Artystyczna działalność Michała Stachyry
Michał Stachyra imał się w swoim życiu wielu prac i angażował w oryginalne projekty artystyczne, których często sam był pomysłodawcą. Stworzył postać nieistniejącego gwiazdora, wziął udział w wyborach mistera, organizował warsztaty dla dzieci i młodzieży, a nawet został odkrywcą. Przez trzy lata działał w Kazimierzu Dolnym, gdzie między innymi aktywizował grupy osób wykluczonych, w tym alkoholików.
- Co jakiś czas mamy jakieś narodowe czytania czy to Żeromskiego, czy Sienkiewicza. Pomyślałem, że to będzie ciekawe, jak podejdę do facetów na murku i spytam się, czy by nie chcieli razem ze mną publicznie przeczytać Marka Hłaski. Oni powiedzieli, że znają literaturę Marka Hłaski, że oni oczywiście bardzo chcą zrealizować ten projekt - opowiada w materiale Dzień Dobry TVN.
Teraz artysta przeniósł swoją działalność na tereny Puław. Z pomocą młodzieży postanowił odnowić elewację starego dworca PKS. - Zobaczyłem, że Puławy mają wielki potencjał ludzki. Tutaj sztuki współczesnej jako takiej nie ma w przestrzeni publicznej w ogóle - tłumaczy społecznik.
Puławy. Dworzec PKS zyskał drugie życie
Opuszczony dworzec PKS w Puławach ma szansę, by stać się kultowym miejscem w okolicy. Już teraz organizowane są przed budynkiem wystawy oraz wydarzenia kulturalne.
- Mam taki swój wernisaż, bo chciałbym zachęcić młodzież z Puław, z okolic do tego, żeby podejmowali coraz więcej działań artystycznych, żeby nie bali się pokazać siebie - przekonuje artysta Bartosz Wójcik.
W odnowienie elewacji dworca została zaangażowana młodzież, którą Stachyra poprosił o pomoc. - Zaczęło się od skateparku, że tam przyszedł Michał i zaproponował: "Ej, chcecie coś robić wspólnie?". Powiedzieliśmy, że jasne. I zaproponował właśnie malowanie PKS. To są takie małe kroki, które prowadzą do czegoś więcej - komentuje Agata, jedna z nastoletnich mieszkanek Puław.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Tamara Łempicka we wspomnieniach wnuczki: "Potrafiła się doskonale kreować"
- Mała Bianka robi karierę wielkiej rzeźbiarki. "Wszyscy mówią, że jestem artystką i chyba mają rację"
- Tworzy dzieła sztuki z używanych manekinów. "Każdy z nich opowiada inną historię"
Autor: Berenika Olesińska
Reporter: Katarzyna Abramowicz
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN