Hobby

Michał Stachyra wkracza do Puław ze swoją sztuką. Zaangażował młodzież do odnowienia elewacji dworca PKS

Hobby

Autor:
Berenika
Olesińska
Reporter:
Katarzyna Abramowicz
Sztuka jest wszędzie
Sztuka jest wszędzie Dzień Dobry TVN
wideo 2/12

Michał Stachyra to absolwent malarstwa, artysta i społecznik, który pasjonuje się sztuką uliczną. Przez trzy lata realizował swoje performensy na terenie Kazimierza Dolnego. Teraz przeniósł działalność na obszary Puław. Czym zaskoczył tamtejszych mieszkańców?

Artystyczna działalność Michała Stachyry

Michał Stachyra imał się w swoim życiu wielu prac i angażował w oryginalne projekty artystyczne, których często sam był pomysłodawcą. Stworzył postać nieistniejącego gwiazdora, wziął udział w wyborach mistera, organizował warsztaty dla dzieci i młodzieży, a nawet został odkrywcą. Przez trzy lata działał w Kazimierzu Dolnym, gdzie między innymi aktywizował grupy osób wykluczonych, w tym alkoholików.

- Co jakiś czas mamy jakieś narodowe czytania czy to Żeromskiego, czy Sienkiewicza. Pomyślałem, że to będzie ciekawe, jak podejdę do facetów na murku i spytam się, czy by nie chcieli razem ze mną publicznie przeczytać Marka Hłaski. Oni powiedzieli, że znają literaturę Marka Hłaski, że oni oczywiście bardzo chcą zrealizować ten projekt - opowiada w materiale Dzień Dobry TVN.

Teraz artysta przeniósł swoją działalność na tereny Puław. Z pomocą młodzieży postanowił odnowić elewację starego dworca PKS. - Zobaczyłem, że Puławy mają wielki potencjał ludzki. Tutaj sztuki współczesnej jako takiej nie ma w przestrzeni publicznej w ogóle - tłumaczy społecznik.

Puławy. Dworzec PKS zyskał drugie życie

Opuszczony dworzec PKS w Puławach ma szansę, by stać się kultowym miejscem w okolicy. Już teraz organizowane są przed budynkiem wystawy oraz wydarzenia kulturalne.

- Mam taki swój wernisaż, bo chciałbym zachęcić młodzież z Puław, z okolic do tego, żeby podejmowali coraz więcej działań artystycznych, żeby nie bali się pokazać siebie - przekonuje artysta Bartosz Wójcik.

W odnowienie elewacji dworca została zaangażowana młodzież, którą Stachyra poprosił o pomoc. - Zaczęło się od skateparku, że tam przyszedł Michał i zaproponował: "Ej, chcecie coś robić wspólnie?". Powiedzieliśmy, że jasne. I zaproponował właśnie malowanie PKS. To są takie małe kroki, które prowadzą do czegoś więcej - komentuje Agata, jedna z nastoletnich mieszkanek Puław.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Berenika Olesińska

Reporter: Katarzyna Abramowicz

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości