Pielęgniarki mogą dostać nowe uprawnienia. Od kiedy?

Pielęgniarka badająca ciśnienie
Pielęgniarki dostaną nowe uprawnienia. Od kiedy?
Źródło: Zinkevych/Getty Images

Pielęgniarki i położne mogą dostać nowe uprawnienia. Ma je wprowadzić nowelizacja ustawy o zawodzie ratownika medycznego. Do objęcia części nowych obowiązków będzie konieczne ukończenie specjalistycznych kursów. Co się zmieni?

Nowe uprawnienia dla pielęgniarek - czy będą mogły stwierdzać zgon?

Pielęgniarki pracujące w zespołach ratownictwa medycznego, a także szpitalnych oddziałach ratunkowych, miałyby dostać uprawnienia do stwierdzania zgonu w ramach czynności ratunkowych. Dotyczyć to ma około 1300 zatrudnionych. Środowisko medyczne walczy o takie same uprawnienia dla pielęgniarek "z tytułem magistra pielęgniarstwa i posiadających specjalizację opieki paliatywnej oraz tych pracujących w zakładach opieki długoterminowej i hospicyjnej" - podaje Rynek Zdrowia. 

Choroba to nie moda

Choroba to nie moda

Choroba to nie moda - Cleo Ćwiek
Choroba to nie moda - Cleo Ćwiek
Choroba to nie moda - Cleo Ćwiek
Choroba to nie moda - Halszka Witkowska
Choroba to nie moda - Halszka Witkowska
Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży. Jak zacząć słuchać potrzeb najmłodszych?
Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży. Jak zacząć słuchać potrzeb najmłodszych?
Choroba to nie moda - Martyna Kaczmarek
Choroba to nie moda - Martyna Kaczmarek
Choroba to nie moda - Martyna Kaczmarek o ADHD
Choroba to nie moda - Martyna Kaczmarek o ADHD
Choroba to nie moda - Katarzyna Miller
Choroba to nie moda - Katarzyna Miller
Choroba to nie moda - Maja Bohosiewicz
Choroba to nie moda - Maja Bohosiewicz
Choroba to nie moda - Renata Durda
Choroba to nie moda - Renata Durda
Choroba to nie moda - Renata Durda o dzieciach
Choroba to nie moda - Renata Durda o dzieciach
Choroba to nie moda - Bartek Jędrzejak (finał)
Choroba to nie moda - Bartek Jędrzejak (finał)
Choroba to nie moda - Renata Kaczoruk
Choroba to nie moda - Renata Kaczoruk

Oprócz stwierdzania zgonu pielęgniarki należące do zespołu ratownictwa medycznego i do szpitalnych oddziałów ratunkowych mają dostać pozwolenie na wykonywanie czynności perfuzjonisty oraz czynności ratunkowe bez zgody pacjenta, jeśli ten nie będzie mógł jej wyrazić ze względu na swój stan. Po zmianach zatrudnienie pielęgniarki na stanowisku perfuzjonisty będzie wymagało ukończenia kursu kwalifikacyjnego w tym zakresie organizowanego przez Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego. Obecnie pielęgniarka nawet po przejściu takiego kursu nie może pracować na takim stanowisku.

Kiedy zmiany wejdą w życie?

Zmiany mają wejść w życie w 2023 roku, o ile uzyskają akceptację Sejmu i podpis prezydenta. Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych wnosi o dalsze poszerzanie kompetencji dla pielęgniarek w opiece paliatywnej i długoterminowej.

- COVID-19 pokazał, jaki jest problem z potwierdzaniem śmierci w przypadku opieki paliatywnej i hospicyjnej. Z powodu braku lekarzy stwierdzających zgon rodziny czekały bardzo długo, aby ktoś mógł zaświadczyć o odejściu pacjenta i wystawić akt zgonu - komentuje Zofia Małas, prezes NIPiP dla Rynku Zdrowia.

Postulowane jest również nadanie pielęgniarkom uprawnień do wystawiania zwolnień lekarskich do 5 dni. "Większość pielęgniarek i położnych ze specjalizacją bądź tytułem magistra jest w stanie ocenić stan zdrowia pacjenta i orzec krótką niezdolność do pracy. Pielęgniarka czy położna rodzinna, mając kontakt z pacjentem, mogłaby sama decydować o wystawieniu zwolnienia" - uzasadnia Zofia Małas.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Rodzaje i rola błonnika w diecie
Materiał promocyjny

Rodzaje i rola błonnika w diecie