pielęgniarka

  pielęgniarka

  Wizyty u lekarza czy pobyt w szpitalu zwykle nie dają nam zbyt wielu powodów do śmiechu. Może jedynie do śmiechu przez łzy. Jednak pracownicy systemu opieki zdrowotnej pomiędzy podłączeniem do kroplówki, badaniem a operacją, potrafią wykazać się nie lada poczuciem humoru, czasem nawet i czarnym. Bo nie taki lekarz, pielęgniarka czy salowa straszni, jak ich pacjenci malują.

  12 maja obchodzony jest w Polsce Międzynarodowy Dzień Pielęgniarki i Położnej. Jak tak naprawdę wygląda ich codzienność? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedzieli Radosław Romanek, pielęgniarz z Górnośląskiego Centrum Medycznego im. Prof. Leszka Gieca, Anna Gąsior, pielęgniarka z oddziału intensywnej terapii dorosłych w szpitalu MSWiA dla pacjentów covidowych i autorka bloga Anna Gąsior oraz Mariola Łodzińska, wiceprezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych.

  Jej zdjęcia ukazały się we włoskiej edycji magazynu Vogue, ale karierę w modelingu robi w Finlandii. Poznajcie Agatę Joutsen, polską pielęgniarkę z Gdańska, która odnosi sukcesy jako modelka. Jak znajduje czas na to, by pracować na pełny etat w szpitalu, być modelką i matką? jak udało się jej osiągnąć sukces w Finlandii?

  Królowa Szwecji Sylwia odwiedziła Polskę, by po raz trzeci wręczyć nagrodę pielęgniarską swojego imienia. Po raz pierwszy laureatką została Polka, która zaproponowała najbardziej kreatywne rozwiązanie, mające usprawnić opiekę nad osobami niepełnosprawnymi. Dlaczego królowa Sylwia postanowiła poświęcić się także problematyce osób z demencją? Co spodobało się Jej Wysokości w zwycięskim projekcie Natalii? Ze szwedzką królową spotkała się dziennikarka Dzień Dobry TVN Ula Chincz.

  Natalia Duszeńska, studentka piątego roku pielęgniarstwa na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym, została nagrodzona przez szwedzką królową Sylwię za projekt "Na marzenia nigdy nie jest za późno". Pani Natalia pracuje w zakładzie opiekuńczo-leczniczym i - jak mówi - problemy osób starszych są jej bardzo bliskie. Czego potrzebują starsze osoby? Jakie są ich marzenia? Jakich umiejętności i cech wymaga opieka nad starszymi osobami? Czy nagrodzona pielęgniarka planuje pracować poza granicami Polski? Pani Natalio, GRATULUJEMY!

  Beata Wilbik chciała pracować w zawodzie pielęgniarki anestezjologicznej od kiedy pamięta. Co powinna jeść osoba, która pracuje po kilkanaście godzin dziennie, żyje w ciągłym napięciu i musi być zawsze gotowa do działania? Czy nasz kulinarny ekspert Mikołaj Rey poradził sobie w roli pielęgniarza?

  Pielęgniarka podczas 12-godzinnego dyżuru przemierza do 30 km dziennie. W Polsce na 100 mieszkańców przypada najmniej pielęgniarek w Europie, a średnia wieku w tym zawodzie to 48 lat. Zobaczcie, jak wygląda praca pielęgniarek na oddziale intensywnej terapii noworodka i na oddziale porodowym.

  Czy służba zdrowia może bez nich egzystować? W Polsce na tysiąc mieszkańców przypada statystycznie 5,2 pielęgniarek, podczas gdy w Czechach współczynnik ten wynosi 8,1, w Niemczech 11,2, a w Szwajcarii 16. Czy przyczyną takiego stanu rzeczy są tylko niskie zarobki? Czy za kilka lat może, w Polsce, zabraknąć pielęgniarek? O komentarz poprosiliśmy Szymona Chrostowskiego, Prezesa Fundacji „Wygrajmy Zdrowie” i Zofię Małas, Prezesa Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych.

  Jeszcze kilka lat temu w szkołach istniały gabinety higienistek i pielęgniarek. Dziś sytuacja jest całkiem inna. Teraz w większości placówek takie gabinety istnieją. Jednak zazwyczaj są po prostu zamknięte. Czy pielęgniarki w szkołach są potrzebne? Jakie mają uprawnienia? Czy są jakieś ustawy, które regulują zawód pielęgniarki w szkołach? O tym w studiu Dzień Dobry TVN rozmawailiśmy z Danuta Kozakiewicz, dyrektorką szkoły podstawowej w Warszawie, oraz z Agnieszką Bancerz-Dudek, pielęgniarką szkolną.

  Już dziś wieczorem kolejny odcinek bijącego rekordy popularności serialu "Lekarze". Co nowego wśród bohaterów serialu, jaki będzie trzeci sezon serialu i dlaczego widzowie się nie zawiodą? W studiu Dzień Dobry TVN Katarzyna Bujakiewicz, jak to pielęgniarka, niczym kataplazm na ranę, ukoiła zszargane nerwy fanów serialu :)