Wyjątkowa pasja Przybyrada
Przybyrad Paszyn jest kolodionistą, czyli fotografem rodem z XIX wieku. Kiedyś pracował jako archiwista, później zajął się renowacją mebli z PRL-u, a dziś zagłębia się w tajniki techniki, która sprawiła, że fotografia stała się dostępna dla każdego. - To jest wynalazek, który wymyślił Frederick Scott Archer i dał on nam możliwość robienia odbitek fotograficznych - wyjaśnia artysta.
Mężczyzna od kilku lat interesował się fotografią, ale dopiero kolodion pokochał i była to miłość od pierwszego wejrzenia. Spotkali się przypadkiem, na weselu u przyjaciela Przybyrada. - Dla mnie jego magia polega na tym, że to wszystko dzieje się tu i teraz, ale jak się zrobi zdjęcie to nie ma poprawek - tłumaczy kolodionista.
Na czym polega proces kolodionowy?
Wykonanie fotografii opartej o technikę mokrego kolodionu jest złożonym procesem. Na czym polega? - Metalową lub szklaną blaszkę należy uczulić specjalnie przygotowaną chemią i to w ciemnościach, w czerwonym świetle uczula się przez około trzy minuty - wyjaśnia artysta. - Na światłoczułą płytkę możemy nanieść już fotografię. Mamy dziesięć minut na wykonanie zdjęcia i powrót do ciemni - dodaje. Utrwalacz zamienia zdjęcia w pozytyw.
Choć Przybyrad stale doskonali umiejętności, to już może pochwalić się sukcesami np. wyróżnienie w międzynarodowym konkursie fotograficznym na najlepszy portret. - Rodzi się młody mistrz, bym powiedział. Nie każdy człowiek, który ma aparat może zostać artystą czy fotografem - podsumowuje fotograf Adam Polański.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Zdjęcie jej twarzy stało się symbolem wojny w Ukrainie. "Szkło raniło moją twarz i oko"
- "Śródmieście życia" - wernisaż wystawy fotografii i okładek płyt Janusza Guttnera
- Siostry bliźniaczki podbijają internet, fotografując lalki. "Są lepiej ubrane niż my"
Autor: Aleksandra Matczuk
Reporter: Radosław Męczykalski
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN