Dlaczego Polacy lubią wydawać pieniądze? Sposób na oszczędzanie
Można wyróżnić dwa podłoża nadmiernego wydawania pieniędzy. Jednym z nich jest brak edukacji. Polacy nie są nauczeni, jak prawidłowo rozporządzać domowym budżetem, by czuć finansową stabilizację. Inni natomiast w zakupie dóbr materialnych upatrzyli sobie sposób na zagłuszanie własnych deficytów bądź negatywnych emocji.
- Karty kredytowe dały nam taką możliwość. (...) Żyjemy w takich czasach, że wszystko musi ładnie wyglądać, więc to dało pewien dostęp do tego życia ponad stan. Z drugiej strony mamy grupę ludzi, którzy realnie zmagają się z bardzo trudną sytuacją finansową: z brakiem pracy czy też chorobą, która uniemożliwia im zarabianie - zauważa psycholog z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego Adrianna Sobol.
Ekspertka w rozmowie z Dzień Dobry TVN zaznacza, że Polacy zapomnieli o tym, by systematycznie zadawać sobie kluczowe pytanie: "Czego tak naprawdę potrzebujemy?". Odpowiedzi mogą być zaskakujące. Ponieważ przyjemności nie zawsze wiążą się z wydawaniem pieniędzy.
- Pracujemy bardzo dużo, często ponad nasze możliwości i następnie próbujemy w jakiś sposób rekompensować to sobie poprzez wydawanie. I nagle dochodzimy do sytuacji: pracujemy dużo, wydajemy dużo i nie mamy nic. I pojawia się lęk, depresja i strach o przyszłość - wyjaśnia specjalistka.
Adrianna Sobol twierdzi, że podstawą oszczędzania jest spisanie wszystkich wydatków, uporządkowanie ich hierarchii oraz zrezygnowanie z tych najmniej potrzebnych.
"Życie na kredycie". Robert i Wiesia zaczynają oszczędzać
Naprzeciw oczekiwaniom Polaków, którzy nie potrafią rozmawiać o pieniądzach, wychodzi nowy program TTV "Życie na kredycie". Widzowie będą mogli śledzić losy bohaterów, którzy spróbują zminimalizować negatywne skutki inflacji.
W najbliższych odcinkach show poznamy Roberta i Wiesię z Nowej Soli, którzy przyzwyczaili się do niemal bezgranicznego wydawania pieniędzy. Małżeństwo nie szczędziło wydatków na przyjemności - zakup ubrań czy drogie podróże. Niestety realia przerosły możliwości finansowe rodziny. Po wzrostach stóp procentowych miesięczne raty kredytu bohaterów programu poszybowały do kwoty 4 tysięcy złotych. Nadszedł deklarowany koniec rozpusty finansowej.
- Od tej imprezy zaczynamy oszczędzać. Ja podejmuję rękawicę - oznajmił Robert podczas rejestrowanego przez kamery przyjęcia, które zorganizował dla znajomych. Czy dotrzyma obietnicy? Tego dowiecie się z kolejnych odcinków "Życia na kredycie".
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Jak nie dać się oszukać przy zakupie węgla? Policjant wskazuje, kiedy powinna się nam zapalić czerwona lampka
- Kieszonkowe dla dziecka - tak czy nie? "Ta kasa szła na przekąski, słodycze, fast foody"
- Ma 18 lat i odziedziczyła fortunę. Kim jest najmłodsza miliarderka na świecie?
Autor: Berenika Olesińska
Źródło zdjęcia głównego: Aleksandra Skowron/East News