Muzeum gazownictwa w Paczkowie
Muzeum gazownictwa w Paczkowie powstało w adaptowanej gazowni miejskiej, produkującej gaz na potrzeby miasta. - Gaz powstawał w procesie suchej destylacji, czyli podgrzewania w wysokiej temperaturze - 1000-1200 stopni Celsjusza węgla, bez dostępu do tlenu, w wyniku czego powstawały związki lotne palnego gazu i także produkt uboczny, jakim był koks - wyjaśnia proces produkcji gazu Wojciech Kalfas.
Muzeum gazownictwa powstało z inicjatywy jednego człowieka
Gazownie produkujące gaz świetlny (węglowy) zaczęto likwidować w latach 70. XX wieku. Adam Król postanowił ocalić gazownię w Paczkowie od zupełnego zapomnienia i stworzył z niej obiekt turystyki industrialnej.
- W 77. roku, XX wieku, kiedy zapadła decyzja o zamknięciu gazowni miejskiej w Paczkowie, pan Król na spotkaniu dyrekcji zakładu gazowniczego w Opolu, wyszedł z inicjatywą , aby pozostawić chociaż jeden taki obiekt na terenie województwa opolskiego - mówi kustosz.
W Paczkowie znajduje się największa kolekcja gazomierzy w Europie. - Moim ulubionym jest gazomierz na żetony. Wrzucano monetę i w ten sposób uzyskiwano gaz do gotowania lub kąpieli - zdradza ciekawostkę kustosz.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Muzeum prosi zwiedzających, by nie uprawiali seksu. "Eksponaty to przedmioty wręcz wstrzemięźliwe"
- Lengrenówka - niezwykła pracownia w Muzeum Karykatury. Dlaczego warto się tam wybrać?
- Muzeum Figur Woskowych Madame Tussaud w Londynie – atrakcje, zwiedzanie, ciekawostki
Autor: Patrycja Sibilska
Reporter: Piotr Wojtasik
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN