lęk i zaczęłam płakać. To trwało przez pół roku […] Z mężem nie wiedzieliśmy, co się dzieje, bo wszystko wokół było dobrze - opowiadała Karolina Gacek, mama Zosi i Mai, żona siatkarza Piotra Gacka.

Podczas depresji poporodowej doświadczyła ciągłego strachu, nie mogła spać ani jeść, a jej ciało drżało. Towarzyszył jej wstyd i brak chęci, by wyjść z domu. Gdy podczas drugiej ciąży sytuacja się powtórzyła, od razu zgłosiła się do psychologa i przeszła terapię. Korzystała też z leków homeopatycznych, a z czasem zasięgnęła pomocy psychiatrycznej.

Depresja poporodowa to nie baby blues

Depresja po narodzinach dziecka często jest bagatelizowana i nazywana baby bluesem. Jak podkreślają eksperci, są to zupełnie dwa różne zjawiska.

- Baby blues to taki stan fizjologiczny, naturalna reakcja u około 80% młodych kobiet. Po porodzie można czuć się różnie [...]. Jeśli ten stan trwa dłużej, to już nie jest baby blues [...] Depresja może rozpocząć się w okresie ciąży [...]. Może się pojawić w  całym pierwszym roku życia dziecka - tłumaczyła doktor Magdalena Chrzan-Dętkoś, psycholożka z Uniwersytetu Gdańskiego.

Przystanek MAMA

Specjalistka zachęciła widzki do udziału w ogólnopolskim projekcie Przystanek MAMA, który jest realizowany przez Ministerstwo Zdrowia i ma być wsparciem dla młodych matek.

- Pielęgniarki, położne są przeszkolone, by robić badania przesiewowe, potem można skorzystać z 3 bezpłatnych konsultacji psychologicznych [...]. Jeśli w miarę szybko są wyłapane objawy depresji, to naprawdę może to być dużym wsparciem – podkreśliła koordynatorka projektu.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Zofia Wierzcholska

Źródło zdjęcia głównego: Paweł Wodzyński/East News.

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana