Czy mówić dziecku o problemach finansowych? "Pieniądze nie spadają z nieba"

Czy mówić dziecku o problemach finansowych?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Jak rozmawiać z dziećmi o finansach?
Jak rozmawiać z dziećmi o finansach?
Jak unikać niepotrzebnych wydatków?
Jak unikać niepotrzebnych wydatków?
Oddaj moje 500+
Oddaj moje 500+
Jak uczyć dzieci czym są finanse?
Jak uczyć dzieci czym są finanse?
Rozmowy Polaków o pieniądzach
Rozmowy Polaków o pieniądzach
Wyginam śmiało ciało w pracy
Wyginam śmiało ciało w pracy
Zalety krótkiego treningu w pracy
Zalety krótkiego treningu w pracy
Dni wolne od pracy w 2024 roku
Dni wolne od pracy w 2024 roku
Dostępność kredytów i zdolność kredytowa
Dostępność kredytów i zdolność kredytowa
OszczędzaMY – kredytowy ból głowy
OszczędzaMY – kredytowy ból głowy
Zmiany w Kodeksie Pracy już od sierpnia
Zmiany w Kodeksie Pracy już od sierpnia
Workation - praca i wakacje
Workation - praca i wakacje
Praca leży na ulicy? Nie! Wisi na szybie
Praca leży na ulicy? Nie! Wisi na szybie
Czy 16 godzin pracy to gwarancja sukcesu?
Czy 16 godzin pracy to gwarancja sukcesu?
Czy praca po 16 godzin dziennie to gwarancja sukcesu?
Czy praca po 16 godzin dziennie to gwarancja sukcesu?
Rozmowy o pieniądzach nie są łatwe, szczególnie wtedy, gdy w dobie kryzysu i wysokiej inflacji zaczyna nam brakować funduszy w domowym budżecie. Kiedy jest odpowiedni moment, by mówić dziecku o problemach finansowych? Czy kieszonkowe jest dobrym narzędziem do nauki oszczędzania i gospodarności? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziała Aleksandra Piotrowska, psycholog dziecięcy.

Jak rozmawiać z dziećmi o pieniądzach?

W wielu polskich rodzinach pieniądze są tematem tabu. Rodzice niechętnie rozmawiają o zarobkach czy wydatkach, więc dzieci mogą nie zdawać sobie sprawy z tego, ile trzeba włożyć pracy, by zarobić kilkadziesiąt lub kilkaset złotych. Kiedy warto rozpocząć dyskusję na ten temat?

- To dokładnie tak samo jak z wychowaniem seksualnym. Od najwcześniejszych stadiów rozwojowych dziecka trzeba je wprowadzać w różne aspekty tej rzeczywistości, a jednym z nich są pieniądze. 2-3-letnie dziecko powinno już dobrze rozumieć, że jest związek między pieniędzmi a pracą. Że pieniędzy, tak jak klocków czy samochodzików, ma określoną liczbę i one z nieba nie spadają. Jeśli zużyjesz klocki na jedną budowę, to już nie masz na drugą. Z pieniędzmi jest tak samo. To są takie prawdy, które do połowy okresu przedszkolnego dziecko powinno zrozumieć i zaakceptować - powiedziała Aleksandra Piotrowska.

Kieszonkowe dla dziecka - kiedy warto je wprowadzić?

Kieszonkowe, które rodzice regularnie wręczają swoim pociechom, może być dobrym sposobem na naukę zarządzania gotówką.

- Coraz częściej spotykam się z tym, że dzieci 3-5-letnie, odwiedzane przez ciocie i wujków, obdarowywane są pieniędzmi. To absurd. Dopóki dziecko nie potrafi liczyć, czyli gdzieś do 6. roku życia, to nie ma sensu dawać mu kieszonkowego, które generalnie rzecz biorąc, jest jednym z najlepszych narzędzi do edukowania finansowego dziecka. Później, jak najbardziej, najczęściej około 7. roku życia, bo to są te pierwsze chwile, kiedy dziecko ileś czasu spędza już bez rodziców, a ma np. szkolny sklepik - stwierdziła Aleksandra Piotrowska.

Czy warto określić z dzieckiem, na co może wydać kieszonkowe?

- Może być tak, ze dasz dziecku większą kwotę, ale nie ingerujesz w drobne sprawy odzieżowe. W innym wypadku np. kwestie odzieży, obuwia załatwiacie wspólnie z pieniędzy rodziców. Są różne umowy. Ważne jest to, że jeśli już wprowadzamy kieszonkowe, to pamiętajmy, że dziecko rozstrzyga, na co je wydaje. A my możemy zrobić pewne zastrzeżenia, że nie na chipsy, nie na napoje gazowane - powiedziała psycholog.

Zdaniem Aleksandry Piotrowskiej nie należy przed starszymi dziećmi zatajać prawdy o rodzinnych problemach finansowych.

- Po prostu przypominamy im o tym pięć razy dziennie. Nie o to chodzi. 3-latka nie trzeba do tego wprowadzać. Wystarczy, że on zrozumie, że nie ma wolnej kwoty. Natomiast 13-17-latek powinien wiedzieć o takiej sytuacji - podkreśliła ekspertka.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości