Terapia od zera, czyli e-book "Co z tą terapią"
10 października obchodziliśmy Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Tego dnia odbyła się także premiera e-booka "Co z tą terapią". Przewodnik ten przeprowadza czytelników krok po kroku przez wszystko, co dobrze jest wiedzieć, od podjęcia decyzji "czy to dla mnie" aż po konkretne porady praktyczne. Darmowego e-booka znajdziemy na stronie Red Lipstick Monster. Skąd pomysł na stworzenie takiej książki?
- Terapii potrzebowałam jako nastolatka i jako osoba dorosła. Mimo że mam pedagogiczne wykształcenie, to trudno mi było zdobyć informacje na ten temat. Trudno było rozpoznać różnicę między nurtami psychoterapii, żeby dobrać jakiś do siebie – powiedziała Ewa, a następnie dodała, że w swoim życiu borykała się z atakami paniki oraz miała problemy w relacji z jedzeniem. W pewny momencie zrozumiała, że potrzebuje pomocy. Wtedy to zaczęły się poszukiwania odpowiedniego specjalisty.
Ja podeszłam do tego zadania bardzo analitycznie, wybrałam sobie trzy osoby, które po opisie najbardziej czułam, tak intuicyjnie. Poszłam do każdej z tych osób na konsultacje i wybrałam te, która najlepiej mnie zrozumiała. Po tych doświadczeniach stwierdziłam, że to jest wiedza tak ważna, że chce się tym dzielić. To dotyczy nie tylko osób, które są w kryzysie, tylko też tych, które chcą poprawić jakość swojego życia
Kiedy zgłosić się do terapeuty?
Terapia nie jest koniecznością dla każdego. Aby rozpocząć proces terapeutyczny, w życiu danej osoby muszą pojawić się pewnego rodzaju konsekwencje na poziomie poznawczym. Jak czytamy w e-booku, mogą to być trudności z koncentracją, utrata dotychczasowych zainteresowań, obniżony nastrój, trudności w relacjach z innymi, problemy ze snem lub apetytem, nagłe lub powolne uczucie napięcia, które pojawia się bez konkretnej przyczyny, schematy zachowania, które utrudniają tworzenie i podtrzymywanie satysfakcjonujących relacji z innymi.
- Z psychoterapii warto skorzystać, kiedy wiemy, że jest coś, czym chcemy się zaopiekować. Zdrowie to nie tylko brak choroby, ale taka zdolność jednostki do rozwijania swojego potencjału, do dbania o jakoś życia. Nie musimy spełniać kryteriów diagnostycznych zaburzenia, żeby skorzystać z pomocy - powiedziała psychoterapeutka.
Co zrobić, gdy podejmiemy decyzję o rozpoczęciu terapii. Jak dobrać specjalistę i na co zwrócić uwagę? Pamiętajmy przede wszystkim o tym, że nie każdy psycholog jest psychoterapeutą. W Polsce nie ma ustawy o zawodzie psychoterapeuty: nie ma ustawodawstwa, które regulowałoby kompetencje, jakie należy posiadać oraz wymogi, jakie należy spełniać, by móc ten zawód wykonywać. Istnieją pewne standardy, które wyznaczają organizacje zrzeszające psychoterapeutów i które regulują proces kształcenia psychoterapeutów oraz umiejętności, jakie winni posiadać, by zapewniać właściwą pomoc. Przy wyborze specjalisty należy zwrócić uwagę na to, czy jest w trakcie bądź ukończył czteroletnie szkolenie z zakresu psychoterapii w wybranym nurcie, poddaje swoją pracę superwizji, czy pracuje z Twoją grupą wiekową.
- Każda osoba, która decyduje się otworzyć taką działalność gospodarczą może świadczyć takie usługi. To jest przerażające, to ogromne pole do nadużyć, dlatego w e-booku wymieniłyśmy listę czerwonych flag, ale też sposób na to, jak weryfikować kompetencje terapeuty - podsumowała Ewa Grzelakowska-Kostoglu.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.
Zobacz także:
- Co zrobić, gdy bliska osoba choruje psychicznie? "Jeżeli walczymy ze stygmatyzacją, to budujemy lepszy świat"
- Jakie drewno jest najlepsze do rzeźbienia? Skąd je brać i czym rzeźbić?
- Sprawdzenie telefonu partnera. Psycholog: "Jeśli nie mamy nic do ukrycia, to nic się nie dzieje"
Autor: Nastazja Bloch
Źródło zdjęcia głównego: Ola Skowron/East News