Rozmawianie z dziećmi o pieniądzach może ułatwić im gospodarowanie finansami w dorosłym życiu. Czy wobec tego faktycznie warto dawać dziecku kieszonkowe? Nad tym pytaniem zastanawiali się w Dzień Dobry TVN goście: podwójna mama Marta Godzisz, tata dwóch synów Paweł Rygielski oraz psycholożka - Marta Bąkowska. Jakie były wyniki sondy na ten temat?
Malaikah Raja robi w sieci zawrotną karierę. Influencerka zebrała bowiem wierne grono fanów, przed którym odsłania kolejne karty swojego luksusowego życia. Co więcej, Brytyjka nie owija w bawełnę.
Czy bogactwo jest według nich synonimem szczęścia?
Kieszonkowe, a raczej jego wysokość to kontrowersyjny temat dla wielu rodziców. Własne pieniądze dają niezależność i uczą gospodarności. Czy ta praktyka ma jakieś wady? O tym opowiedzieli bohaterowie materiału Dzień Dobry TVN. W programie nie zabrakło psycholożki dziecięcej dr Aleksandry Piotrowskiej, Anny Nowak - influencerki oraz jej synka Antoniego. Ze studiem zaś połączyła się prezenterka Klaudia el Dursi z synem Dawidem, który otrzymuje od niej wsparcie finansowe.
Klaudia El Dursi chętnie mówi w mediach o swoim życiu osobistym. Tym razem odniosła się do wychowywania dzieci. Konkretniej - chodzi o pieniądze. Na ile kieszonkowego mogą liczyć jej synowie?
Dominika Nawrocka, ekspertka finansów osobistych wraz z synem Maksymilianem opowiedzieli o swoim podejściu do zarządzania gotówką.
Rola Igora Nowaka w "Na Wspólnej" przyniosła Jakubowi Wesołowskiemu dużą popularność. Aktor myślał, że to będzie tylko chwilowa przygoda na planie serialu, a jednak jest w obsadzie już od 20 lat.
Rozmowy o pieniądzach i nie są łatwe, szczególnie wtedy, gdy w dobie kryzysu i wysokiej inflacji, może brakować funduszy w domowym budżecie.
Prawie połowa rodziców w Polsce decyduje się na dawanie kieszonkowego dzieciom.
"Nie opłaca się prosić o przysługi w strefie euro".
Czy dziecko powinno dostawać kieszonkowe? Jeśli tak, to jakiej wysokości? A może powinniśmy płacić potomstwu za to, że pomaga w wypełnianiu domowych obowiązków? W rozmowie z dziendobry.tvn.pl doktor psychologii Aleksandra Piotrowska odpowiada na pytania nurtujące rodziców.
"Ile kieszonkowego dać dziecku na kolonie?" – to pytanie, które co roku zadają sobie rodzice. Sęk w tym, że nie ma jednej, prostej odpowiedzi. Każdy wyznaje własną zasadę. Sprawdziliśmy, jakie kwoty padają najczęściej.
Marietta Witkowska to jedna z najpopularniejszych uczestniczek pierwszej edycji "Hotelu Paradise". Mimo tego, że zarabia, nie ma dostępu do swojego konta. Co cztery dni dostaje od mamy kieszonkowe. Dlaczego się na to zgodziła?
Finansowa nagroda na odrobione lekcje lub posprzątanie pokoju? W studiu Dzień Dobry TVN zapytaliśmy o to naszych ekspertów: Sylwię Wojciechowską, blogerkę i autorkę książek na temat edukacji finansowej dzieci oraz Miłosza Brzezińskiego, psychologa. Zdaniem Pani Sylwii, płacenie dziecku za wykonywanie obowiązków szkolnych i domowych, nie buduje w nim motywacji wewnętrznej. Pieniądze stają się ważniejsze niż samorozwój. Gdzie szukać pola edukacji finansowej jeżeli nie w zajęciach i obowiązkach domowych? Według blogerki kluczem do sukcesu jest kieszonkowe, które dziecko powinno dostawać niezależnie od wyników w szkole. W ten sposób ma ono szansę nauczyć się, jak dysponować budżetem domowym. Jak dodał psycholog, umiejętność zarządzania własnymi finansami, wiąże się z kompetencją odraczania nagrody. Co to znaczy?
Kiedy ośmioletni Ignacy i czteroletni Antek dowiedzieli się o wojnie w Syrii, postanowili pomóc syryjskim dzieciom. Chcieli przekazać im swoje kieszonkowe. Ich mama, Agata Grabowska napisała o tym w mediach społecznościowych i do zbiórki jej synów przyłączyli się inni ludzie. Panią Agatę z synami gościliśmy w studiu Dzień Dobry TVN. Opowiedzieli nam o akcji, którą zapoczątkowali. Ile pieniędzy udało się im już zebrać? Na co konkretnie zostaną przeznaczone pieniądze?
Czy rodzice powinni dawać dzieciom kieszonkowe, by uczyły się one oszczędzania i zarządzania własnymi finansami już od najmłodszych lat? Ponad 60% naszych widzów uważa, że tak. A jakie jest zdanie naszych gości? Zobaczcie na ten temat sądzą: Paweł Nastula, Krystyna Czubówna i Jacek Kopczyński.
Wykształcenie odpowiedniej postawy u dzieci związanej z zarządzaniem finansami jest niezwykle trudnym zadaniem. Kiedy należy rozpocząć edukację finansową naszych pociech? Jak nauczyć je czym jest zarabianie pieniędzy? Kiedy dawanie kieszonkowego ma sens? Co powinno być wyznacznikiem jego wysokości? Gośćmi Dzień Dobry TVN były Aleksandra Piotrowska, psycholog dziecięcy oraz Daria Widawska, aktorka i mama 7-letniego syna. Czy dajecie swoim dzieciom kieszonkowe?
Nie zawsze starsze dzieci potrafią pogodzić się z sytuacją, kiedy w domu pojawia się młodsze rodzeństwo. Nie rozumieją, że "trzeba zacisnąć pasa". Jak poradzić sobie z rodzącym się konfliktem? Co z kieszonkowym? Czy płacić nastolatkowi za opiekę nad młodszym bratem lub siostrą? W Dzień Dobry TVN Ewa Drzyzga, która opowiedziała o dzisiejszym odcinku programu "Rozmowy w Toku".
Nie tylko seks jest kwestią tabu. Pieniądze są również niewygodną tematyką. Co zrobić, gdy dziecko jest rozrzutne i wydaje każdą złotówkę? Czy warto dawać mu kieszonkowe? Do studia Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy: psycholog Agatę Trzcińską, psycholog, autora książek dla dzieci Grzegorza Kasdepke oraz Agatę Kościkiewicz, mamę dwóch synów.