opieka

  opieka

  Macierzyństwo nie musi oznaczać samotności i uczenia się na własnych błędach. Mamy nie są same – każda z nas może mieć swoją sieć wsparcia, która pozwoli się rozwijać, pracować, a przy tym mieć dziecko blisko siebie. O tym, czym są Wioski wychowawcze, opowiedziały założycielka The Village Aleksandra Kozera, założycielka Wioski w Zielonej Górze Aleksandra Stencel oraz mama Karolina Jurga.

  Można stwierdzić, że swą popularność myszoskoczki zawdzięczają pozytywnemu usposobieniu – są energiczne i wesołe, a do tego wydają bardzo urocze, piskliwe odgłosy. Dowiedz się, jak wyglądają myszoskoczki, ile kosztują i co należy zrobić, by zapewnić im odpowiednie i komfortowe warunki.

  Wielu starszych i schorowanych rodziców powtarza, że jeśli nie ma się córki, to nie ma się dziecka. Podobnego zdania są panie Maria i Wiktoria, które ze względu na swój wiek i choroby potrzebują wsparcia najbliższych. Niestety, żadna z nich nie może liczyć na pomoc synów. Dlaczego mężczyźni mniej angażują się w opiekę nad leciwymi rodzicami? Zapytaliśmy o to psycholog, Katarzynę Kucewicz.

  Opieka nad osobą, która zmaga się demencją lub ma chorobę Alzheimera jest niezwykle trudna. Opiekunom często towarzyszą skrajne emocje - od miłości do nienawiści. Czy to oznacza, że coś robią źle lub nie dość dobrze troszczą się o bliskiego? O tym, jak poradzić sobie z tymi emocjami i jak zajmować się osobą, która potrzebuje stałej opieki rozmawiamy z Karoliną Jurgą, psychologiem i neuropsychologiem, autorką książki "Idealny opiekun nie istnieje".

  Wiosną w przyrodzie dużo się dzieje. Roślinność budzi się do życia, a zwierzęta zaczynają okres godowy. Wśród nich są także żaby, które, aby mogły złożyć jaja, muszą przedostać się do zbiornika wodnego. Niestety podczas tej podróży czyha na nie wiele niebezpieczeństw. Na szczęście są osoby, które dbają o ich bezpieczeństwo.

  Zgodnie z przepisami, pozostawienie bez opieki dziecka do 7. roku życia może zostać uznane za wykroczenie. Z kolei eksperci sugerują, że 8-letnia pociecha nie jest jeszcze gotowa, by zostać sama w domu. Czy zatem można ustalić odpowiedni wiek? I jak przygotować syna lub córkę na informację, że idziemy na chwilę do sklepu, więc musi zaopiekować się młodszym rodzeństwem? O to zapytaliśmy dr Aleksandrę Piotrowską, psycholog dziecięcą i dr Macieja Zaleskiego, radcę prawnego.

  Gdy na świecie pojawia się dziecko, wielu rodziców liczy na pomoc babci, która ugotuje rosół czy odbiorze pociechę z przedszkola. Sęk w tym, że wiele współczesnych seniorek niechętnie zajmuje się wnukami. O tym, dlaczego tak się dzieje oraz jak zbudować relację wnuk-babcia porozmawialiśmy z Aleksandrą Piotrowską, psycholożką oraz Agnieszką Brzeskot, mamą drugoklasisty.

  W miejscowości Brużyczka Mała w gminie Aleksandrów Łódzki doszło do brutalnego czynu. Na środku pola jeden ze spacerowiczów odnalazł 10 porzuconych jednodniowych szczeniaków. Dzięki szybkiej interwencji zwierzęta udało się uratować. Jaki jest obecnie ich stan? O tym Robert Stockinger rozmawiał z Katarzyną Rezler, urzędniczką do spraw zajmowania się zwierzętami w gminie Aleksandrów Łódzki.

  Kot brytyjski to wspaniały towarzysz i oddany przyjacie Decydując się na takiego kota, należy wziąć pod uwagę jego wymagania, zwłaszcza dotyczące diety, którą trzeba wzbogacać o smakołyki odkłaczające. Koty brytyjskie są spokojną, opanowaną i tolerancyjną rasą, dlatego mogą mieszkać razem z dziećmi, a nawet innymi zwierzętami.

  W dzisiejszych czasach każdy może być gwiazdą TikToka, nawet gołąb. Przedstawiamy wam Jasia. Filmy z jego udziałem odniosły w sieci prawdziwy sukces. Choć dziś ptak robi wielką karierę, jeszcze kilka miesięcy temu jego losy mogły potoczyć się zupełnie inaczej. Na ratunek zwierzęciu przybyła rodzina z Koszalina, która zaopiekowała się Jasiem i przygarnęła go do domu.

  Opieka nad grobami to popularna usługa, dzięki której na każdym grobie i w jego najbliższym otoczeniu może zapanować porządek. Ze sprzątania grobów korzysta coraz więcej osób, zwłaszcza takich, które na co dzień mieszkają w miastach oddalonych od miejsca pochówku swoich bliskich.

  Agnieszka Grzela-Opalińska: "Nie lubię słowa specjalne, dzieci, które są w naszej szkole są dziećmi wyjątkowymi". Z kamerą Dzień Dobry TVN wybraliśmy się do Zespołu Placówek Specjalnych w Tczewie - ośrodka, który jest wzorem do naśladowania podobnych miejsc z całego świata. Zobaczcie jak można wspomóc tę placówkę!

  Już 5 lat minęło od pierwszego w Polsce przeszczepu twarzy. Z kamerą Dzień Dobry TVN wybraliśmy się na spotkanie z pacjentem - Grzegorzem Galasińskim, a gościem w naszym studiu był prof. Adam Maciejewski, kierownik zespołu transplantacji twarzy, Centrum Onkologii w Gliwicach, który przeprowadził tę operację.

  Piotr Rydzewski, dyrektor MOPS w Łodzi, w pół roku zachęcił ponad 40 rodzin do opieki zastępczej. Jak tego dokonał? W studiu gościliśmy także Kamilę Szymczakowską, która jest rodziną zastępczą od 2012 roku. Co kierowało Panią Kamilą gdy podejmowała decyzję o stworzeniu rodziny zastępczej? Jak działa ten system i kto może zostać rodzicem zastępczym?