Styl życia

Czy poczucia humoru można się nauczyć? "Duże znaczenie ma środowisko"

Styl życia

Autor:
Nastazja
Bloch
Czy poczucia humoru można się nauczyć?

Przebywając w towarzystwie, na naszych twarzach znacznie częściej pojawia się uśmiech. Śmiech jest zaraźliwy, co do tego nie ma żadnych wątpliwości. Czy poczucie humoru to jednak umiejętność wrodzona, czy nabyta? O tym opowiedzieli nam dr Natalia Banasik-Jemielniak, przewodnicząca Zespołu Badań nad Językiem i Humorem z Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie, Katarzyna Kwiatkowska, aktorka oraz Przemysław Borkowski, artysta kabaretowy.

Czym jest poczucie humoru i skąd się bierze?

Sformułowania "poczucie humoru" używamy na co dzień, i wydaje się, że wszyscy rozumiemy, o czym mówimy. Specjalistka przyznała jednak, że na pojęcie to należy patrzeć trochę szerzej. Poczucie humoru to konstrukt złożony i wielowymiarowy. Innymi słowy, możemy mówić o tworzeniu, wyrażaniu, rozumieniu humoru oraz reagowaniu na humor.

- Często jak mówimy o poczuciu humoru, to ludziom kojarzy się to z opowiadaniem żartów. Tworzenie humoru i reagowanie śmiechem na humor to nie jest wszystko. To jest umiejętność reagowania rozbawieniem na różnego rodzaju sytuacje – powiedziała dr Natalia Banasik-Jemielniak.

Czy poczucie humoru mamy zatem w genach, a może przychodzi z czasem? Zdaniem ekspertki, związek mają zarówno geny, jak i środowisko. Przeprowadzone na przestrzeni lat badania udowadniają, że poczucie humoru jest także związane z cechami osobowości.

- Na pewno nasze cechy, predyspozycje wpływają na to, jak reagujemy. Natomiast środowisko ma duże znaczenie. Jest to coś, co można wyćwiczyć – wyjaśniła.

Jakie poczucie humoru mają Polacy?

Na co dzień poczucie humoru Polaków sprawdza Przemysław Borkowski. Artysta kabaretowy występując na scenie, widzi, co najbardziej bawi publikę. - Śmiech jest bardzo zaraźliwy, dlatego ważna jest grupa. Śmieszy nas wszystko, co znamy, seks, relacje rodzinne - dodał.

Doktor Natalia Banasik-Jemielnia przyznała natomiast, że śmiech często jest naszym mechanizmem obronnym. To jest sposób radzenia sobie z trudnymi sytuacjami.

- Śmiejemy się w dwóch sytuacjach. Kiedy jest nam dobrze, ale także w sytuacjach zagrożenia, kiedy próbujemy to zagrożenie jakoś oswoić – podsumował Przemysław Borkowski.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Nastazja Bloch

Źródło zdjęcia głównego: Wojciech Olkuśnik/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości