Choć ta opowieść brzmi iście filmowo, to jednak wydarzyła się naprawdę.
"Zrobiłbym to jeszcze raz".
"Dałam swoim dzieciom najpiękniejszy prezent".
Zofia Zborowska- Wrona kolejny raz zdecydowała się na poruszenie tematu tabu za pomocą mediów społecznościowych. Jasno wyraziła swoją opinię na temat zabezpieczania krwi pępowinowej. Pobranie komórek macierzystych może znacząco wpłynąć na przebieg leczenia poważnych chorób, takich jak białaczka. Aktorka przyznała, że do samego końca zwlekała z podjęciem decyzji.
Komórki macierzyste pochodzenia roślinnego są składnikiem wielu kremów, maseczek czy ampułek do twarzy. Wykorzystuje się je do produkcji kosmetyków, ponieważ mają właściwości m.in. regeneracyjne. Jakie jeszcze mają zalety?
Krew pępowinową pobiera się podczas porodu. Dlaczego warto zdecydować się na taki krok? O zaletach zabiegu opowiedziała Basia Kurdej-Szatan, mama Hani i Henia, która zdecydowała się na takie rozwiązanie oraz lekarz Tomasz Baran, ekspert ds. komórek macierzystych.
Karolina Gorczyca w czerwcu tego roku urodziła drugie dziecko i zdecydowała się na pobranie krwi pępowinowej swojego syna. Co ją do tego przekonało? Czy sam zabieg był bolesny? Czy można wykorzystać komórki macierzyste pobrane od innego dawcy? Na te pytania w studiu Dzień Dobry TVN odpowiedział Tomasz Baran z Polskiego Banku Komórek Macierzystych.
Krew pępowinowa, odpowiednio spreparowana i zamrożona, może w przyszłości uratować zdrowie dziecka, od którego została pobrana. Każdego roku na taki krok decyduje się coraz więcej matek. Zdecydowała się także aktorka Joanna Koroniewska, którą gościliśmy dziś w Dzień Dobry TVN. W studiu towarzyszył jej dr Tomasz Baran, ekspert ds. komórek macierzystych. Czym są komórki macierzyste? Czy przechowywanie krwi pępowinowej do droga inwestycja? Czy w każdym przypadku można pobrać krew pępowinową? W jaki sposób komórki macierzyste są przechowywane?
Wiele lat temu krew pępowinowa była traktowana jako odpad. Jednak od czasu, gdy okazało się, że można z niej wyizolować bardzo cenne komórki macierzyste zaczęto ją przechowywać. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy lek. med. Tomasza Barana z Polskiego Banku Komórek Macierzystych oraz dziennikarkę Odetę Moro, aby powiedzieli o zaletach krwi pępowinowej. W jakich chorobach są wykorzystywane komórki macierzyste?
Lekarze ze szpitala w Bielsku-Białej do leczenia uszkodzeń chrząstki stawowej używają komórek macierzystych. Są one są wszczepiane w mało inwazyjny sposób, przy pomocy metody suchej artroskopii. Po jakim czasie następuje pełna odbudowa stawu? Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy dyrektora szpitala w Bielsku-Białej lek. med. Jarosława Stankowskiego i lek. med. Karola Pałkę, aby wyjaśnili, na czym dokładnie polega ta pionierska metoda leczenia stawu kolanowego.
Czym są komórki macierzyste? Jakie możliwość daje nam pobór i przechowywanie krwi pępowinowej. Jak można ją wykorzystywać? O tym rozmawiamy z lekarzem Tomaszem Baranem z Polskiego Banku Krwi Pępowinowej i aktorem Jakubem Wesołowskim.
Agata Roczniak od urodzenia choruje na rdzeniowy zanik mięśni. Nie przeszkadza jej to jednak w aktywnym życiu. Ma szczęśliwą rodzinę, jeździ na rowerze, a nawet skoczyła ze spadochronem. Od pewnego czasu uczestniczy w eksperymentalnej terapii, która ma uratować jej życie. Na czym polega przeszczep komórek macierzystych? Na to pytanie w Dzień Dobry TVN odpowiedział lekarz medycyny Tomasz Baran z Polskiego Banku Komórek Macierzystych.
Terapia komórkami macierzystymi napawa nadzieją lekarzy i pacjentów. Dlaczego? Ponieważ można z nich uzyskać komórki służące w leczeniu różnych chorób, często rzadkich, dotąd nieuleczalnych. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy hematologa i onkologa dziecięcego prof. dr hab. Krzysztofa Kałwaka, aby zapytać, w jakich chorobach mogą przydać się komórki macierzyste i w jakich przypadkach należy zdecydować się na przechowywanie krwi pępowinowej. Obok niego usiadła aktorka Daria Widawska, która przechowuje w Banku Komórek Macierzystych krew pępowinową. Dlaczego aktorka zdecydowała się na to?
Mówi się, że terapia komórkami macierzystymi jest dla medycyny ogromną nadzieją. W przypadku chorób rzadkich i nieuleczalnych może się okazać ostatnią deską ratunku. Jak przebiega takie leczenie? Jakie choroby można leczyć wykorzystując komórki macierzyste? Kto, jak i gdzie może skorzystać z tej terapii? W studiu Dzień dobry TVN gościliśmy doktora Tomasza Barana z Polskiego Banku Komórek Macierzystych oraz Malwinę i Dawida Pastalskich, rodziców Amelki. Dziewczynka urodziła się z rozszczepem kręgosłupa i wodogłowiem, pomogła jej terapia komórkami macierzyńskimi.
W medycynie komórki macierzyste wykorzystuje się od lat. Mają one ogromny potencjał do namnażania się oraz duże zdolności do przekształcania się w wyspecjalizowane komórki. Dzięki tym właściwościom wykorzystuje się je w odbudowywaniu lub zastępowaniu uszkodzonych komórek. W Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy o prowadzonych w Polsce terapiach z wykorzystaniem komórek macierzystych. Kto może zakwalifikować się do eksperymentalnej terapii? Jak uzyskuje się komórki macierzyste? Naszymi gośćmi byli: prezes Polskiego Banku Komórek Macierzystych dr Jakub Baran oraz neurolog z Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Lublinie dr Magdalena Chrościńska-Krawczyk.
Komórki macierzyste robią furorę w medycynie, także w weterynarii. Jakie choroby u zwierząt można leczyć za pomocą komórek macierzystych? Na czym polega terapia komórkami macierzystymi? Czy są jakieś przeciwwskazania do leczenia tą metodą? Rozmawialiśmy o tym z gościem Dzień Dobry TVN - lekarzem weterynarii Jerzym Kemilewem.
Komórki macierzyste ratują życie. Krew pępowinową można przechowywać na gorsze czasy w specjalnie do tego przeznaczonych warunkach. Jak często wykorzystywana jest krew pępowinowa? W studiu Dzień Dobry TVN gośćmi byli: Grzegorz Humienny, tata Michała, któremu komórki macierzyste uratowały życie oraz lek. med. Tomasz Baran, ekspert ds. komórek macierzystych. Czym różni się krew pępowinowa od tej z późniejszych etapów naszego życia? Czym jest bak komórek macierzystych i jak w nim ulokować swoją przyszłość, by potem wyjąć odsetki?
Pyszne i ciężkostrawne potrawy na świątecznym stole, którym nie można się oprzeć, oznaczają jedno - przejedzenie i ból brzucha. Ale czasami ostry ból brzucha może być spowodowany chorobą. Kiedy ból powinien nas zaniepokoić? Po czym rozpoznać zapalenie wyrostka robaczkowego? O tym w Dzień Dobry TVN internista Piotr Gryglas.
Pierwszy w pełni udany przeszczep krwi pępowinowej w Polsce odbył się w 1994 roku. Teraz wszechobecne są banki krwi, w których pobiera się i przechowuje komórki macierzyste wyizolowane z krwi pępowinowej. Jednorazowy koszt pobrania krwi to 2200 zł, natomiast roczny koszt jej przechowania to ponad 400 zł. Czy wobec takich kosztów deponowania krwi warto zdecydować się na jej przechowywanie? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy położną Annę Kalinowską-Garbalę.