Gwiazdy

Tamara Łempicka we wspomnieniach wnuczki: "Potrafiła się doskonale kreować"

Gwiazdy

Autor:
Dominika
Czerniszewska
Reporter:
Monika Nasternak/Mateusz Hładki
Victoria de Lempicka o swojej babci Tamarze Łempickiej
Victoria de Lempicka o swojej babci Tamarze Łempickiej Dzień Dobry TVN
wideo 2/12

Tamara Łempicka jest jedną z najbardziej znanych i cenionych artystek epoki art déco. Ceny jej obrazów sięgają nawet kilkudziesięciu milionów złotych. Prace malarki możemy obecnie podziwiać w konstancińskim Muzeum Villa la Fleur. Wystawę "Tamara Łempicka a art déco" odwiedziła jej wnuczka Victoria de Lempicka, z którą porozmawiał reporter Dzień Dobry TVN Mateusz Hładki.

Victoria de Lempicka o swoim ulubionym obrazie babci

Victoria de Lempicka jest wnuczką Tamary Łempickiej i nauczycielką języka angielskiego. Uwielbia dzieła babci, a jej ulubiony obraz to "Autoportret w zielonym Bugatti".

- Za to, co ten obraz sobą reprezentuje. Za sam pomysł, za to, jak ludzie mogą się do tego dzieła odnieść. Dlatego mam dzisiaj na sobie apaszkę w odcieniu zieleni Tamary z obrazu, w którym siedzi za kierownicą zielonego Bugatti - przyznała wnuczka artystki w rozmowie z Mateuszem Hładkim, dziennikarzem Dzień Dobry TVN.

Tamara Łempicka oczami Victorii de Lempickiej

Victoria de Lempicka od zawsze wiedziała, że jej babcia jest wybitną artystką. - Gdy szła ulicą w Nowym Jorku, ludzie ją zatrzymywali i prosili o autograf. Myślałam wtedy, że być może mylą ją z Gretą Garbo, ponieważ wyglądała podobnie. Zadawałam, więc pytanie: "Czy wiecie, kim ona jest?". Odpowiadali: "Nie, nie wiemy, ale to musi być ktoś znany". W końcu Nowy Jork był pełen osobowości. Jedną z nich był np. Salvador Dalí. Mijali się czasem na ulicy z Tamarą. Nie byli bliski przyjaciółmi, ale się znali - wspominała.

Hiszpański malarz przyszedł nawet na jedną z wystaw Łempickiej. - Tamara potrafiła się doskonale kreować. Potrafiła odpowiednio zaprezentować się prasie i mediom. Dlatego gdy miała wernisaż swoich obrazów, zapraszała na nią prasę, by oczywiście o niej pisała, co rzecz jasna miałoby wpływ na jej przyszłe zlecenia, ale nie pozwalała im, by ją fotografowali. Miała przy sobie gotowe do publikacji zdjęcia zrobione przez sławnych fotografów - wyjawiła Victoria de Lempicka.

Większość artystów obrazy powierza marszandom albo sprzedawcą dzieł sztuki. Natomiast Tamara Łempicka sama zarządzała swoją karierą. - Za każdym razem, gdy ktoś w gazecie napisał coś o niej albo pojawiało się jej zdjęcie zachowywała to. Mamy wielki album z wycinkami z gazet od 1928 do 1948 roku, a także te z późniejszych hollywoodzkich czasów - podkreśliła wnuczka malarki.

Jaki wpływ miała babcia na życie Victorii de Lempickiej? Czy prawdą jest, że podczas przyjęć serwowała polskie potrawy? Posłuchaj całego wywiadu w materiale wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Dominika Czerniszewska

Reporter: Monika Nasternak/Mateusz Hładki

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości