Wojna w Ukrainie uderzyła z wielką brutalnością w ludność cywilną. Ostrożne szacunki ONZ mówią o 11,5 tysiąca zabitych i rannych. We wrześniu 2022 w krajach europejskich odnotowano ponad 7 mln zarejestrowanych uchodźców z Ukrainy. Do 7 mln zbliża się również liczba osób przesiedlonych wewnętrznie. - Nasilenie, skala i tempo wojny w Ukrainie wywołały ogromne cierpienie i potrzeby - przekazała dr Joanne Liu z Lekarzy bez Granic, która wiosną wzięła udział w pierwszej ewakuacji pociągiem medycznym.
Jak wyciągnąć przedmiot z nosa malucha?
Ministerstwo Zdrowia zapowiada istotne zmiany w nocnej i świątecznej opiece zdrowotnej (NiŚOZ). Zanim jednak w życie wejdzie odpowiednia reforma, system zostanie przetestowany wersją pilotażową.
12 maja obchodzony jest w Polsce Międzynarodowy Dzień Pielęgniarki i Położnej. Jak tak naprawdę wygląda ich codzienność? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedzieli Radosław Romanek, pielęgniarz z Górnośląskiego Centrum Medycznego im. Prof. Leszka Gieca, Anna Gąsior, pielęgniarka z oddziału intensywnej terapii dorosłych w szpitalu MSWiA dla pacjentów covidowych i autorka bloga oraz Mariola Łodzińska, wiceprezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych.
Lotnicze Pogotowie Ratunkowe wysyła się tam, gdzie potrzebna jest bardzo szybka pomoc, a miejsce jest trudno dostępne. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy: pielęgniarkę Annę Buczek, ratownika medycznego Pawła Kubickiego i lekarz Konrada Matyję, aby powiedzieli o działaniu LPR. Co ich frustruje w pracy? W jakim czasie od momentu zgłoszenia zdarzenia załoga helikoptera ratowniczego powinna wystartować? Ile jest w Polsce baz LPR?
Podczas powodzi, które w marcu tego roku nawiedziły Peru ucierpiało kilka tysięcy osób, zawaliły się setki domów, szkoły i szpitale. Szybko zaczęło brakować leków, środków opatrunkowych i higienicznych oraz personelu medycznego. Z pomocą medyczną dla poszkodowanych wyruszył m.in. zespół ratunkowy prowadzony przez Fundację Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej. Znaleźli się w nim goście Dzień Dobry TVN: pediatra i psychiatra Paweł Szczuciński, pielęgniarka ratunkowa - Katarzyna Kaczmarek-Dawidowska oraz lekarz medycyny ratunkowej Agnieszka Racka. Co tam zastali? Czy coś ich przeraziło?
Do szpitalnego oddziału ratunkowego powinny trafiać osoby, które wymagają natychmiastowej pomocy. Niestety w praktyce bywa różnie. Prowadzi do kolejek i nerwowych sytuacji. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy specjalistę medycyny ratunkowej lekarza Konrada Matyję oraz ratownika medycznego Piotra Amendę, by zapytać o działanie SOR-ów. O czym musi pamiętać pacjent trafiający na SOR? Jacy lekarze są kierowani do SOR-ów?
w Libanie od wybuchu konfliktu w 2011 przybywa ponad milion Syryjczyków. W wyniku wojny Syryjczycy tracą nie tylko rodziny i domy, ale też zdrowie. W Syrii system opieki zdrowotnej był nieodpłatny. W Libanie za wszystko trzeba płacić. Uchodźcy żyją w bardzo ciężkich warunkach, co powoduje problemy z higieną i zdrowiem. Obniżoną odporność mają szczególnie dzieci. W 2014 roku polskie centrum pomocy międzynarodowej wraz z lokalnym partnerem otworzyło klinikę, w której uchodźcy mogą skorzystać z bezpłatnej pomocy lekarza i dostać darmowe leki. Z jakimi przypadłościami zgłaszają się do lekarzy syryjscy uchodźcy? Z pomocy jakich specjalistów mogą skorzystać chorzy? I z jakimi problemami musi mierzyć się sama klinika? Jak można im pomóc?