Newsy

Czy pielęgniarki z Ukrainy znajdą pracę w polskich szpitalach? "Entuzjazm dyrektorów skończy się z pierwszym błędem medycznym"

Newsy

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Źródło:
RMF FM/Rzeczpospolita
pielęgniarka, która rozmawia z pacjentem

Polski system ochrony zdrowia od lat zmaga się z problemami kadrowymi. Brakuje nie tylko lekarzy, ale również pielęgniarek. Czy napływ ludności z Ukrainy stanie się remedium na braki w rodzimych placówkach medycznych? W ocenie specjalistów - niekoniecznie.

Pielęgniarki z Ukrainy będą pracować w polskich szpitalach

Polskie szpitale chcą zatrudniać ukraińskie pielęgniarki. Z deklaracji, która padła na posiedzeniu komisji zdrowia Sejmiku Województwa Mazowieckiego wynika, że pracę na terenie województwa może otrzymać nawet kilkadziesiąt pielęgniarek, które uciekły z Ukrainy przed wojną.

- Prezes Związku Pracodawców Szpitali Samorządu Województwa Mazowieckiego Jarosław Rosłon stwierdził, że niedobory personelu pielęgniarskiego są tak duże, że możliwość zatrudniania pielęgniarek z Ukrainy, choćby na innych stanowiskach, może uratować sytuację kadrową placówek - mówi w rozmowie z "Rzeczpospolitą" przewodniczący komisji Krzysztof Strzałkowski.

Wojna w Ukrainie

Ewakuacja dzieci z Charkowa
Ewakuacja dzieci z Charkowa Dzień Dobry TVN
wideo 2/16

Mimo że placówki medyczne od dawna mogą zatrudniać obcokrajowców, to w związku z wojną w Ukrainie cała procedura została uproszczona. Na mocy ustawy z 12 marca 2022 roku o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym - począwszy od 24 lutego 2022 roku obywatelowi Ukrainy, który wykonuje zawód pielęgniarki lub położnej, który uzyskał kwalifikacje poza terytorium UE, można warunkowo - na 18 miesięcy - przyznać prawo do wykonywania zawodu.

Czy pielęgniarki z Ukrainy rozwiążą problemy kadrowe w szpitalach?

Szacuje, że aż 80 proc. z 240 tysięcy pielęgniarek w Polsce osiągnęło wiek emerytalny i braki kadrowe będą się tylko pogłębiać. W ocenie wiceprezesa Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych (NRPiP) Sebastiana Irzykowskiego pojawienie się pielęgniarek z Ukrainy nie rozwiąże problemów, z którymi zmaga się ochrona zdrowia. Jego zdaniem z zapisów zawartych w specustawie skorzysta niewiele osób. Dodaje, że już od 2020 roku osoby z dyplomem spoza Unii Europejskiej bez większych trudności mogą starać się o pracę w krajach należących do wspólnoty. Przez ostatnie dwa lata z tej możliwości zaledwie 340 osób.

- Nie spodziewamy się więc fali personelu z Ukrainy - zaznacza.

"Rzeczpospolita" podaje, że nie brakuje obaw, czy osoby, które nie znają języka polskiego będą mogły pomagać polskim pacjentom.

- Entuzjazm dyrektorów skończy się z pierwszym błędem medycznym, do którego dojdzie przez brak znajomości języka czy polskich procedur medycznych - ocenia wieloletni szef szpitala, który wolał zachować anonimowość.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło: RMF FM/Rzeczpospolita

Źródło zdjęcia głównego: Dean Mitchell/Getty Images

Pozostałe wiadomości