Kobieta urodziła martwą córkę, po tym, gdy jej prośba o wywołanie porodu została odrzuca przez szpital. Oddział położnicy argumentował to brakiem miejsc. Teraz, gdy minęło trochę czasu, wróciła wspomnieniami do tych traumatycznych chwil.
Codziennie czy co kilka dni? W czym? I przede wszystkim - jak trzymać malucha w czasie kąpieli? Wszelkie wątpliwości naszych czytelników i czytelniczek rozwieje Monika Łapczyńska, położna i fizjoterapeutka.
Beata K. oskarżana jest przez matki o zaniedbania, których miała się dopuść podczas porodów domowych. W chwili obecnej prokuratura bada dwa przypadki związane z działalnością położnej. Jeden dotyczy narażenia na utratę zdrowia i życia noworodka, a drugi - rodzącej. Sprawę opisała dziennikarka Iga Dzieciuchowicz z portalu tvn24.pl.
Wiele kobiet w ciąży rezygnuje z golenia miejsc intymnych. To, co powstrzymuje je przed sięgnięciem po maszynkę czy depilator to obawy przed podrażnieniami i skaleczeniami. Popularna na TikToku położna powiedziała, jak w sześciu krokach wykonać bezpieczną depilację. Jej filmik stał się hitem w sieci.
Doświadczona pielęgniarka pokazała trik z czerwonym ręczniczkiem, który pozwala zapanować nad dziecięcymi lękami. Warto znać ten sposób, szczególnie kiedy maluch wpada w histerię na widok krwi.
W jednym z amerykańskich szpitali wykryto poważne uchybienia w opiece nad kilkudniowym chłopczykiem. Kamera pozostawiona przez ojca dziecka w sali noworodków uchwyciła moment, w którym położna z niedopuszczalną agresją rzuciła malucha do kojca.
Sonia jest położną i prowadzi w mediach społecznościowych profil, na którym pokazuje autorską metodę kąpieli noworodków. Kobieta ma misję witania dzieci na świecie w wyjątkowy i pełen uważności sposób. Jej metoda budzi jednak kontrowersje. Jak wygląda taki rytuał?
Szpital w Zawierciu według danych Fundacji Rodzić po ludzku jest najlepszą porodówką w województwie śląskim. Siłą tej placówki są otwarte na nową wiedzę położne, które korzystają z różnych metod wsparcia przyszłych mam.
W Świętokrzyskim Centrum Matki i Noworodka w Kielcach doszło do zatrważającej sytuacji. 8 sierpnia jedna z położnych pojawiła się na swoim dyżurze, mając dwa promile alkoholu w wydychanym powietrzu. Władze centrum potwierdziły te informacje.
Za nami kolejna edycja konkursu "Położna na medal". W Dzień Dobry TVN gościliśmy jedną z laureatek – Monikę Całko, która opowiedziała nam, co w ramach pakietu NFZ przysługuje kobietom w ciąży i po porodzie.
"Przyj mocniej! Chcesz zabić to dziecko? Co z ciebie za matka?!" - takie słowa usłyszała jedna z kobiet podczas porodu. Braki w kadrach, strach o posadę i wyzwiska okazują się być stałymi elementami szpitalnej rzeczywistości. Na rozmowę z dziendobry.tvn.pl zgodziła się pielęgniarka, która przez wiele lat pracowała na oddziale noworodkowym.
Karolina Skuła jest położną, wykonującą swój zawód z zaangażowaniem i pasją, które odmieniły życie przyszłych i świeżo upieczonych mam na terenie niemal całych Bieszczad. Za jej oddanie, widzowie Dzień Dobry TVN postanowili wyróżnić ją wrześniową Pozytywką.
Karolina Skuła jest położną i założycielką jedynej w okolicy szkoły rodzenia. Codziennie przemierza kilkadziesiąt kilometrów, by dotrzeć do swoich pacjentek. - Zimą nie jest łatwe przemieszczanie się po tych terenach. Miałam kilka takich sytuacji, że mąż czy teść musieli mnie ratować z zaspy - powiedziała.
Poród naturalny bardzo często wymaga nacięcia krocza. Wiele kobiet obawia się zabiegu i tego, że lekarz nieprawidłowo jej zszyje. Czy faktycznie jest się czego bać? Czy nacinanie krocza zawsze jest konieczne? Na ten temat rozmawiamy z dr Małgorzatą Nowicką, ginekologiem-położnikiem i endokrynologiem.
Porody rodzinne są obecnie bardzo popularne. Kiedy przez pandemię nie były możliwe, ciężarne kobiety i ich partnerzy przechodzili trudny czas. Istnieje jednak wiele osób, które mają wątpliwości co do tego, czy obecność mężczyzny na sali porodowej to dobry pomysł. O swoje spostrzeżenia na ten temat zapytaliśmy położną, Magdę Krawczyk.
W Teatrze Wielkim w Łodzi odbyła się uroczysta premiera filmu "Położona" w reżyserii Marii Stachurskiej, prywatnie mamy Anny Lewandowskiej. Wśród zaproszonych gości można było wypatrzeć popularną trenerkę, ministra kultury Piotra Glińskiego oraz arcybiskupa Grzegorza Rysia.
Magda Krawczyk od 15 lat ma kontakt z położnictwem. Obecnie pracuje w jednym z warszawskich szpitali, prowadzi zajęcia w szkole rodzenia, ma za sobą także pracę na misji w Afryce. W rozmowie z Kamilą Glińską dla dziendobry.tvn.pl opowiedziała o tym, czym tak naprawdę zajmuje się położna, jakie są dla niej najtrudniejsze momenty w pracy oraz z jakimi problemami spotykają się kobiety po porodzie.
12 maja obchodzony jest w Polsce Międzynarodowy Dzień Pielęgniarki i Położnej. Jak tak naprawdę wygląda ich codzienność? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedzieli Radosław Romanek, pielęgniarz z Górnośląskiego Centrum Medycznego im. Prof. Leszka Gieca, Anna Gąsior, pielęgniarka z oddziału intensywnej terapii dorosłych w szpitalu MSWiA dla pacjentów covidowych i autorka bloga oraz Mariola Łodzińska, wiceprezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych.
Porody domowe z roku na rok zyskują na popularności, a pandemia koronawirusa spowodowała jeszcze większe zainteresowanie nimi. Rodzące kobiety nie chcą być samotne w tym niezwykle ważnym dniu, a ze względu na restrykcje nie wszystkie szpitale zgadzają się na towarzystwo przyszłego taty. W takiej sytuacji znaleźli się państwo Kowalczykowie, którzy podzieli się w Dzień Dobry TVN swoją historią. Przy okazji zapytaliśmy położną Edytę Dzierżak-Postek, które kobiety mogą rodzić w sypialnianym zaciszu.