Alkohol wywołuje poważne szkody w organizmie, nawet jeśli spożywany jest w niewielkich ilościach. Tymczasem ostatnie badania pokazują, że z roku na rok pijemy coraz więcej i częściej. Prowadzące program "Miasto Kobiet" postanowiły pochylić się nad tym problemem i zaprosiły do rozmowy terapeutkę uzależnień Joannę Flis.
"Francuski alkoholizm" - na czym polega?
Spożywanie wysokoprocentowych trunków to w naszym kraju niemalże element kultury. Coraz więcej osób przyznaje się do tak zwanego "francuskiego alkoholizmu", czyli okazjonalnego picia. Jedna lampka wina do posiłku rzadko postrzegana jest jako oznaka problemu, mimo że nawet niewielkie ilości napojów wyskokowych mogą nieść za sobą poważne konsekwencje zdrowotne.
- Musimy się zastanowić nad tym, co się dzieje z osobą, która codziennie musi usiąść z lampką wina do kolacji. Co się dzieje z jej psychiką. Czy my możemy, codziennie regulując zewnętrzną substancją swoje emocje, rzeczywiście mieć z nimi kontakt? - mówiła Joanna Flis w programie "Miasto Kobiet".
"Miasto Kobiet" - Alkohol a depresja
Alkohol jest czynnikiem przyczyniającym się do rozwoju wielu chorób i zaburzeń, także tych o podłożu psychicznym. W programie "Miasto Kobiet" doświadczona terapeutka uzależnień zwróciła uwagę na fakt, że wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy.
- Alkohol jest substancją, która jest depresantem. Taką, która wprowadza ostatecznie w nas takie zaburzenia, które prowadzą do depresji, zaburzeń lękowych. Sprawiają, że się nie wysypiamy w dłuższej perspektywie. Ta lampka wina do obiadu to jest prawie depresja za dwa lata - wyjaśniła rozmówczyni Marzeny Rogalskiej i Aleksandry Kwaśniewskiej.
"Miasto kobiet" - gdzie i kiedy oglądać?
Kultowy program "Miasto kobiet" doczekał się już 3. sezonu. W nowej odsłonie formatu do grona prowadzących, Marzeny Rogalskiej i Aleksandry Kwaśniewskiej, dołączyła Ane Piżl.
Premierowe odcinki emitowane są w każdą niedzielę o godz. 12:30 na antenie TVN Style. Inspirujące rozmowy można śledzić również za pośrednictwem serwisu Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Niebezpieczny trend w sieci. Czym może się skończyć zjedzenie muchomora?
- Kiedy warto zgłosić się do psychoterapeuty i jak wybrać odpowiedniego? "Wymieniłyśmy listę czerwonych flag"
- Co jeść, żeby mieć dobry humor? Dietetyk: "Nie tylko czekolada poprawia nastrój"
Autor: Magdalena Brzezińska
Źródło: "Miasto Kobiet"
Źródło zdjęcia głównego: TVN Style