Styl życia

Lengrenówka - niezwykła pracownia w Muzeum Karykatury. Dlaczego warto się tam wybrać?

Styl życia

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Reporter:
Piotr Wojtasik
Otwarcie Lengrenówki – pracowni w Muzeum Karykatury
Otwarcie Lengrenówki – pracowni w Muzeum KarykaturyDzień Dobry TVN
wideo 2/5

Zbigniew Lengren był jednym z najlepszych polskich satyryków, grafików oraz rysowników. W Muzeum Karykatury powstała właśnie Lengrenówka, czyli edukacyjno-artystyczna przestrzeń poświęcona temu artyście. Można tam zobaczyć, jak mieszkał mistrz oraz przyjrzeć się jego pracom.

Lengrenówka. Dlaczego warto się tam wybrać?

Lengrenówka to niedawno otwarta pracownia w Muzeum Karykatury. Odwiedzając pracownię, można zobaczyć nie tylko, jak mieszkał, ale również, jak pracował Zbigniew Lengren - wybitny polski satyryk, grafik oraz rysownik. Zgromadzono tam również prace artysty. - Mój ojciec to uwielbiał. Dorysowywać coś do zdjęć. Sam zresztą robił świetne zdjęcia. Tu jest trochę miszmasz, z mojej ulubionej książki okładka "Średniowieczne żarty", uwielbiam ją - mówiła Katarzyna Lengren - scenografka, malarka, dziennikarka, felietonistka i córka Zbigniewa Lengrena.

Można także zobaczyć książkę o przygodach pszczółki Mai. - To było zrobione dla mojej córki, [...], to było dla niej rysowane - opowiadała Katarzyna Lengren.

Jak powstawały historie Filutka?

W pracowni są do obejrzenia równie rysunki profesora Filutka - najbardziej znanej postaci stworzonej przez wybitego rysownika. Co ciekawe, artysta tworzenie nowych przygód bohatera zaczynał od narysowania ramki. - Jak już miał gotową, pustą przestrzeń, to wtedy historia samoistnie się w nią wlewała. Dla mnie to jest bardzo bliski temat, ponieważ też zajmuję się komiksami - przyznała Maria, wnuczka wybitnego satyryka.

Czy to dziadek zaraził ją pasją do rysowania i tworzenia komiksów? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Reporter: Piotr Wojtasik

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości