Styl życia

Tworzy dzieła sztuki z używanych manekinów. "Każdy z nich opowiada inną historię"

Styl życia

Autor:
Justyna
Piąsta
Polska artystka szkolona pod okiem aborygenów
Polska artystka szkolona pod okiem aborygenówDzień Dobry TVN
wideo 2/12

Kamila Wojciechowicz-Krauze jest wyjątkową artystką, która tworzy dzieła sztuki na manekinach. W Dzień Dobry TVN pokazała swoje oryginalne prace. Opowiedziała nam, skąd czerpie inspiracje i ile czasu musi poświęca na wykonanie jednego dzieła.

Sztuka na manekinach

Kamila Wojciechowicz-Krauze urodziła się w Australii, a następnie związała swoje życie z Polską i Wielką Brytanią. W Warszawie studiowała na Akademii Sztuk Pięknych, a później przeniosła się do Londynu, gdzie ukończyła studia magisterskie na Wydziale Ilustracji w University of Arts London. Tę samą uczelnię skończyli m.in. Alexander McQueen czy Florence Welch z zespołu Florence and the Machine.

Obecnie Kamila maluje na manekinach. - To jest mój późniejszy etap twórczości. Zaczynałam od tworzenia ilustracji książkowych oraz grafik - powiedziała Wojciechowicz-Krauze. W swojej sztuce nawiązuje do sztuki Aborygenów, rdzennych mieszkańców Australii.

- Jest to bardzo swobodna interpretacja aborygeńskiej sztuki, ale nie chcę mówić, że tworzę aborygeńską sztukę, bo to by sugerowało, że ja przywłaszczam i kradnę ich kulturę. A tego w życiu nie chciałabym zrobić. Staram się tworzyć nową interpretację tego, co widziałam - podkreśliła artystka.

Kamila Wojciechowicz-Krauze i jej manekiny z historią

To, co artystka maluje na manekinach, nie jest przypadkowe. - Każdy z nich opowiada inną historię. Stworzyłam cykl egipski, m.in. Nefretete, a także króla Amenchotepa III w koronie. Oprócz tego jeszcze młodego Echnatona - wyliczyła Kamila. Wykorzystuje manekiny, które wcześniej były już używane. Dzięki temu nadaje im nowe życie i nie trafią do śmieci.

Ile czasu trwa pomalowanie jednego manekina? - Jeden z nich malowałam 8 dni, ale np. Amenchotepa malowałam przez 3 miesiące. To zależy od manekina. Zazwyczaj te bardziej kolorowe wymagają znacznie więcej czasu - przyznała malarka.

16 września o godz. 18:00 w Galerii Metamorfozy na ul. Marszałkowskiej 81/20 w Warszawie odbędzie się wernisaż wystawy prac Kamili Wojciechowicz-Krauze.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Justyna Piąsta

Źródło zdjęcia głównego: Piotr Molęcki/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości