Choroba, z powodu której młodzi ludzie mają próby samobójcze. "Nie wiedzą, jak się leczyć"

Zbadaj się! Dziś Światowy Dzień Cukrzycy
Źródło: Dzień Dobry TVN
Badania pokazują, że z cukrzycą zmagają się 3 miliony Polaków. Dodatkowo milion nie wie, że choruje. Jak wygląda codzienne życie z cukrzycą? Co powinno nas zaniepokoić i skłonić do wizyty u lekarza? Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Michałem Figurskim, dziennikarzem i prezesem fundacji "Najsłodsi" oraz Mateuszem Rudykiem, kolarzem torowym, który choruje na cukrzycę.

Cukrzyca - co trzeba o niej wiedzieć?

Cukrzyca charakteryzuje się zbyt wysokim poziomem glukozy we krwi. Aby nad nią zapanować, chorzy muszą przyjmować leki oraz stosować zdrową dietę. O przestrzeganiu tych zasad musi pamiętać Mateusz Rudyk, kolarz torowy, który z cukrzycą zmaga się od 12. roku życia. - To była wielka zmiana. Lekarze bardzo dosadnie powiedzieli mi, do czego może doprowadzić nieleczona cukrzyca. Z dnia na dzień musiałem wydorośleć - mówił w Dzień Dobry TVN sportowiec.

Mimo że choroba często wywraca świat pacjentów do góry nogami, to Mateusz jest doskonałym przykładem na to, że można nie tylko prowadzić z nią normalne życie, ale także uprawiać sport i zdobywać medale - zawodnik jest brązowym medalistą Mistrzostw Świata. - Połączenie treningów z kontrolowaniem cukrzycy nie było proste. Wiele lat zajęło mi zrozumienie, jak moja cukrzyca reaguje na to, że uprawiam sport. Podczas zawodów pojawia się stres, silne emocje, a to wszystko powoduje wzrost poziomu cukru. Strasznie ciężko było nad tym wszystkim zapanować - dodał Mateusz.

Cukrzyca - do jakich powikłań może prowadzić?

Szacuje się, że cukrzycę mają 3 miliony Polaków. Do tego trzeba dołożyć jeszcze milion osób, które nie wiedzą, że chorują. Tymczasem tylko leczona i kontrolowana cukrzyca pozwala uniknąć groźnych powikłań. To właśnie przed nimi przestrzega spot przygotowany przez fundację "Najsłodsi", której prezesem jest Michał Figurski, dziennikarz i pacjent z cukrzycą.

- Nikt się nie słucha i tak naprawdę wszyscy naginamy zalecenia lekarzy. Ten spot jest o tym naginaniu i o tym, czym to się może skończyć. Amputacje są faktem, próby samobójcze u młodych ludzi, którzy nie wiedzą, jak się leczyć i mają tego wszystkiego dość - też niestety się zdarzają - mówił w Dzień Dobry TVN Michał Figurski.

Fakt, że blisko milion osób nie ma świadomości, że może mieć cukrzycę, pokazuje, że o chorobie wciąż mówi się za mało i nie wiemy, jakie objawy powinny nas zaniepokoić. - O chorobie mogą świadczyć przemęczenie, pragnienie, nerwowość, wilczy głód. Cukrzyca wywołuje szereg drobnych objawów, na które często nie zwracamy uwagi - mówił dziennikarz.

Najbardziej charakterystycznym objawem choroby jest zbyt wysoki poziom glukozy we krwi. W ramach Światowego Dnia Cukrzycy, który obchodzony jest 14 listopada, fundacja "Najsłodsi" zorganizowała punkty, w których można bezpłatnie sprawdzić poziom glukozy we krwi. Gdzie wykonać badanie? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Autor: Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Grochocki/East News

podziel się:

Pozostałe wiadomości