Paweł Urbańczyk jest pielęgniarzem. "Pacjenci czy też opiekunowie mają potrzebę bycia wysłuchanym"

Pielęgniarz
Pielęgniarz
Źródło: archiwum prywatne
Zazwyczaj pacjentami w szpitalu czy w domu opiekują się kobiety-pielęgniarki. Mężczyzn, którzy decydują się wykonywać ten zawód jest stosunkowo niewiele. Co jest dla nich najtrudniejsze w tej pracy? Zapytaliśmy o to Pawła Urbańskiego, pielęgniarza.

Jak wygląda praca pielęgniarza?

Dlaczego zdecydował się Pan zostać pielęgniarzem? 

Paweł Urbańczyk, pielęgniarz opieki długoterminowej zaangażowany w Akademię Opieki Długoterminowej: To, że chcę pracować z ludźmi, wiedziałem zaraz po ukończeniu szkoły średniej, gdzie przyuczałem się do zawodu elektronika i nie dawało mi to satysfakcji. Wtedy uświadomiłem sobie, że chcę robić coś innego - pomagać drugiemu człowiekowi. Wówczas wybór padł na kierunek ratownictwo medyczne. Jako ratownik medyczny przepracowałem 9 lat. W moim przypadku należałoby postawić pytanie, co wpłynęło na decyzję o przekwalifikowaniu się z ratownika medycznego na pielęgniarza.

Co więc stało za taką decyzją?

Największy wpływ na podjęcie decyzji o rozpoczęciu studiów z pielęgniarstwa miał fakt, że wiedziałem, jak wiele możliwości otworzy się przede mną po ukończeniu tego kierunku. Jako pielęgniarz mogę podjąć pracę w każdej placówce ochrony zdrowia, nie tylko w Polsce, ale również na całym świecie. Rynek pracy dla pielęgniarzy jest otwarty, co wpływa na łatwość w znalezieniu zatrudnienia, jak i możliwości wyboru miejsca, w którym chce się pracować. Osobiście nie znam osoby, która po ukończeniu studiów miałaby problem ze znalezieniem pracy w zawodzie. Dodatkowo, jako pielęgniarz, mam możliwość ciągłego doskonalenia zawodowego w dziedzinie, która mnie interesuje.

Pański zawód częściej wykonują kobiety. Jak Pańskie koleżanki reagują na to, że mężczyzna jest pielęgniarzem? Jak odbierają Pana pacjenci?

Pielęgniarz na oddziale zawsze budzi zainteresowanie zarówno wśród pacjentów jak i samego personelu oddziału. W swojej karierze często spotykałem się ze stwierdzeniem, że mężczyzna "pielęgniarka" to bardzo rzadki widok. Ciężko się z tym nie zgodzić, pomimo zwiększania się liczby mężczyzn w tym zawodzie, w dalszym ciągu stanowimy około 2-3 procent wszystkich pielęgniarek w Polsce. Z moich doświadczeń wynika, że pielęgniarz na oddziale jest zawsze mile widziany. Jest też aspekt związany z atmosferą na oddziale. Niejednokrotnie słyszałem od koleżanek, że obecność mężczyzny w tym sfeminizowanym gronie wpływa bardzo korzystnie na atmosferę, w której się pracuje.

A pacjenci?

Przy pierwszym kontakcie bardzo często mylą pielęgniarzy z lekarzami – jest to zapewne spowodowane niewielką liczbą pielęgniarzy w Polsce. Dlatego zwracam zawsze szczególną uwagę, żeby od razu się przedstawić i powiedzieć kim jestem. Bardzo często spotykam się wtedy ze stwierdzeniem, że to bardzo niecodzienny widok.

Zobacz wideo: Impact Day w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie

Impact Day w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie
Źródło: Dzień Dobry TVN

Czym zajmuje się pielęgniarz?

Na czym dokładnie polega Pana praca? Czym różni się od pracy "zwykłej" pielęgniarki/pielęgniarza? 

Obecnie opiekuję się pacjentami w ich domu, w ramach poradni żywieniowej, w której pełnię również rolę pielęgniarza koordynującego. Pod moją opieką znajdują się pacjenci, którzy na skutek choroby nie są w stanie przyjmować posiłków drogą doustną. Chorzy ci mają założone specjalnie do tego przystosowane zgłębniki żywieniowe do żołądka lub bezpośrednio do jelita i umożliwia to podanie diety medycznej, która dostarcza pacjentowi wszystkich niezbędnych składników żywieniowych. Ja jako pielęgniarz szkolę pacjenta bądź opiekuna z zasad pielęgnacji takiego zgłębnika i w trakcie cyklicznych wizyt kontroluję, czy nic niepokojącego nie dzieje się w obrębie takiego zgłębnika oraz pobieram kontrolne badania, które pozwalają lekarzowi ocenić stan odżywienia chorego.

Problemy związane z żywieniem i przyjmowaniem pokarmu nie dotykają wyłącznie osób starszych. Pod swoją opieką mam zarówno niemowlęta, jak i osoby w sile wieku. Lista chorób, które uniemożliwiają przyjmowanie pokarmów jest bardzo długa i może dotknąć człowieka niezależnie od wieku.

Kto i jak może skorzystać z Pana pomocy?

Każdy pacjent z założonym zgłębnikiem żywieniowym oraz posiadający skierowanie do poradni żywieniowej może zostać objęty opieką. Wystarczy zgłosić się do takiej poradni. Ta, w której pracuję nie ma aktualnie tak zwanych kolejek oczekujących. Oznacza to, że pacjent jest od razu obejmowany opieką lekarza i pielęgniarki. Co ważne, personel medyczny naszej poradni przyjeżdża do domu pacjenta - to duże ułatwienie dla rodziny. Niejednokrotnie wyjście z domu z osobą leżącą stanowi dla jej opiekunów przeszkodę nie do pokonania.

Na czym polega opieka długoterminowa?

Co jest najtrudniejsze w opiece długoterminowej? 

Niestety nie mam możliwości być z pacjentem przez 24 godziny na dobę, a tym samym wiedzieć, czy stosuje się on do wszystkich zaleceń lekarskich jak i pielęgniarskich. Zebranie dokładnego wywiadu nie zawsze jest łatwe i wymaga ode mnie dużych umiejętności w zadawaniu pytań. Pod tym względem praca w szpitalu jest zdecydowanie łatwiejsza, ponieważ tam mamy pacjenta pod swoimi skrzydłami przez całą dobę.

Czy jest jakiś podopieczny, który szczególnie utkwił Panu w pamięci?

Jest wielu pacjentów, którzy zapadli mi w pamięci. Praca z pacjentem w środowisku domowym, odwiedzanie go niejednokrotnie przez wiele lat sprawia, że się do siebie przywiązujemy. Po latach, w trakcie wizyt poza częścią poświęconą pielęgnacji i opiece przychodzi czas na rozmowy o codziennym życiu pacjenta. Pacjenci czy też opiekunowie mają potrzebę bycia wysłuchanym, a niejednokrotnie sami dopytują o moje życie rodzinne.

Czy Pana zdaniem system opieki długoterminowej działa jak należy? Jeśli nie to, co trzeba poprawić? 

Obecnie największym problem w ochronie zdrowia jest brak kadry medycznej. W Polsce na 1000 mieszkańców przypada zaledwie 5,1 pielęgniarki co na tle innych Państw Unii Europejskiej jest bardzo słabym wynikiem, a współczynnik ten będzie w kolejnych latach dalej spadał. Według danych Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych średnia wieku pielęgniarki w Polsce wynosi obecnie 53 lata, a struktura wiekowa pokazuje, że do zawodu wchodzi zdecydowanie mniej osób niż przechodzi na emeryturę. Z moich obserwacji wynika, że młode osoby nie chcą podejmować pracy w środowisku domowym. Opieka domowa wymaga dużych umiejętności radzenia sobie w ciężkich sytuacjach, ponieważ na wizytach jesteśmy tylko my i pacjent. Nie ma możliwości poradzenia się bardziej doświadczonej osoby. Kolejnym elementem zniechęcającym młode osoby od podjęcia pracy w opiece domowej jest fakt odwiedzania pacjentów z różnych środowisk. Wszystko to składa się na to, że osób chcących podjąć pracę w zawodzie pielęgniarskim, a następnie środowisku domowym jest coraz mniej.

Zobacz także:

Autor: Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: archiwum prywatne

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Magda Gessler i Hubert Urbański zapraszają na nowy sezon w TVN

Magda Gessler i Hubert Urbański zapraszają na nowy sezon w TVN

Już za chwilę rozkwitnie wiosna, a wraz z nią nowa ramówka w TVN

Już za chwilę rozkwitnie wiosna, a wraz z nią nowa ramówka w TVN

Koniec z plotkami na temat zdrowia Kate Middleton. Rzecznik ujawnia prawdę

Koniec z plotkami na temat zdrowia Kate Middleton. Rzecznik ujawnia prawdę

"Pokaż nam, jak bardzo kochasz Diunę" i wygraj bilety do kina

"Pokaż nam, jak bardzo kochasz Diunę" i wygraj bilety do kina

Łączenie wielu leków i suplementów może być niebezpieczne. "Dochodzi tzw. kaskady zapisywania"

Łączenie wielu leków i suplementów może być niebezpieczne. "Dochodzi tzw. kaskady zapisywania"

Magdalena Stępień rozliczy się ze zbiórki na rzecz synka?

Magdalena Stępień rozliczy się ze zbiórki na rzecz synka?

Ruszyła 8. edycja konkursu POLSKI PACJENT W AVÈNE. Do wygrania wyjazd do Centrum Hydroterapii w Avène we Francji oraz emolienty XERACALM A.D
Materiał promocyjny

Ruszyła 8. edycja konkursu POLSKI PACJENT W AVÈNE. Do wygrania wyjazd do Centrum Hydroterapii w Avène we Francji oraz emolienty XERACALM A.D

Kim była Liza, ofiara brutalnego gwałtu? "Nikt nie zareagował. Umierała pięć dni"

Kim była Liza, ofiara brutalnego gwałtu? "Nikt nie zareagował. Umierała pięć dni"

Julia Wieniawa i Marcin Prokop debiutują w roli jurorów

Julia Wieniawa i Marcin Prokop debiutują w roli jurorów

Wiosenne nowości. Czego mogą spodziewać się widzowie Dzień Dobry TVN? "Mamy akcje specjalne"

Wiosenne nowości. Czego mogą spodziewać się widzowie Dzień Dobry TVN? "Mamy akcje specjalne"

Bonding, czyli szybka i niedroga korekta uśmiechu. "Jest to plomba na zewnątrz zęba"
Materiał promocyjny

Bonding, czyli szybka i niedroga korekta uśmiechu. "Jest to plomba na zewnątrz zęba"

Ile najwięcej ważyła Sylwia Bomba? "Pytanie dla mnie traumatyczne"

Ile najwięcej ważyła Sylwia Bomba? "Pytanie dla mnie traumatyczne"

Anna Mucha w bardzo śmiałej sukni. Internauci kłócą się, czy powinna się w niej pokazywać

Anna Mucha w bardzo śmiałej sukni. Internauci kłócą się, czy powinna się w niej pokazywać

Nie masz czasu, aby pysznie i zdrowo gotować? Z tymi mieszankami warzyw szybko przyrządzisz smaczne dania
Materiał promocyjny

Nie masz czasu, aby pysznie i zdrowo gotować? Z tymi mieszankami warzyw szybko przyrządzisz smaczne dania

Czworaczki skończyły rok. Z tej okazji odwiedził je ktoś wyjątkowy

Czworaczki skończyły rok. Z tej okazji odwiedził je ktoś wyjątkowy

Pyszne i zdrowe. Poznajcie fenomenalne sposoby na przygotowanie mięsa wieprzowego
Materiał promocyjny

Pyszne i zdrowe. Poznajcie fenomenalne sposoby na przygotowanie mięsa wieprzowego

Kate Winslet jako bezlitosna dyktatorka wkrótce w  HBO Max. Kiedy premiera serialu "Reżim"?

Kate Winslet jako bezlitosna dyktatorka wkrótce w HBO Max. Kiedy premiera serialu "Reżim"?

Jak odświeżyć swoją garderobę na wiosnę? Wykorzystaj drugi obieg
Materiał promocyjny

Jak odświeżyć swoją garderobę na wiosnę? Wykorzystaj drugi obieg

Jak przygotować rzeczy do sprzedaży na Vinted?
Materiał promocyjny

Jak przygotować rzeczy do sprzedaży na Vinted?

"Jazda konno, strzelanie z łuku". Gwiazda serialu "Odwilż" ujawnia swoje zawodowe marzenie

"Jazda konno, strzelanie z łuku". Gwiazda serialu "Odwilż" ujawnia swoje zawodowe marzenie

Nowy rok, nowe… wnętrze. Rusza nowy program w Dzień Dobry TVN - Sposób na wnętrze! Weź udział w castingu
Materiał promocyjny

Nowy rok, nowe… wnętrze. Rusza nowy program w Dzień Dobry TVN - Sposób na wnętrze! Weź udział w castingu

Bradley Cooper szczerze o ojcostwie. "Nie jestem pewien, czy bym żył, gdybym nie był tatą"

Bradley Cooper szczerze o ojcostwie. "Nie jestem pewien, czy bym żył, gdybym nie był tatą"

"Odwilż" - nowy serial kryminalny w TVN. Kiedy premiera?

"Odwilż" - nowy serial kryminalny w TVN. Kiedy premiera?

Mieszkanie razem czy osobno - co jest lepsze dla związku? Psycholog radzi

Mieszkanie razem czy osobno - co jest lepsze dla związku? Psycholog radzi

Przeglądał mieszkania na sprzedaż. "Zdębiałem, jak to zobaczyłem"

Przeglądał mieszkania na sprzedaż. "Zdębiałem, jak to zobaczyłem"

Tak Agnieszka i Wojtek ze "ŚOPW" świętowali 5. rocznicę

Tak Agnieszka i Wojtek ze "ŚOPW" świętowali 5. rocznicę

Marcin Prokop wyznał, jaki jest jego najcenniejszy talent. "Dość dobrze go wykorzystuję"

Marcin Prokop wyznał, jaki jest jego najcenniejszy talent. "Dość dobrze go wykorzystuję"

Czego mężczyźni oczekują od kobiet?

Czego mężczyźni oczekują od kobiet?

Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

E-sklep TVN. Co jest w ofercie? "Widzowie poczują się częścią czegoś większego"
Materiał promocyjny

E-sklep TVN. Co jest w ofercie? "Widzowie poczują się częścią czegoś większego"

"Detektywi" i pies, który im pomaga. "To jest gwiazda tego serialu"

"Detektywi" i pies, który im pomaga. "To jest gwiazda tego serialu"

Uczniowie w wyjątkowy sposób pożegnali szkolną sekretarkę. "Serce zostawiła w ekonomiku"

Uczniowie w wyjątkowy sposób pożegnali szkolną sekretarkę. "Serce zostawiła w ekonomiku"

Czterodniowy tydzień pracy w Polsce. Czy pomysł ma szansę wejść w życie?

Czterodniowy tydzień pracy w Polsce. Czy pomysł ma szansę wejść w życie?

Kultowi bohaterowie "Samych swoich" powracają na ekrany. "To zupełnie inna historia"

Kultowi bohaterowie "Samych swoich" powracają na ekrany. "To zupełnie inna historia"

Oszpecała córkę żrącą substancją? Dziecko straciło część ucha

Oszpecała córkę żrącą substancją? Dziecko straciło część ucha

Rok przestępny - magiczny czy pechowy? Według niektórych może być rokiem wojny

Rok przestępny - magiczny czy pechowy? Według niektórych może być rokiem wojny

To one nauczą uczestników "Czas na Show. Drag Me Out" sztuki performensu

To one nauczą uczestników "Czas na Show. Drag Me Out" sztuki performensu

Partnerka Artura Szpilki była ofiarą przemocy. "Miałam nóż na gardle, dosłownie"

Partnerka Artura Szpilki była ofiarą przemocy. "Miałam nóż na gardle, dosłownie"

To miała być niezapomniana impreza. Zakończyła się płaczem dzieci i przyjazdem policji

To miała być niezapomniana impreza. Zakończyła się płaczem dzieci i przyjazdem policji

"The Traitors. Zdrajcy". Jakie są reguły nowego programu TVN?

"The Traitors. Zdrajcy". Jakie są reguły nowego programu TVN?

Tabletka "dzień po" to bomba hormonalna? Lekarz rozwiewa wątpliwości

Tabletka "dzień po" to bomba hormonalna? Lekarz rozwiewa wątpliwości

#DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas

#DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas