Tworzy dzieła sztuki z używanych manekinów. "Każdy z nich opowiada inną historię"

Źródło: Dzień Dobry TVN
Polska artystka szkolona pod okiem aborygenów
Polska artystka szkolona pod okiem aborygenów
Sztuka polskiego plakatu
Sztuka polskiego plakatu
Rzeźbami z marmuru zachwyca się świat
Rzeźbami z marmuru zachwyca się świat
Przez sztukę do serca
Przez sztukę do serca
Sztuka na talerzu
Sztuka na talerzu
Jego sztuka łączy
Jego sztuka łączy
Jak zrobić piękny kalendarz adwentowy?
Jak zrobić piękny kalendarz adwentowy?
Gdy sztuka spotyka się z polityką
Gdy sztuka spotyka się z polityką
ARS LATRANS
ARS LATRANS
Ze sztuką na „ty”
Ze sztuką na „ty”
Matka Boska Wyspiańskiego, czy nie?
Matka Boska Wyspiańskiego, czy nie?
Grudniowa aukcja dzieł sztuki
Grudniowa aukcja dzieł sztuki
Kamila Wojciechowicz-Krauze jest wyjątkową artystką, która tworzy dzieła sztuki na manekinach. W Dzień Dobry TVN pokazała swoje oryginalne prace. Opowiedziała nam, skąd czerpie inspiracje i ile czasu musi poświęca na wykonanie jednego dzieła.

Sztuka na manekinach

Kamila Wojciechowicz-Krauze urodziła się w Australii, a następnie związała swoje życie z Polską i Wielką Brytanią. W Warszawie studiowała na Akademii Sztuk Pięknych, a później przeniosła się do Londynu, gdzie ukończyła studia magisterskie na Wydziale Ilustracji w University of Arts London. Tę samą uczelnię skończyli m.in. Alexander McQueen czy Florence Welch z zespołu Florence and the Machine.

Obecnie Kamila maluje na manekinach. - To jest mój późniejszy etap twórczości. Zaczynałam od tworzenia ilustracji książkowych oraz grafik - powiedziała Wojciechowicz-Krauze. W swojej sztuce nawiązuje do sztuki Aborygenów, rdzennych mieszkańców Australii.

- Jest to bardzo swobodna interpretacja aborygeńskiej sztuki, ale nie chcę mówić, że tworzę aborygeńską sztukę, bo to by sugerowało, że ja przywłaszczam i kradnę ich kulturę. A tego w życiu nie chciałabym zrobić. Staram się tworzyć nową interpretację tego, co widziałam - podkreśliła artystka.

Kamila Wojciechowicz-Krauze i jej manekiny z historią

To, co artystka maluje na manekinach, nie jest przypadkowe. - Każdy z nich opowiada inną historię. Stworzyłam cykl egipski, m.in. Nefretete, a także króla Amenchotepa III w koronie. Oprócz tego jeszcze młodego Echnatona - wyliczyła Kamila. Wykorzystuje manekiny, które wcześniej były już używane. Dzięki temu nadaje im nowe życie i nie trafią do śmieci.

Ile czasu trwa pomalowanie jednego manekina? - Jeden z nich malowałam 8 dni, ale np. Amenchotepa malowałam przez 3 miesiące. To zależy od manekina. Zazwyczaj te bardziej kolorowe wymagają znacznie więcej czasu - przyznała malarka.

16 września o godz. 18:00 w Galerii Metamorfozy na ul. Marszałkowskiej 81/20 w Warszawie odbędzie się wernisaż wystawy prac Kamili Wojciechowicz-Krauze.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Justyna Piąsta

Źródło zdjęcia głównego: Piotr Molęcki/East News

podziel się:

Pozostałe wiadomości