Tamara Łempicka we wspomnieniach praprawnuczki
Tamara Łempicka już za życia uchodziła za legendę w swojej rodzinie.
- Kiedy poznałam Tamarę po raz pierwszy, miałam około pięciu lat i dowiedziałam się, że niedługo poznam tę słynną praprababcię - wspominała Marisa Łempicka.
- To było dosłownie jak poznanie królowej. Miała wówczas ponad siedemdziesiąt lat. I kiedy ją zobaczyłam, najpierw rzuciła mi się w oczy jej piękna biżuteria, diamentowa bransoletka, perły. Kochała nosić duże kapelusze i miała zawsze perfekcyjnie zrobiony makijaż. Zapamiętałam też jej wielkie, błękitne oczy. Zapamiętałam jej bardzo głęboki, mocny głos i powiedziała od razu do mnie i mojej siostry: "Możecie na mnie mówić Chérie". Oczywiście nie babciu kochana, ale po francusku Chérie - opowiadała praprawnuczka.
Muzeum Narodowe w Lublinie w 2023 roku otworzyło pierwszą stałą galerię poświęconą twórczości Tamary Łempickiej.
- Zawsze czuła się Polką i podawała wszędzie, że urodziła się w Warszawie. Jej rodzina, czyli babka, matka tak naprawdę kultywowały w domu rodzinnym wszystkie tradycje polskie - podkreślił Łukasz Wiącek, kurator wystawy o Tamarze Łempickiej.
Marisa zapamiętała z domu praprababci wiele polskich potraw.
- Gdy mieszkała już w Stanach Zjednoczonych, serwowała bigos, mizerię, babkę do kawy oraz barszcz. Do dzisiaj kocham barszcz. To jedna z moich ulubionych zup - przyznała Łempicka.
Życie i twórczość Tamary Łempickiej
Babka Tamary, Klementyna Dekler, zabierała wnuczkę w podróże po południu Europy.
- Pokazywała Tamarze największe europejskie muzea, dlatego w twórczości Tamary Łempickiej tak mocno wybrzmiewa głównie malarstwo włoskiego renesansu czy manieryzmu - wskazał Łukasz Wiącek.
Pierwsza wojna światowa doprowadziła do wyjazdu artystki z mężem Tadeuszem do Paryża, gdzie stawiała swoje pierwsze kroki jako malarka.
- Po samym przyjeździe do Paryża państwo Łempiccy zamieszkali w małym hotelowym pokoiku i utrzymywali się z biżuterii, którą Tamara Łempicka przemyciła, uciekając z bolszewickiej Rosji - wyjaśnił kurator wystawy w Lublinie.
Tamara z dnia na dzień stała się jedną z najpopularniejszych i najbardziej rozchwytywanych artystek tworzących we własnym, unikatowym malarskim stylu.
- Jej prace posiadają i posiadali zawsze ludzie bogaci, bo ona tak naprawdę sprzedawała te prace już za swojego życia w bardzo wysokich jak na ówczesne czasy cenach - zaznaczyła dr Katarzyna Mieczkowska, dyrektorka Muzeum Narodowego w Lublinie.
Owocną karierę malarki przerwała II wojna światowa. Musiała uciekać do Stanów Zjednoczonych.
- Od razu po przyjeździe do Stanów Zjednoczonych rozesłała do całej amerykańskiej prasy swoją fotografię zamówioną jeszcze w Paryżu z dopiskiem, że właśnie w Stanach Zjednoczonych pojawiła się najlepiej ubrana francuska baronowa. Oczywiście amerykańska prasa uwielbiała temat europejskich rodzin królewskich, europejskich artystów, więc stała się ciekawym tematem - powiedział Łukasz Wiącek.
Trwają prace nad filmem fabularnym o życiu Tamary Łempickiej.
- Mogę zdradzić, że w jej rolę wcieli się Scarlett Johansson lub nawet Lady Gaga. Zobaczymy. Trzymamy kciuki - uchyliła rąbka tajemnicy Marisa Łempicka.
Cały reportaż o malarce można zobaczyć w materiale wideo.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- 17-latek pokazuje na TikToku obrazy swojej mamy. "Jestem wzruszona tym faktem"
- Zamknij oczy i wyjmij pędzel. Czym są obrazy mocy? "Pozbywamy się kontroli"
- Wielki sukces artystów z Baabus Musicalis. "Jestem z nich niesamowicie dumna"
Autor: Justyna Piąsta
Reporter: Mateusz Jarosławski
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN