położna

  "Żałuję, że nie wiedziałam tego wcześniej".

  Niektóre położne nie gryzą się w język.

  W Świętokrzyskim Centrum Matki i Noworodka w Kielcach doszło do zatrważającej sytuacji. 8 sierpnia jedna z położnych pojawiła się na swoim dyżurze, mając dwa promile alkoholu w wydychanym powietrzu. Władze centrum potwierdziły te informacje.

  Trenerka porodów naturalnych pokazuje sprawdzony sposób.

  "Nie ma miejsca na opowiedzenie o pięknie narodzin dziecka martwego" 

  Za nami kolejna edycja konkursu "Położna na medal". W Dzień Dobry TVN gościliśmy jedną z laureatek – Monikę Całko, która opowiedziała nam, co w ramach pakietu NFZ przysługuje kobietom w ciąży i po porodzie.

  "Przeryczałam cały dzień".

  "Przyj mocniej! Chcesz zabić to dziecko? Co z ciebie za matka?!" - takie słowa usłyszała jedna z kobiet podczas porodu. Braki w kadrach, strach o posadę i wyzwiska okazują się być stałymi elementami szpitalnej rzeczywistości. Na rozmowę z dziendobry.tvn.pl zgodziła się pielęgniarka, która przez wiele lat pracowała na oddziale noworodkowym.

  Karolina Skuła jest położną, wykonującą swój zawód z zaangażowaniem i pasją, które odmieniły życie przyszłych i świeżo upieczonych mam na terenie niemal całych Bieszczad. Za jej oddanie, widzowie Dzień Dobry TVN postanowili wyróżnić ją wrześniową Pozytywką.

  Karolina Skuła jest położną i założycielką jedynej w okolicy szkoły rodzenia. Codziennie przemierza kilkadziesiąt kilometrów, by dotrzeć do swoich pacjentek. - Zimą nie jest łatwe przemieszczanie się po tych terenach. Miałam kilka takich sytuacji, że mąż czy teść musieli mnie ratować z zaspy - powiedziała.

  Poród naturalny bardzo często wymaga nacięcia krocza. Wiele kobiet obawia się zabiegu i tego, że lekarz nieprawidłowo jej zszyje. Czy faktycznie jest się czego bać? Czy nacinanie krocza zawsze jest konieczne? Na ten temat rozmawiamy z dr Małgorzatą Nowicką, ginekologiem-położnikiem i endokrynologiem.

  Porody rodzinne są obecnie bardzo popularne. Kiedy przez pandemię nie były możliwe, ciężarne kobiety i ich partnerzy przechodzili trudny czas. Istnieje jednak wiele osób, które mają wątpliwości co do tego, czy obecność mężczyzny na sali porodowej to dobry pomysł. O swoje spostrzeżenia na ten temat zapytaliśmy położną, Magdę Krawczyk.

  W Teatrze Wielkim w Łodzi odbyła się uroczysta premiera filmu "Położona" w reżyserii Marii Stachurskiej, prywatnie mamy Anny Lewandowskiej. Wśród zaproszonych gości można było wypatrzeć popularną trenerkę, ministra kultury Piotra Glińskiego oraz arcybiskupa Grzegorza Rysia.

  Magda Krawczyk od 15 lat ma kontakt z położnictwem. Obecnie pracuje w jednym z warszawskich szpitali, prowadzi zajęcia w szkole rodzenia, ma za sobą także pracę na misji w Afryce. W rozmowie z Kamilą Glińską dla dziendobry.tvn.pl opowiedziała o tym, czym tak naprawdę zajmuje się położna, jakie są dla niej najtrudniejsze momenty w pracy oraz z jakimi problemami spotykają się kobiety po porodzie.

  12 maja obchodzony jest w Polsce Międzynarodowy Dzień Pielęgniarki i Położnej. Jak tak naprawdę wygląda ich codzienność? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedzieli Radosław Romanek, pielęgniarz z Górnośląskiego Centrum Medycznego im. Prof. Leszka Gieca, Anna Gąsior, pielęgniarka z oddziału intensywnej terapii dorosłych w szpitalu MSWiA dla pacjentów covidowych i autorka bloga Anna Gąsior oraz Mariola Łodzińska, wiceprezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych.

  Porody domowe z roku na rok zyskują na popularności, a pandemia koronawirusa spowodowała jeszcze większe zainteresowanie nimi. Rodzące kobiety nie chcą być samotne w tym niezwykle ważnym dniu, a ze względu na restrykcje nie wszystkie szpitale zgadzają się na towarzystwo przyszłego taty. W takiej sytuacji znaleźli się państwo Kowalczykowie, którzy podzieli się w Dzień Dobry TVN swoją historią. Przy okazji zapytaliśmy położną Edytę Dzierżak-Postek, które kobiety mogą rodzić w sypialnianym zaciszu.

  Agnieszka Małolepszy pracuje od blisko 23 lat. Jak podkreśla, bez prawdziwej pasji żadne osiągnięcia w tym zawodzie nie byłyby możliwe. To właśnie ona wygrała konkurs "Położna na medal". Co oznacza dla niej ten tytuł? O tym mówiła w naszym programie.

  Stanisława Leszczyńska odebrała w obozie w Auschwitz 3 tys. porodów. Kobiety rodziły w niewyobrażalnie trudnych warunkach, mimo to nie straciła żadnego dziecka. Dla reżyserki Marii Stachurskiej heroiczna akuszerka była po prostu ciocią Stasią. Jej losy przedstawiła w swoim dokumentalnym filmie pt. "Położna"

  Kamila Tomczewska jest położną, która kilka miesięcy temu postanowiła wykorzystać zdobyte w Polsce doświadczenie i wyjechać na misję do… Zambii. W ramach wolontariatu niesie pomoc lokalnej społeczności. W programie opowiedziała o swojej pracy i pobycie w Afryce.

  W ogromie cierpienia niosła pomoc i dobro. Stanisława Leszczyńska odebrała ponad 3 tysiące porodów w obozie koncentracyjnym. Teraz powstaje o niej film, a reżyserką jest jej cioteczna wnuczka - Maria Stachurska, mama Anny Lewandowskiej.

  W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy trzy najlepsze położne w Polsce. Marzena Langner-Pawliczek, Monika Wójcik i Elżbieta Wójtowicz są laureatkami plebiscytu, w którym głosy oddawały pacjentki. Jak zmieniła się opieka okołoporodowa na przestrzeni lat? Czy ojcowie chętnie partnerują swoim żonom podczas porodu? Czy są oni pomocni czy raczej przeszkadzają położnym w pracy?

  Oto historie kobiet skazanych na samotne macierzyństwo, które zostały porzucone przez partnera będąc w ciąży. Dlaczego mężczyźni porzucają swoje ciężarne partnerki? Jak, oczekująca na narodziny dziecka, kobieta ma sobie poradzić z uczuciem odrzucenia? O tym w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Izabelą Dębińską, położną i wykładowcą szkoły rodzenia, a także z psychoterapeutką Tatianą Mindewicz-Puacz.

  Jeden z francuskich lekarzy, który odebrał ok. 15 tys. porodów, twierdzi, że przy narodzinach dziecka nie powinien być obecny mężczyzna. Jak to argumentuje? Czy takie same zdanie mieli goście Dzień Dobry TVN: położna Monika Jodłowska i ginekolog Artur Skowyra? Dowiedzieliśmy się również, ilu mężczyzn było w sali, w której rodziła Dorota Wellman.

  W Holandii jedna trzecia porodów to porody domowe. W Polsce nie jest ich tak dużo, ale ich popularność rośnie. Kto może rodzić w domu? Jak on przebiega? Jakie są jego zalety? O tym w Dzień Dobry TVN mówiła położna Sylwia Bieńkowska. Obok niej usiedli Magdalena i Piotr Kucharscy, których dwaj synowie urodzili się w domu. Dlaczego zdecydowali się na poród domowy?

  Z wykształcenia pielęgniarka, z potrzeby życia - położna. W służbie zdrowia przepracowała ponad 35 lat. Z kamerą Dzień Dobry TVN odwiedziliśmy panią Irenę Rejnowicz.

  W Dzień Dobry TVN gościliśmy mężczyzn, którzy przełamują utarte konwenanse. Łukasz Czerniewski jest panem kosmetyczką, Sławomir Kazimierczuk jest brafitterem, a Tomasz Kołodziejczyk - położnym. Jak wygląda ich praca? Dlaczego nasi goście wybrali akurat takie zawody? I czy kobiety im ufają?

  NFZ uruchamia program opieki koordynowanej nad kobietą w ciąży. Jego celem ma być zapewnienie przyszłym mamom pełnej opieki wysokiej jakości w czasie ciąży, porodu i pierwszych 6 tygodni po urodzeniu dziecka. O założeniach programu powiedział w Dzień Dobry TVN dyrektor Departamentu Świadczeń Opieki Zdrowotnej NFZ Wojciech Zawalski, a o zastrzeżeniach do niego - wiceprezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych Ewa Janiuk.

  Podczas porodu to położna jest osobą, która ma najbliższy kontakt z rodzącą i noworodkiem. Gości Dzień Dobry TVN: modelkę Ewę Pacułę, felietonistkę Agatę Passent i prezeskę Fundacji Rodzić po Ludzku Joannę Pietrusiewicz zapytaliśmy, jak zmieniały się standardy pracy położnych na przestrzeni lat i jakie oczekiwania mają względem nich pacjentki. Zobaczcie, do czego przyznała się prowadząca DDTVN Ula Chincz.

  Zdrowy sen niemowlęcia jest kluczem do jego prawidłowego rozwoju. Jak zatem zadbać, aby dziecko miało komfortowe warunki do snu? Ile snu potrzebuje niemowlę? Na jakim materacu powinno spać dziecko? Co przeszkadza maluchowi w spaniu? Dlaczego niemowlę nie powinno spać na poduszce? Czy rodzice mogą spać z niemowlęciem? O tym ekspertki Dzień Dobry TVN położne: Małgorzata Krucz i Karolina Ebebenge.

  Na tę dolegliwość cierpi jedno na pięcioro dzieci, a jej objawy występują najczęściej pomiędzy godziną 18:00 a 22:00. Kolka u niemowląt zazwyczaj pojawia się około trzeciego tygodnia życia, a ustępuje około czwartego miesiąca życia dziecka. Dlaczego u niemowląt pojawiają się kolki i jak im zaradzić? Jak masować brzuszek dziecka i, kiedy powinno się to robić? Zapraszamy na kolejny odcinek cyklu "Instrukcja obsługi malucha"