Zbigniew Lengren był jednym z najlepszych polskich satyryków, grafików oraz rysowników. W Muzeum Karykatury powstała właśnie Lengrenówka, czyli edukacyjno-artystyczna przestrzeń poświęcona temu artyście. Można tam zobaczyć, jak mieszkał mistrz oraz przyjrzeć się jego pracom.
Lengrenówka. Dlaczego warto się tam wybrać?
Lengrenówka to niedawno otwarta pracownia w Muzeum Karykatury. Odwiedzając pracownię, można zobaczyć nie tylko, jak mieszkał, ale również, jak pracował Zbigniew Lengren - wybitny polski satyryk, grafik oraz rysownik. Zgromadzono tam również prace artysty. - Mój ojciec to uwielbiał. Dorysowywać coś do zdjęć. Sam zresztą robił świetne zdjęcia. Tu jest trochę miszmasz, z mojej ulubionej książki okładka "Średniowieczne żarty", uwielbiam ją - mówiła Katarzyna Lengren - scenografka, malarka, dziennikarka, felietonistka i córka Zbigniewa Lengrena.
Można także zobaczyć książkę o przygodach pszczółki Mai. - To było zrobione dla mojej córki, [...], to było dla niej rysowane - opowiadała Katarzyna Lengren.
Jak powstawały historie Filutka?
W pracowni są do obejrzenia równie rysunki profesora Filutka - najbardziej znanej postaci stworzonej przez wybitego rysownika. Co ciekawe, artysta tworzenie nowych przygód bohatera zaczynał od narysowania ramki. - Jak już miał gotową, pustą przestrzeń, to wtedy historia samoistnie się w nią wlewała. Dla mnie to jest bardzo bliski temat, ponieważ też zajmuję się komiksami - przyznała Maria, wnuczka wybitnego satyryka.
Czy to dziadek zaraził ją pasją do rysowania i tworzenia komiksów? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Dzieci przerabiają zniszczoną szalupę na wymarzoną żaglówkę. "Najcięższe było szlifowanie"
- Dzieła niezwykłego rzeźbiarza i poety. Łączą zabawę z nauką historii
- Przybyrad - niespełniony nauczyciel, spełniony kolodionista. "Rodzi się młody mistrz"
Autor: Katarzyna Oleksik
Reporter: Piotr Wojtasik
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN