położna

  położna

  Magda Krawczyk od 15 lat ma kontakt z położnictwem. Obecnie pracuje w jednym z warszawskich szpitali, prowadzi zajęcia w szkole rodzenia, ma za sobą także pracę na misji w Afryce. W rozmowie z Kamilą Glińską dla dziendobry.tvn.pl opowiedziała o tym, czym tak naprawdę zajmuje się położna, jakie są dla niej najtrudniejsze momenty w pracy oraz z jakimi problemami spotykają się kobiety po porodzie.

  12 maja obchodzony jest w Polsce Międzynarodowy Dzień Pielęgniarki i Położnej. Jak tak naprawdę wygląda ich codzienność? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedzieli Radosław Romanek, pielęgniarz z Górnośląskiego Centrum Medycznego im. Prof. Leszka Gieca, Anna Gąsior, pielęgniarka z oddziału intensywnej terapii dorosłych w szpitalu MSWiA dla pacjentów covidowych i autorka bloga Anna Gąsior oraz Mariola Łodzińska, wiceprezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych.

  Porody domowe z roku na rok zyskują na popularności, a pandemia koronawirusa spowodowała jeszcze większe zainteresowanie nimi. Rodzące kobiety nie chcą być samotne w tym niezwykle ważnym dniu, a ze względu na restrykcje nie wszystkie szpitale zgadzają się na towarzystwo przyszłego taty. W takiej sytuacji znaleźli się państwo Kowalczykowie, którzy podzieli się w Dzień Dobry TVN swoją historią. Przy okazji zapytaliśmy położną Edytę Dzierżak-Postek, które kobiety mogą rodzić w sypialnianym zaciszu.

  W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy trzy najlepsze położne w Polsce. Marzena Langner-Pawliczek, Monika Wójcik i Elżbieta Wójtowicz są laureatkami plebiscytu, w którym głosy oddawały pacjentki. Jak zmieniła się opieka okołoporodowa na przestrzeni lat? Czy ojcowie chętnie partnerują swoim żonom podczas porodu? Czy są oni pomocni czy raczej przeszkadzają położnym w pracy?

  Oto historie kobiet skazanych na samotne macierzyństwo, które zostały porzucone przez partnera będąc w ciąży. Dlaczego mężczyźni porzucają swoje ciężarne partnerki? Jak, oczekująca na narodziny dziecka, kobieta ma sobie poradzić z uczuciem odrzucenia? O tym w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Izabelą Dębińską, położną i wykładowcą szkoły rodzenia, a także z psychoterapeutką Tatianą Mindewicz-Puacz.

  Jeden z francuskich lekarzy, który odebrał ok. 15 tys. porodów, twierdzi, że przy narodzinach dziecka nie powinien być obecny mężczyzna. Jak to argumentuje? Czy takie same zdanie mieli goście Dzień Dobry TVN: położna Monika Jodłowska i ginekolog Artur Skowyra? Dowiedzieliśmy się również, ilu mężczyzn było w sali, w której rodziła Dorota Wellman.

  W Holandii jedna trzecia porodów to porody domowe. W Polsce nie jest ich tak dużo, ale ich popularność rośnie. Kto może rodzić w domu? Jak on przebiega? Jakie są jego zalety? O tym w Dzień Dobry TVN mówiła położna Sylwia Bieńkowska. Obok niej usiedli Magdalena i Piotr Kucharscy, których dwaj synowie urodzili się w domu. Dlaczego zdecydowali się na poród domowy?

  Z wykształcenia pielęgniarka, z potrzeby życia - położna. W służbie zdrowia przepracowała ponad 35 lat. Z kamerą Dzień Dobry TVN odwiedziliśmy panią Irenę Rejnowicz.

  W Dzień Dobry TVN gościliśmy mężczyzn, którzy przełamują utarte konwenanse. Łukasz Czerniewski jest panem kosmetyczką, Sławomir Kazimierczuk jest brafitterem, a Tomasz Kołodziejczyk - położnym. Jak wygląda ich praca? Dlaczego nasi goście wybrali akurat takie zawody? I czy kobiety im ufają?

  NFZ uruchamia program opieki koordynowanej nad kobietą w ciąży. Jego celem ma być zapewnienie przyszłym mamom pełnej opieki wysokiej jakości w czasie ciąży, porodu i pierwszych 6 tygodni po urodzeniu dziecka. O założeniach programu powiedział w Dzień Dobry TVN dyrektor Departamentu Świadczeń Opieki Zdrowotnej NFZ Wojciech Zawalski, a o zastrzeżeniach do niego - wiceprezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych Ewa Janiuk.

  Podczas porodu to położna jest osobą, która ma najbliższy kontakt z rodzącą i noworodkiem. Gości Dzień Dobry TVN: modelkę Ewę Pacułę, felietonistkę Agatę Passent i prezeskę Fundacji Rodzić po Ludzku Joannę Pietrusiewicz zapytaliśmy, jak zmieniały się standardy pracy położnych na przestrzeni lat i jakie oczekiwania mają względem nich pacjentki. Zobaczcie, do czego przyznała się prowadząca DDTVN Ula Chincz.

  Zdrowy sen niemowlęcia jest kluczem do jego prawidłowego rozwoju. Jak zatem zadbać, aby dziecko miało komfortowe warunki do snu? Ile snu potrzebuje niemowlę? Na jakim materacu powinno spać dziecko? Co przeszkadza maluchowi w spaniu? Dlaczego niemowlę nie powinno spać na poduszce? Czy rodzice mogą spać z niemowlęciem? O tym ekspertki Dzień Dobry TVN położne: Małgorzata Krucz i Karolina Ebebenge.

  Na tę dolegliwość cierpi jedno na pięcioro dzieci, a jej objawy występują najczęściej pomiędzy godziną 18:00 a 22:00. Kolka u niemowląt zazwyczaj pojawia się około trzeciego tygodnia życia, a ustępuje około czwartego miesiąca życia dziecka. Dlaczego u niemowląt pojawiają się kolki i jak im zaradzić? Jak masować brzuszek dziecka i, kiedy powinno się to robić? Zapraszamy na kolejny odcinek cyklu "Instrukcja obsługi malucha"

  W kolejnym odcinku cyklu "Instrukcja obsługi malucha" ekspert odpowiada na pytanie: czym jest ciemieniucha i jak długo może się utrzymywać? Jak poradzić sobie z tą chorobą i jak pielęgnować główkę niemowlęcia? Skorzystajcie z rad położnej Karoliny Ebebenge.

  Przewijanie jest bardzo ważną umiejętnością, ponieważ zaraz po narodzinach dziecka powtarzamy tę czynność kilka razy dziennie. Jak to prawidłowo robić? Jak pielęgnować kikut pępowinowy noworodka? O tym - w ramach cyklu Instrukcja obsługi malucha - ekspert Dzień Dobry TVN położna Karolina Ebebenge.

  Na kanapach Dzień Dobry TVN zasiadły laureatki konkursu Położna na medal zorganizowanego m.in pod patronatem Fundacji Rodzić po Ludzku: Edyta Szumska, Halina Biedroń i Katarzyna Adamczyk. Jakie cechy i umiejętności powinna mieć dobra położna? Jakie ma zadania? Jakie są najgorsze momenty w pracy położnej?

  Dla wielu kobiet poród, zamiast być najwspanialszym momentem w życiu, jest traumą, która w późniejszych etapach życia nie pozwala na posiadanie drugiego dziecka. W studiu Dzień Dobry TVN gościem były: Karolina Piotrowska – organizatorka akcji „Lepszy poród”, w której kobiety piszą na kartkach, co przeżyły podczas porodu, oraz Ewa Sokołowska-Fabisiewicz – mama pięcioletnich bliźniaczek. Swój poród pamięta jako jedno z najgorszych momentów w swoim życiu.

  Celina Szwinta mogła podróżować po świecie, prezentować piękne ubrania znanych projektantów, dużo zarabiać. Kariera modelki stała przed nią otworem. Postanowiła jednak wywrócić swoje życie do góry nogami. Nadal jeździ po świecie, ale jej życie przepełnione jest miłością i wielkimi emocjami. Dlaczego rzuciła modeling na rzecz pracy położnej? Jak to się stało, że zaczęła odbierać porody w Azji i Afryce? Jak odnajduje się w tamtejszej rzeczywistości? Czym są porody lotosowe? Dlaczego propaguje porody naturalne? Celinę Szwintę i jej partnera Radka Młodzianowskiego gościliśmy w Dzień Dobry TVN.

  O Jeniffer Worth, autorce książki "Zawołajcie położna" na kanwie, której powstał popularny serial "Z pamiętnika położnej", o równouprawnieniu, rodzeniu, kobietach i dzieciach rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z Suzannah Hart i Juliette Walton, córkami najsłynniejszej brytyjskiej położnej! Jaką matką była Jeniffer?

  Cesarka na życzenie albo jak mówią niektórzy lekarze:"cesarka z kaprysu." Okazuje się, że aż 40 procent Polek rodzi właśnie w ten sposób. A jakie są realne wskazania? Czy kobiety mają blokadę psychiczną i nie chcą rodzić naturalnie? Jak Anna Wendzikowska urodzi swoje dziecko? W studiu Dzień Dobry TVN gośćmi były: Jeannette Kalyta położna, mama dwójki dzieci, oraz Anna Wendzikowska. Czy gdyby nie możliwości cesarskiego cięcia zdecydowałby się na ciążę?

  Sama urodziła dwójkę dzieci, ale na świat przyjęła 3550 noworodków. Chodzi oczywiście o położną Jeannette Kalytę, określaną często położną gwiazd. Właśnie ukazała się jej książka "Położna. 3550 porodów". Joanna Koroniewska dziękuje za naszym pośrednictwem Jeannette za to, że - jak mów - była przy niej w tym najważniejszym dla Joanny Koroniewskiej, w którym na świat przyszła jej córka. Jak jest rola położnej? Dlaczego nie przyjmuje już porodów w domu? Czy poród przez cesarskie cięcie ma wpływ na dziecko?