Trud pracy pielęgniarki w Polsce. "To coś więcej, niż robienie zastrzyków i roznoszenie tabletek"

Międzynarodowy Dzień Pielęgniarki i Położnej
12 maja obchodzony jest w Polsce Międzynarodowy Dzień Pielęgniarki i Położnej. Jak tak naprawdę wygląda ich codzienność? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedzieli Radosław Romanek, pielęgniarz z Górnośląskiego Centrum Medycznego im. Prof. Leszka Gieca, Anna Gąsior, pielęgniarka z oddziału intensywnej terapii dorosłych w szpitalu MSWiA dla pacjentów covidowych i autorka bloga oraz Mariola Łodzińska, wiceprezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych.

Pielęgniarka kiedyś i dziś

Zawód pielęgniarki przeszedł w przeciągu ostatnich lat totalną metamorfozę – dotyczy to zarówno systemu kształcenia (teraz tylko na poziomie wyższym), jak i poszerzonych kompetencji (porada pielęgniarska, recepty, udział w badaniach naukowych, praca naukowa, kwalifikowanie do szczepień itd.), co daje szerokie możliwości rozwoju.

- Od pewnego czasu, od momentu, kiedy weszliśmy do Unii Europejskiej, zmienił się system kształcenia i faktycznie - teraz kształcimy pielęgniarki w systemie wyższym. (...) Jest to bardzo szeroki zakres materiału do przyswojenia, to jest 4,6 tys. godzin, do opanowania . Mamy na tyle dobry system kształcenia, że praktycznie połowa tej liczby godzin, to jest system teoretyczny i w praktyce później oczywiście poszerzamy tę wiedzę - powiedziała w Dzień Dobry TVN Mariola Łodzińska.

Zawód pielęgniarki w praktyce

Niegdyś pielęgniarki tylko realizowały zlecenia lekarskie. Teraz natomiast to samodzielny zawód medyczny - same podejmują decyzje, by ratować swoich pacjentów. Równocześnie pielęgniarki nieustannie są na czołowych miejscach w rankingach zaufania (wyprzedzają ich strażacy, za nimi są np. lekarze).

- Zdecydowanie pielęgniarstwo to coś więcej, niż robienie zastrzyków i roznoszenie tabletek. To również świadczenie innych świadczeń zdrowotnych, takich jak monitorowanie stanu pacjenta, realizowanie zleceń lekarskich, świadczeń diagnostycznych, rehabilitacyjnych oraz świadczeń z zakresu promocji zdrowia i edukacji zdrowotnej - mówił w naszym programie Radosław Romanek.

Pielęgniarki to bez wątpienia najliczniejsza grupa wśród zawodów medycznych, z czego w Polsce aż 98 proc. to kobiety. Jedynie 2 proc. mężczyzn decyduje się na pracę pielęgniarza. Zawód ten jest ciągle postrzegany bardzo stereotypowo. Dzięki mediom społecznościowym i Internetowi można jednak dogłębnie poznać, na czym polega ich codzienność.

- Dzięki blogom, działaniu pielęgniarek w mediach, które wypływa od nich samych, my możemy budować ten rzeczywisty wizerunek nowoczesnej pielęgniarki, która jest, pracuje i nie jest tylko tłem do pracy innych przedstawicieli zawodów medycznych, także myślę, że to jest fajne. Możemy też przyglądać się temu, jak pracują pielęgniarki za granicą, żeby widzieć, w którą stronę to pielęgniarstwo prawdopodobnie w Polsce pójdzie, bo to już też możemy zaobserwować - mówiła Anna Gąsior.

Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek. Kim była Florence Nightingale?

Święto pielęgniarek powołane zostało w 1973 roku na Kongresie w Meksyku. 12 maja to nieprzypadkowa data. W tym dniu w 1820 r.. urodziła się Florence Nightingale, która była założycielką pierwszej szkoły pielęgniarstwa w Londynie i prekursorką w tej dziedzinie. Stworzyłą teorię pielęgnowania pacjentów, a także rozpoczęła rozwój profilaktyki chorób zakaźnych.

Obecnie, na cześć lorence Nightingale przyznawane jest najbardziej prestiżowe oznaczenie dla pielęgniarek, które ustanowione zostało przez Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża w 1912 roku. Medal jej imienia wręczany za wybitną służbę w zawodzie, oddanie pacjentom oraz, a także za ogromną odwagę ratowania życia podczas wojny.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz też:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Autor: Sabina Zięba/Diana Ryściuk

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości