Zofia Zborowska-Wrona o krwi pępowinowej. Obaliła powszechny mit na ten temat

Zosia Zborowska-Wrona
Zosia Zborowska o krwi pępowinowej
Źródło: TVN Style
Zofia Zborowska-Wrona kolejny raz zdecydowała się na poruszenie tematu tabu za pomocą mediów społecznościowych. Jasno wyraziła swoją opinię na temat zabezpieczania krwi pępowinowej. Pobranie komórek macierzystych może znacząco wpłynąć na przebieg leczenia poważnych chorób, takich jak białaczka. Aktorka przyznała, że do samego końca zwlekała z podjęciem decyzji.

Ciąża a komórki macierzyste

Zofia Zborowska-Wrona postanowiła zorganizować za pośrednictwem Instagrama spotkanie ze swoimi obserwatorami, żeby podzielić się z nimi swoją wiedzą na tematem pobierania komórek macierzystych. Aktorka przyznała, że wiedziała o możliwości zabezpieczenia krwi pępowinowej od dawna, jednak ostatecznie zdecydowała się na nią niespełna na tydzień przed porodem.

Komórki macierzyste można pobrać wyłącznie w czasie porodu, ponieważ są pozyskiwane z krwi pępowinowej. Zofia Zborowska-Wrona poruszyła w czasie spotkania temat kosztów, które często odstraszają przyszłych rodziców, zanim jeszcze poznają ceny zabiegu. Okazuje się, że przez pierwszy rok życia dziecka są one najwyższe i oscylują na granicy 2000 zł. Nie jest to jednak płatność jednorazowa, a rozbita na kilka mniejszych części. Wraz z pierwszymi urodzinami dziecka wydatki znacząco maleją do ok. 500 zł rocznie. 

Zofia Zborowska-Wrona o zabezpieczeniu krwi pępowinowej

Podczas rozmowy jedna z obserwatorek aktorki podzieliła się publicznie swoją opinią odnoszącą się do zabiegu. Napisała, że zdecydowała się na ten krok, mimo iż nie do końca wierzy w jego działanie. Jednak ze względu na to, jak szybko rozwija się medycyna, to być może za kilka lat okaże się, że pobieranie komórek macierzystych i ich późniejsze wykorzystywanie będzie miało stuprocentową skuteczność. Aktorka szybko skomentowała, że sama ma podobne podejście oraz nadzieję, że za kilka lat zabieg okaże się strzałem w dziesiątkę. W dodatku, jeśli jest choćby mała szansa na pomoc dziecku - warto to zrobić.

Zabezpieczenie komórek macierzystych może mieć zastosowanie w przypadku chorób onkologicznych, takich jak białaczki o charakterze ostrym i przewlekłym, hematologicznych, czy związanych z układem immunologicznym. Pobrana krew nie ma terminu ważności i można przechowywać ją latami. Częstą obiekcją dla wykonania zabiegu są wątpliwości związane z tym, że pobrana ilość komórek jest w stanie pomóc wyłącznie dzieciom. Zofia Zborowska-Wrona wraz z rozmówczynią obaliły ten mit, mówiąc, że wyznacznikiem jest tu waga, a nie wiek dziecka. Przyjmuje się, że krew pępowinowa może pomóc osobie nieprzekraczającej 40 kilogramów i zależy od rodzaju leczenia. Artystka zachęca wszystkich do szerszego zapoznania się z tematem, uświadamiania i wykorzystania okazji, która może w przyszłości uratować życie. 

Zobacz także:

Wczesna ciąża – jak ją rozpoznać jeszcze przed wizytą u ginekologa?

Jak ciąża i karmienie wpływają na wygląd kobiecych piersi? "O tym, jak duże będą zmiany decyduje przede wszystkim genetyka"

35. tydzień ciąży – który to miesiąc? Jaka jest waga dziecka? Czyli - czego się spodziewać w tym okresie?

Obejrzyj wideo:

Ciąża po leczeniu onkologicznym
Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Dagmara Olszewska

Źródło zdjęcia głównego: TVN Style

podziel się:

Pozostałe wiadomości