obrazy

  Tamara Łempicka jest jedną z najbardziej znanych i cenionych artystek epoki art déco. Ceny jej obrazów sięgają nawet kilkudziesięciu milionów złotych. Prace malarki możemy obecnie podziwiać w konstancińskim Muzeum Villa la Fleur. Wystawę "Tamara Łempicka a art déco" odwiedziła jej wnuczka Victoria de Lempicka, z którą porozmawiał reporter Dzień Dobry TVN Mateusz Hładki.

  Już za kilka dni, bo 31 maja, w Domu Aukcyjnym Polswiss Art odbędzie się wyjątkowa aukcja dzieł sztuki. Wystawionych zostanie 90 prac niezwykle uznanych artystów. W Dzień Dobry TVN o tym wydarzeniu opowiedziała Iwona Buchner-Grzesiak.

  W życiu kreatorki smaku znalazło się miejsce na jeszcze jedną działalność artystyczną.

  Villa la Fleur w podwarszawskim Konstancinie to wyjątkowe miejsce na mapie polskiego muzealnictwa. Andrzej Pągowski w cyklu Dzień Dobry TVN "Sekrety Sztuki", pojechał tam, by sprawdzić, jakie skarby kryją się w środku.

  "To, co przeżył, powracało w obrazach".

  Zespół Domu Aukcyjnego Polswiss Art postanowił wyrazić solidarność z Ukrainą w wyjątkowy sposób. W niedzielę, 13 marca br. odbędzie się licytacja, która pozwoli wspomóc ukraińskich artystów i wybrane organizacje humanitarne. Dwa dni później zagorzali kolekcjonerzy będą mieli okazję wesprzeć Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce, decydując się na kupno wybranych obiektów podczas wiosennej Aukcji Dzieł Sztuki.

  W Dzień Dobry TVN artystka Małgorzata Konieczna zdradziła, jak rozpoczęła się jej przygoda ze sztuką z recyklingu.

  "Jesteśmy źródłem zanieczyszczenia Ziemi".

  Projekty Beaty Bylinki obalają stereotyp, że szydełkowanie przeznaczone jest wyłącznie dla zabijających nudę seniorów. Ekspertka krok po kroku pokazuje, jak zacząć przygodę z tą formą sztuki.

  "Kawałek Meksyku, który mamy w Polsce".

  Małgorzata Kożuchowska wraz z rodziną wybrała się do Madrytu. W mediach społecznościowych zdradziła, że z synkiem odwiedziła Muzeum Narodowe. Reakcja 7-latka na obrazy najsłynniejszych malarzy zdziwiła aktorkę. Co powiedział Jaś?

  Sebastian Fabijański jest nie tylko aktorem, ale także malarzem, który tworzy charakterystyczne dzieła. Teraz w rozmowie z redaktorką serwisu Dzień Dobry TVN, Karoliną Kalatzi, wyznał, że sztuka miała ogromny wpływ na jego życie i poniekąd go uratowała. Jak do tego doszło?

  Stare ryciny zachwycają wyjątkowym klimatem i wykonaniem. Bardzo popularne są zwłaszcza stare ryciny botaniczne i zoologiczne, równie duże zainteresowanie budzą te przedstawiające stare mapy czy gwiazdozbiory. Na rycinach możemy podziwiać również pejzaże miast albo fantastyczne obrazy powstałe w głowie artysty.

  "Wszystko zaczyna się od szkicu".

  Wstępna wersja jednego z najsłynniejszych obrazów Władysława Podkowińskiego "Szał uniesień" ma nowego właściciela. Obraz został sprzedany podczas aukcji w Warszawie, a nabywca zapłaci za niego ponad dwa miliony złotych.

  "Będzie dużo niespodzianek"

  Muzeum Narodowe w Krakowie otwiera stałą galerię polskiej sztuki z XX i XXI wieku. Ekspozycja stanowi przegląd zjawisk i tendencji artystycznych, które pojawiły się w naszym kraju w ciągu ostatnich 120 lat. W Dzień Dobry TVN opowiedział o tym prof. dr hab. Andrzej Szczerski.

  Przemek Kossakowski poinformował swoich fanów o wystawie autorskich obrazów. Dziennikarz swoje dzieła przedstawia podczas Festiwalu Ińskie Lato Filmowe. "Obrazy może nie są pierwszej świeżości, mają już kilka lat, ale sztuka to nie segment spożywczy, nie musi być pierwszej świeżości" – zdradził.

  Nowoczesna sztuka przybiera różnorodne formy – dla wielu artystów ważny jest sam proces tworzenia obrazu. Tak właśnie jest w przypadku nurtu action painting, do którego zaliczana jest technika drippingu. W tego rodzaju malarstwie liczą się emocje, kolorystyka i faktura obrazu, które pokazują proces jego powstawania.

  Talerze z grafikami polskich projektantek podbijają serca europejskich kolekcjonerów. Projektantki ceramiki mogą wyżyć się artystycznie i przelać na talerz to, co im w duszy gra. Magdalena Pilaczyńska zaskakuje kolorem, Marta Kachniarz zabiera nas do świata bajkowych pasteli, zaś Kamila Majcher daje naczyniom drugie życie.

  Słyszeliście kiedyś o sztuce zwanej string art? Artysta Błażej Danielewicz zagościł w naszym programie, opowiedział nieco więcej o swojej pasji i pokazał nam, na czym dokładnie polega tworzenie dzieł z nici.

  Kamil Czapiga wykreował własny nurt w sztuce. To, co widzi pod mikroskopem, przenosi na obraz. Ponadto artysta zajmuje się tatuażem. Jego prace robią ogromne wrażenie.

  Dariusz "Kamol" Kamys jest znany publiczności jako gwiazda kabaretu Hrabi. W czasie izolacji odkrył jednak, że chce rozwijać talent malarski. Co przedstawiają jego obrazy? Kamera Dzień Dobry TVN zajrzała do malarskiej pracowni kabareciarza.

  W częstochowskim przedszkolu zorganizowano konkurs pt. "Żywe obrazy". Rodzice robili zdjęcia swoim pociechom, które odwzorowywały znane na całym świecie obrazy. Celem tej akcji było uwrażliwienie najmłodszych na sztukę.

  Agnieszka Piłat wyjechała z Łodzi, by uciec przed nieudanym związkiem. Trafiła do San Francisco, bo wierzyła, że za oceanem będzie mogła spełniać marzenia. Nawet nie śniło jej się, że wybierając studia artystyczne z klasycznej portrecistki stanie się portrecistką maszyn. Poznajcie jej historię.

  Przed nami wiosenna aukcja dzieł sztuki. Inaugurujące sezon wydarzenie odbędzie się 9 marca - w trosce o zachowanie bezpieczeństwa sanitarnego - bez udziału publiczności. Jak będzie przebiegać licytacja? Jakie obrazy się na niej pojawią? O tym mówiła w naszym programie Iwona Büchner, prezes domu aukcyjnego Polswissart.

  Anna Wypych na co dzień mieszka w Gdyni. Maluje realistyczne obrazy, przedstawiające ludzi w różnych sytuacjach. Na początku bała się świata sztuki i faktu, że jest w nim tak mało kobiet. Dziś jest jedną z tych, których prace zauważają i pokazują uznane światowe galerie.

  Piotr Czajkowski to niezwykły artysta, którego obrazy zachwycają kolekcjonerów na całym świecie. Można je znaleźć w prywatnych zbiorach od Japonii, po Rosję, a także w Stanach Zjednoczonych. Z artystą spotkał się nasz dziennikarz Łukasz Radwan.

  Katarzyna Kret całe życie poświęciła dzieciom. Gdy te zaczęły dorastać, kobieta postanowiła zrobić coś dla siebie. Niespodziewanie odkryła drzemiący w sobie talent, któremu dała się wyzwolić. Tak od kilku lat zasiada przed sztalugą z pędzlami oraz farbami i tworzy niesamowite obrazy.

  Dzisiejsza sztuka rozwija się w niezwykłych kierunkach, a artyści bez przerwy zaskakują nowatorskimi pomysłami. W Dzień Dobry TVN mogliśmy poznać jeden z nich. W programie gościem była Sylwia Janczyszyn, która pokazała swoje dzieła i opowiedziała, czym jest pirografia.