Jak motywować dziecko do odrabiania prac domowych?
Jak rozmawiać z pociechą, by sama chętniej realizowała ten obowiązek? Według dr Mateusza Grzesiaka istotna tu będzie długoterminowa motywacja. Postarajmy się pokazać, jak wiele korzyści płynie z pogłębiania wiedzy. Warto też połączyć naukę z tym, czym interesuje się dziecko.
Dzieci
- Mówmy do niego językiem korzyści. "Robiąc pracę domową teraz, będziesz miał wolne popołudnie i zrobisz w jego czasie to, na co masz ochotę". Nagradzać werbalnie (komplement) i niewerbalnie (przytulić) za to, że podejmuje działania, które są pozytywne dla nauki - wyjaśnia ekspert.
Czy jest odpowiednia pora na wykonywanie zadań domowych? Jak podkreśla Mateusz Grzesiak, jest ich aż pięć:
- zaraz po szkole;
- po pół godzinie przerwy od powrotu do domu;
- przed obiadem;
- po kolacji;
- tuż przed snem.
- Dzieci z podstawówki dobrze by odpoczęły w domu minimum 30 minut i potem zabrały się za pracę domową. Co do starszych dzieci, wiele zależy od zwyczajów panujących w domu, np. kiedy jedzą kolację - radzi psycholog. - Ważne, by stworzyć dziecku nawyk systematycznego odrabiania pracy domowej - co dzień o tej samej porze. Uwaga, by nie zostawiać jej robienia na ostatnią chwilę przed snem - dodaje.
Naucz dziecko samodzielności
Jeżeli chcemy, aby dziecko samodzielnie realizowało obowiązek odrabiania zadań domowych, warto pokazywać, że doceniamy jego zaangażowanie. Dr Mateusz Grzesiak uważa, że w tym przypadku sprawdzi się nagradzanie pociechy. Co jeszcze?
- Stymulowanie autonomii pytaniami: "Jak Ty byś to zrobił?", "Jakie masz zdanie na ten temat?". Wspieranie organizacyjnie - pomaganie w budowaniu nawyków, czyli robieniu prac domowych o stałych porach w stałych miejscach. Uczenie samodzielności w życiu. Nie dominować, nie pozostawiać samemu sobie. Pokazywać pozytywne wzorce samodzielności i korzyści z niej wynikające - zaznacza.
Jak zorganizować warunki do pracy w domu?
Pamiętajmy, że pociecha powinna mieć odpowiednie warunki, by móc skupić się na zaplanowanym zadaniu. Ekspert radzi, aby przypomnieć dziecku życzliwie i spokojnie, że za 15 minut zaczyna się praca domowa, szczególnie jeśli jest mniejsze i potrzebuje takiego wsparcia.
Jakie warunki sprzyjają koncentracji? Warto, aby maluch miał pod ręką wszystkie potrzebne przybory, odpowiednie oświetlenie, wodę do picia i temperaturę 20 stopni Celsjusza. - Można podzielić pracę domową na mniejsze części i robić przerwy 10-15-20 minut, w zależności od wieku, co 30-45-60 minut. Wyłączyć telewizję, odłożyć telefon i ustalić cele - tłumaczy psycholog.
Co robić, gdy dziecko odmawia współpracy?
Zdaniem dr. Mateusza Grzesiaka, powinniśmy skupić się na emocjach, które odczuwa dziecko w danej chwili. Zapytajmy, co czuje, okażmy mu wsparcie i zrozumienie. Życzliwie przypomnijmy mu, że pracę domową trzeba zrobić i nie ma sensu od tego uciekać, bo każdy uczeń ma taki obowiązek. Spokojnie stawiajmy granice, gdy zauważymy u niego rozproszenie.
W rozmowie z dzieńdobry.tvn.pl specjalista wskazał również najczęstsze błędy, które popełniają rodzice. Jednym z nich jest wykonywanie pracy domowej za pociechę. Nie możemy również reagować złością. - Wtedy dziecko się broni albo boi, w obu przypadkach skupiając na przeżyciu zagrożenia, a nie na pracy domowej - zauważa.
W pozytywnym rozwiązaniu sytuacji nie pomoże też brak wsparcia, nieuwzględnienie jego potrzeb, czy dominowanie cechujące się brakiem szansy na własne zdanie i przestrzeń. Dużym błędem jest także narzekanie na pracę domową czy szkołę.
- Tym samym dolewamy oliwy do ognia. Kłócenie się, dzień w dzień, o pracę domową - to zjawisko powinno być adresowane spokojnie, rozsądnie, systemowo - podsumowuje dr Mateusz Grzesiak.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Damian Michałowski rozmawia z dziećmi o wszystkim. Apeluje: "Nie wstydźmy się"
- Martyna Wojciechowska ocenia stan psychiatrii dziecięcej w Polsce: "Jest strasznie"
- Dzieci i młodzież w kryzysie psychicznym. Jak mogą skorzystać z telefonu i czatu zaufania?
Autor: Aleksandra Matczuk
Źródło zdjęcia głównego: EmirMemedovski/GettyImages