opieka

  Schorowany pan Bogusław po samobójstwie żony zdany był na łaskę sąsiadów.

  Karmy dla beagle’a nie powinno się kupować w markecie.

  W Kaliszu znajdują się Apartamenty Szczęśliwy Senior, gdzie - jak sama nazwa wskazuje - gości radość. Podczas pobytu osoby starsze i z niepełnosprawnościami mogą liczyć na fachową opiekę i komfortowe warunki.

  Tusayiwe Mkhondya robi wielkie rzeczy. 23-latka pomaga młodym matkom i ich dzieciom. Dzięki jej wsparciu oraz ciężkiej pracy mogą stanąć na nogi i rozpocząć nowe życie. Obecnie ma pod opieką 34 dzieci oraz ich nastoletnie matki. Jak to się stało, że Tusayiwe zaczęła pomagać innym kobietom?

  Victoria - mama trojga dzieci - opublikowała na TikToku wstrząsające nagranie z kamery zamontowanej przed wejściem do domu. Widać na nim, jak jej najmłodszy syn biegnie w kierunku pędzących samochodów. - Popłakałam się - komentują internauci.

  Wojciech Szukalski - znany w sieci jako "weterynaria.okiem.technika" - uratował pisklę. Tą historią żyją tysiące internautów śledzących stan zdrowia ptaka, któremu nadali imię "Boguś".

  Nagranie zobaczyło już 50 milionów osób.

  Izabela Lawrenc od lat mieszka w Hiszpanii, gdzie pod swój dach przygarnęła bezdomne koty i psy, które świetnie dogadują się z jej kurami oraz pisklętami. W zagrodzie obok jest osiłek, który trafił tu wygłodzony, a po sąsiedzku zagląda do niego dzik Berto - przyjaciel rodziny.

  Kiedy przychodzimy na świat, rodzice starają się zapewnić nam jak najlepsze warunki życia i dokładają wszelkich starań, by niczego nam nie brakowało. Z czasem może się jednak okazać, że to oni potrzebują naszej pomocy, także finansowej.

  "Miasto ma obowiązek zapewnić miejsce".

  Ewa Rzepa zrezygnowała z pracy w korporacji i założyła rodzinny dom dziecka. Dlaczego się na to zdecydowała? Jakie maluchy trafiają pod jej opiekę? Jak teraz wygląda jej sytuacja? Dowiecie się tego z naszego reportażu.

  Iwona i Tomek Kalinowscy są rodzicami pięciorga dzieci, a pod swój dach zaprosili też psy i świnki. Choć na co dzień jest gwarno, to dom ten przepełniony jest miłością. - Nam budzik nie jest potrzebny - mówi.

  Foksteriery to urocze psy, niegdyś wykorzystywane głównie do celów myśliwskich. W dzisiejszych czasach są wiernymi towarzyszami człowieka, które uwielbiają ruch.

  Problemy zdrowotne seniora często wymuszają na jego najbliższych zmianę i przeorganizowanie dotychczasowego życia. Na szczęście ta nowa sytuacja wcale nie musi oznaczać rewolucji. Dzięki Opasce Życia możliwe jest pogodzenie opieki nad osobą starszą z wykonywanymi na co dzień obowiązkami. Jak działa Opaska Życia od firmy Comarch?

  Zazwyczaj pacjentami w szpitalu czy w domu opiekują się kobiety-pielęgniarki. Mężczyzn, którzy decydują się wykonywać ten zawód jest stosunkowo niewiele. Dlaczego się na niego decydują? Co jest dla nich najtrudniejsze w tej pracy? Zapytaliśmy o to Pawła Urbańskiego, pielęgniarza.

  Macierzyństwo nie musi oznaczać samotności i uczenia się na własnych błędach. Mamy nie są same – każda z nas może mieć swoją sieć wsparcia, która pozwoli się rozwijać, pracować, a przy tym mieć dziecko blisko siebie. O tym, czym są Wioski wychowawcze, opowiedziały założycielka The Village Aleksandra Kozera, założycielka Wioski w Zielonej Górze Aleksandra Stencel oraz mama Karolina Jurga.

  Do niebezpiecznego incydentu doszło w w Dębnicy Kaszubskiej. 5-letnia Lena wracała do domu wynajętym przez gminę autobusem. Osoba odpowiedzialna za opiekę nad dziećmi wysadziła dziewczynkę w złej miejscowości. Było o włos od tragedii.

  Można stwierdzić, że swą popularność myszoskoczki zawdzięczają pozytywnemu usposobieniu – są energiczne i wesołe, a do tego wydają bardzo urocze, piskliwe odgłosy. Dowiedz się, jak wyglądają myszoskoczki, ile kosztują i co należy zrobić, by zapewnić im odpowiednie i komfortowe warunki.

  Wielu starszych i schorowanych rodziców powtarza, że jeśli nie ma się córki, to nie ma się dziecka. Podobnego zdania są panie Maria i Wiktoria, które ze względu na swój wiek i choroby potrzebują wsparcia najbliższych. Niestety, żadna z nich nie może liczyć na pomoc synów. Dlaczego mężczyźni mniej angażują się w opiekę nad leciwymi rodzicami? Zapytaliśmy o to psycholog, Katarzynę Kucewicz.

  Zygmunt Chajzer jakiś czas temu zaopiekował się czwórką osieroconych dzieci. W sezonie wakacyjnym postanowił zabrać podopiecznych na egzotyczny urlop. Na Instagramie dziennikarz pochwalił się zdjęciem z pierwszej wspólnej podróży. Gdzie wybrał się z ekipą?

  Michał Kudawski kocha zwierzęta. Dzięki jego zaangażowaniu te zranione lub chore odzyskują zdrowie i wracają do swojego naturalnego środowiska. Jak to się stało, że całe swoje życie poświęcił pomaganiu zwierzętom?

  30 maja obchodzimy Dzień Rodzicielstwa Zastępczego. Dzięki rodzinom zastępczym osierocone lub opuszczone dzieci mają szansę na kochający dom. Jedną z par, która sprawuje pieczę nad takimi dziećmi, są państwo Katarzyna Sobczuk-Wójciszyn i Tomasz Wójciszyn. Ile mają dzieci pod opieką oraz jak wygląda ich typowy dzień?

  Małych dzieci nie można nawet na chwilę spuścić z oczu. Nawet zostawienie śpiącego malucha na łóżku może źle się skończyć. Na szczęście jest sposób, aby malec był zabezpieczony, a rodzić miał chwilę oddechu. Ten prosty patent znalazła pewna młoda mama.

  Zwierzęta powinny żyć w swoim naturalnym środowisku, z dala od człowieka. Niestety te chore lub porzucone potrzebują pomocy. Opieką nad takimi zwierzakami zajmuje się Magdalena Jaźwińska. Na czym polega jej praca?

  Opieka nad osobą, która zmaga się demencją lub ma chorobę Alzheimera jest niezwykle trudna. Opiekunom często towarzyszą skrajne emocje - od miłości do nienawiści. Czy to oznacza, że coś robią źle lub nie dość dobrze troszczą się o bliskiego? O tym, jak poradzić sobie z tymi emocjami i jak zajmować się osobą, która potrzebuje stałej opieki rozmawiamy z Karoliną Jurgą, psychologiem i neuropsychologiem, autorką książki "Idealny opiekun nie istnieje".

  Już 16 maja na antenie stacji TTV będzie można obejrzeć pierwszy odcinek programu "To tylko kilka dni". Zaproszone do produkcji gwiazdy na kilka dni zmienią się w opiekunów osób niepełnosprawnych. Jedną z nich będzie Michał Koterski. Jak sobie poradził z tym niełatwym zadaniem?

  Opieka paliatywna przede wszystkim ma za zadanie poprawić jakość życia osobie przewlekle i poważnie chorej, a także jej rodzinie. W Polsce wyróżniamy dwie formy – opiekę hospicyjną i domową. Ponadto są również poradnie medycyny paliatywnej. Czym charakteryzuje się każda z nich? Dla kogo jest przeznaczona?

  Barbara i Remigiusz mają dwa psiaki – Daisy i Zoyę, które traktują jak własne dzieci. Zabierają do pracy, przeznaczyli im szafkę w łazience, a na plaży we Włoszech mogły mieć własne leżaki. - Właściciele traktują ich na równym poziomie ze sobą – wyjawiła klientka, która przychodzi do ich sklepu.

  Wiosną w przyrodzie dużo się dzieje. Roślinność budzi się do życia, a zwierzęta zaczynają okres godowy. Wśród nich są także żaby, które, aby mogły złożyć jaja, muszą przedostać się do zbiornika wodnego. Niestety podczas tej podróży czyha na nie wiele niebezpieczeństw. Na szczęście są osoby, które dbają o ich bezpieczeństwo.

  Marcin Biały to hokeista z Sanoka i obecnie jeden z najbardziej znanych ojców w Polsce. Wszystko to za sprawą symbolicznego zdjęcia ze Strajku Kobiet, na którym mężczyzna obejmuje swoją córkę Lili i trzyma w ręku transparent z napisem: "Nigdy nie będziesz szła sama". Jakim jest tatą?