Alkohol a wygląd zewnętrzny
Nie od dziś wiadomo, że negatywne skutki nadużywania alkoholu odbijają się na wyglądzie zewnętrznym. Wpływa on na stan cery, wagi, włosów czy paznokci. Przekonał się o tym m.in. niepijący alkoholik Michał Kącik. - Byłem specyficznym rodzajem osoby uzależnionej od alkoholu, bo nie piłem codziennie, to było tzw. picie weekendowe - powiedział.
- Mój wygląd zaczął zmieniać się drastycznie między 33. a 37. rokiem życia. Z wysportowanego faceta nagle pojawił się obleśny śmierdzący grubas - wyjaśnił. Co prawda mężczyzna był aktywny fizycznie, jednak alkohol szedł u niego w parze z fast foodami. - To była pizza łączona z kebabem i z półkilogramową miską frytek jedzona do pół litra whisky - dodał.
Michał podjął walkę z nałogiem i nie pije już od 5 lat. Postanowił zadbać o swoje zdrowie i nie przypomina już siebie z przeszłości. - Moja sylwetka zmieniła się bez porównania pół roku po odstawieniu alkoholu - zaznaczył. Rezygnacja z używki pozwoliła mu schudnąć 20 kilogramów.
Jak alkohol wpływa na organizm?
W studiu Dzień Dobry TVN o negatywnym wpływie nadużywania alkoholu na organizm powiedział widzom toksykolog Eryk Matuszkiewicz. Jak wyjaśnił specjalista, ta używka dostarcza tzw. pustych kalorii.
- Daje początkowo poczucie sytości, ale gdy zaczynamy trzeźwieć, pojawia się tzw. gastrofaza. Jemy posiłki bogatokaloryczne, zawierające dużo węglowodanów, tłuszczów - powiedział. Ponadto u niektórych pacjentów nawet okazjonalne, ale regularne spożywanie alkoholu prowadzi do przemieszczenia elektrolitowego i zaburzeń rytmu serca. Procenty wpływają również na żołądek, wątrobę i nerki. - Jeżeli mamy już zapalenie śluzówki żołądka czy tendencję do nadkwaśności, to ten stan będzie się pogłębiał. Będziemy czuli ból w nadbrzuszu, pieczenie, jakieś nadbijanie - zaznaczył ekspert.
- On (alkohol - przyp. red.) metabolizuje się w wątrobie, jeżeli będzie go zbyt dużo, to łatwo doprowadzi do alkoholowego zapalenia wątroby (...), potem jest już krok do marskości wątroby, do jej niewydolności i szerokiej gamy powikłań nawet zagrażających życiu, np. w postaci żylaków przełyku - podkreślił Eryk Matuszkiewicz.
Więcej na ten temat dowiesz się w naszym materiale wideo. Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.pl
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Joanna Opozda komentuje słowa Jarosława Kaczyńskiego. "Dzień drugi. Dajemy w szyję"
- Wysokofunkcjonujący alkoholizm i jego skutki. "Lampka wina do obiadu to prawie depresja za dwa lata"
- Margaret ma nowy dom o niecodziennym wnętrzu. "Wszystko jest zaskakujące"
Autor: Aleksandra Matczuk
Reporter: R. Męczykalski / A. Grzymkowska
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN