Tamara Łempicka we wspomnieniach praprawnuczki. "Serwowała bigos, mizerię i barszcz"

Źródło: Dzień Dobry TVN
Tamara Łempicka - polska ikona popkultury
Tamara Łempicka - polska ikona popkultury
Sztuka polskiego plakatu
Sztuka polskiego plakatu
Rzeźbami z marmuru zachwyca się świat
Rzeźbami z marmuru zachwyca się świat
Przez sztukę do serca
Przez sztukę do serca
Sztuka na talerzu
Sztuka na talerzu
Jego sztuka łączy
Jego sztuka łączy
Jak zrobić piękny kalendarz adwentowy?
Jak zrobić piękny kalendarz adwentowy?
Gdy sztuka spotyka się z polityką
Gdy sztuka spotyka się z polityką
ARS LATRANS
ARS LATRANS
Ze sztuką na „ty”
Ze sztuką na „ty”
Matka Boska Wyspiańskiego, czy nie?
Matka Boska Wyspiańskiego, czy nie?
Grudniowa aukcja dzieł sztuki
Grudniowa aukcja dzieł sztuki
Jej obrazy posiadają tacy artyści jak Jack Nicholson, Barbara Streisand oraz Madonna. Tamara Łempicka to polska malarka, która stała się prawdziwą ikoną popkultury. Jaka była prywatnie? Marisa Łempicka, praprawnuczka artystki, opowiedziała o tym w reportażu Dzień Dobry TVN.

Tamara Łempicka we wspomnieniach praprawnuczki

Tamara Łempicka już za życia uchodziła za legendę w swojej rodzinie.

- Kiedy poznałam Tamarę po raz pierwszy, miałam około pięciu lat i dowiedziałam się, że niedługo poznam tę słynną praprababcię - wspominała Marisa Łempicka.

- To było dosłownie jak poznanie królowej. Miała wówczas ponad siedemdziesiąt lat. I kiedy ją zobaczyłam, najpierw rzuciła mi się w oczy jej piękna biżuteria, diamentowa bransoletka, perły. Kochała nosić duże kapelusze i miała zawsze perfekcyjnie zrobiony makijaż. Zapamiętałam też jej wielkie, błękitne oczy. Zapamiętałam jej bardzo głęboki, mocny głos i powiedziała od razu do mnie i mojej siostry: "Możecie na mnie mówić Chérie". Oczywiście nie babciu kochana, ale po francusku Chérie - opowiadała praprawnuczka.

Muzeum Narodowe w Lublinie w 2023 roku otworzyło pierwszą stałą galerię poświęconą twórczości Tamary Łempickiej.

- Zawsze czuła się Polką i podawała wszędzie, że urodziła się w Warszawie. Jej rodzina, czyli babka, matka tak naprawdę kultywowały w domu rodzinnym wszystkie tradycje polskie - podkreślił Łukasz Wiącek, kurator wystawy o Tamarze Łempickiej.

Marisa zapamiętała z domu praprababci wiele polskich potraw.

- Gdy mieszkała już w Stanach Zjednoczonych, serwowała bigos, mizerię, babkę do kawy oraz barszcz. Do dzisiaj kocham barszcz. To jedna z moich ulubionych zup - przyznała Łempicka.

Życie i twórczość Tamary Łempickiej

Babka Tamary, Klementyna Dekler, zabierała wnuczkę w podróże po południu Europy.

- Pokazywała Tamarze największe europejskie muzea, dlatego w twórczości Tamary Łempickiej tak mocno wybrzmiewa głównie malarstwo włoskiego renesansu czy manieryzmu - wskazał Łukasz Wiącek.

Pierwsza wojna światowa doprowadziła do wyjazdu artystki z mężem Tadeuszem do Paryża, gdzie stawiała swoje pierwsze kroki jako malarka.

- Po samym przyjeździe do Paryża państwo Łempiccy zamieszkali w małym hotelowym pokoiku i utrzymywali się z biżuterii, którą Tamara Łempicka przemyciła, uciekając z bolszewickiej Rosji - wyjaśnił kurator wystawy w Lublinie.

Tamara z dnia na dzień stała się jedną z najpopularniejszych i najbardziej rozchwytywanych artystek tworzących we własnym, unikatowym malarskim stylu.

- Jej prace posiadają i posiadali zawsze ludzie bogaci, bo ona tak naprawdę sprzedawała te prace już za swojego życia w bardzo wysokich jak na ówczesne czasy cenach - zaznaczyła dr Katarzyna Mieczkowska, dyrektorka Muzeum Narodowego w Lublinie.

Owocną karierę malarki przerwała II wojna światowa. Musiała uciekać do Stanów Zjednoczonych.

- Od razu po przyjeździe do Stanów Zjednoczonych rozesłała do całej amerykańskiej prasy swoją fotografię zamówioną jeszcze w Paryżu z dopiskiem, że właśnie w Stanach Zjednoczonych pojawiła się najlepiej ubrana francuska baronowa. Oczywiście amerykańska prasa uwielbiała temat europejskich rodzin królewskich, europejskich artystów, więc stała się ciekawym tematem - powiedział Łukasz Wiącek.

Trwają prace nad filmem fabularnym o życiu Tamary Łempickiej.

- Mogę zdradzić, że w jej rolę wcieli się Scarlett Johansson lub nawet Lady Gaga. Zobaczymy. Trzymamy kciuki - uchyliła rąbka tajemnicy Marisa Łempicka.

Cały reportaż o malarce można zobaczyć w materiale wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl. 

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Justyna Piąsta

Reporter: Mateusz Jarosławski

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości