Mówi się, że dobry rzeźbiarz stworzy cuda niezależnie od surowca, z jakim przyjdzie mu pracować. Nie warto jednak utrudniać sobie życia i stawiać na twardsze odmiany. Lepiej wybierać drewno lipowe do rzeźbienia lub inne z gatunków miękkich czy średnio twardych. Ich plastyczność na pewno zaskoczy amatorów, którzy trzymają dłuto w dłoni po raz pierwszy, a także stanie się ulubioną cechą doświadczonych artystów.
Hobby
Jakie drzewo do rzeźbienia? Praca z twardym drewnem
Zastanawiając się nad tym, jakie drewno do rzeźbienia może sprawdzić się przy twórczej pracy, dobrze pamiętać, by nie brać pod uwagę drewna iglastego. Gatunki, takie jak jodła czy świerk, wyróżniają się dużą ilością sęków, przez co ich obróbka, choć nie jest niemożliwa, może sprawiać spore problemy. Jeśli jednak ktoś zdecyduje się na któryś z tych rodzajów drewna, powinien wiedzieć, że musi być ono mocno ususzone. Zdecydowanie łatwiej jest natomiast rzeźbić w drewnie liściastym. Do wyboru jest tutaj orzech włoski, grusza, buk, grab czy dąb. Przy obróbce tego typu drewna wymagane jest zastosowanie młotka. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że praca z tym narzędziem nie należy do najprostszych. Może stanowić wyzwanie zwłaszcza na początku przygody z tworzeniem drewnianych rzeźb.
Drzewo do rzeźbienia – praca z drewnem średniej twardości
Zaczynając pracę z drewnem, dobrze wybierać jednak średniej miękkości gatunki drewna. Najlepsze drewno do rzeźbienia cechuje się raczej niską twardością. Opcjami, które warto tutaj wziąć pod uwagę, są brzoza i topola. Szczególnie doceniane jest jednak drewno lipowe, doskonałe do rzeźbienia. Drewno lipy to idealny materiał do nauki. Pracując na nim, można dobrze opanować posługiwanie się dłutem. Dodatkową zaletą drewna lipowego do rzeźbienia jest to, że do jego obróbki nie potrzeba żadnych dodatkowych narzędzi. Miękką i plastyczną lipę można z łatwością modelować przy użyciu samego dłuta.
Decydując się na wybór bardziej miękkiego drewna, trzeba brać pod uwagę, że wykonane z niego rzeźby mogą być mniej trwałe niż w przypadku drewna twardego. Rzeźby wykonane z twardszych gatunków drewna mogą ze spokojem przetrwać nawet kilkaset lat. Trzeba mieć też świadomość, że miększe drewno bardziej się kruszy i łatwiej popełnić pomyłkę, jeśli nieuważnie poprowadzi się dłuto. Z drugiej jednak strony, przez wzgląd na jego plastyczność, naprawienie błędu nie powinno sprawić wprawnej ręce trudności.
Drewno do rzeźbienia – jakimi narzędziami w nim pracować?
Po podjęciu decyzji o tym, jakie drewno jest dobre do rzeźbienia, trzeba jeszcze zastanowić się nad wyborem narzędzi. Przy pracy z drewnem nie można obejść się bez odpowiednich dłut. Dobrze dobrane narzędzia pozwolą uzyskać zadowalający efekt końcowy i wpłyną znacząco na komfort pracy.
Wśród narzędzi początkującego rzeźbiarza nie może zabraknąć dłut o różnych rozmiarach i kształtach. Przydatny również okaże się niekiedy pobijak (knypel). Na samym początku warto wyposażyć się w trzy dłuta: łukowate, dłuto w kształcie litery "V" oraz dłuto płaskie. Jako podbijak sprawdzi się natomiast młotek gumowy.
Najlepsze drewno do rzeźbienia – skąd je brać?
By móc rozpocząć tworzenie swoich niezwykłych dzieł z drewna, trzeba najpierw pozyskać surowce do obróbki. Skąd jednak czerpać drewno do rzeźbienia? Bez wątpienia dobrym miejscem na zakup drewna są firmy zajmujące się cięciem i obróbką drzewa, a także tartaki. Można również szukać materiałów w pracowniach rzeźbiarskich i zakładach stolarskich. Istnieją także sklepy internetowe zajmujące się sprzedażą drewna. Czasem dobrą opcją jest też pozyskiwanie drewna do rzeźbienia z posiadłości własnych czy rodzinnych. Zdarza się, że znajdują się na nich drzewa do wycięcia bądź przeszkadzające gałęzie, z których można stworzyć całkiem nowe rzeczy. Gatunki drzew takie jak: orzech, czereśnia, grusza, wiśnia, lipa, osika czy jesion z pewnością idealnie sprawdzą się podczas rzeźbienia.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Jesienne wianki do każdego wnętrza. Jak je zrobić krok po kroku?
- Stylista zachwycił Paryż swoją ceramiką. Dorota Szelągowska: "Mi opadła szczęka"
- Jedyny taki harfista w Polsce. Michał Zator z utworem "Nothing else matters" w Dzień Dobry TVN
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: Alistair Berg/Getty Images