Świat

Muzeum Figur Woskowych Madame Tussaud w Londynie – atrakcje, zwiedzanie, ciekawostki

Świat

Autor:
Adrian
Adamczyk
Madame Tussaud w Londynie

Madame Tussauds to jedna z najczęściej odwiedzanych atrakcji w Londynie. W muzeum znajduje się największa na świecie kolekcja figur woskowych. Wśród nich znajdują się członkowie królewskiej rodziny, postaci historyczne, naukowcy, gwiazdy muzyki, aktorzy, politycy... To miejsce, gdzie bez pytania o pozwolenie można sobie zrobić zdjęcie z ulubioną postacią lub idolem. Albert Einstein, David Beckham czy Madonna – wybór jest olbrzymi.

Muzeum Figur Woskowych Madame Tussauds składa się z piętnastu interaktywnych stref, w których możemy spotkać same znane twarze. W trakcie wycieczki po muzeum możemy m.in. poznać najważniejsze postaci z historii Londynu czy dołączyć do superbohaterów Marvela.

Zobacz wideo: Kultura i sztuka

Kultura i sztuka

Sztuka polskiego plakatu
Sztuka polskiego plakatu Dzień Dobry TVN
wideo 2/11

Muzeum Figur Woskowych w Londynie – historia

Francuska artystka Marie Tussaud zorganizowała swoją pierwszą wystawę figur woskowych w Londynie w 1835 roku. Okazała się dużym sukcesem i w 1884 roku muzeum zostało przeniesione na Marylebone Road, gdzie znajduje się po dziś dzień. Swoją przygodę z figurami woskowymi Marie Tussaud rozpoczęła w latach 70. XVII wieku. Po zakończeniu rewolucji francuskiej tworzyła rzeźby m.in. na podstawie obserwacji głów ściętych na gilotynie arystokratów. Następnie podróżowała, pokazując swoje prace w różnych krajach, aż trafiła do Londynu, gdzie osiedliła się na stałe. Madame Tussauds w Londynie to najstarsze muzeum figur woskowych na świecie. Obecnie ma swoje filie w wielu krajach.

Muzeum Figur Woskowych Madame Tussauds – filie na świecie

Na przestrzeni lat Muzeum Figur Woskowych Madame Tussaud otworzyło filie na całym świecie. W Stanach Zjednoczonych można znaleźć je można m.in. w Nowym Jorku czy Las Vegas. Madame Tussauds ma swoje muzea nawet w tak egzotycznych miejscach jak Hong Kong, Szanghaj czy Bangkok. W Europie możemy zobaczyć słynne figury woskowe w Berlinie czy Amsterdamie. Każda z filii ma swoje wystawy tematyczne – nietrudno się na przykład domyślić, jakie figury dominują na wystawie muzeum w Hollywood.

Muzeum Figur Woskowych w Londynie – rodzaje wystaw

Figury woskowe w muzeach Madame Tussauds dzielą się na wiele kategorii. Znajdziemy wśród nich współczesnych celebrytów, ale też postaci historyczne czy bohaterów filmów i komiksów. Oto niektóre z nich:

  • VIP Party: wystawa znajduje się w pierwszym pawilonie. Znajdują się tam figury woskowe takich gwiazd jak Morgan Freeman, Leonardo Di Caprio, Nicole Kidman, Brad Pitt czy Angelina Jolie;
  • Arena sportu: znajdziemy tu najbardziej znanych sportowców świata jak Tiger Woods, Mohammed Ali czy Cristiano Ronaldo;
  • Rodzina królewska: odwiedzający mogą tu spędzić trochę czasu z brytyjską rodziną królewską. Królowa Elżbieta, Książę Karol oraz inni są tu na wyciągnięcie ręki;
  • Kultura i nauka: w muzeum znajdziemy też największe umysły wszech czasów – Williama Szekspira, Alberta Einsteina, Stephena Hawkinga, Pabla Picassa, Karola Darwina i innych;
  • Światowi przywódcy: w tej grupie znajdziemy figury woskowe takich osobistości jak Barack Obama, Winston Churchill, Margaret Thatcher czy Tony Blair;
  • Bohaterowie Marvela: na tej wystawie znajdziemy największych bohaterów, takich jak Spiderman czy Batman, z którymi możemy także połączyć siły przeciwko złu w filmie 4D.

Muzeum Figur Woskowych Madame Tussauds w Londynie – ciekawostki

Dzięki swojej bogatej historii muzeum Madame Tussauds to także miejsce, z którym wiąże się wiele ciekawostek oraz zabawnych sytuacji Oto niektóre z nich. Straszny Ozzy W 2010 muzyk rockowy Ozzy Osbourne "udawał" swoją rzeźbę woskową i straszył (skutecznie) odwiedzających na jednej z wystaw. Ścięcie kanclerza W 2008 roku w niemieckiej filii Madame Tussauds zdecydowano się na kontrowersyjne posunięcie i wystawiono rzeźbę... Adolfa Hitlera. Choć zabroniono odwiedzającym jej dotykania oraz robienia z nią sobie zdjęć, nie przetrwała zbyt długo. Jeden z gości muzeum obciął głowę kanclerza III Rzeszy. Policji tłumaczył potem, że to niedopuszczalne, aby wystawiać Adolfa Hitlera jako atrakcję turystyczną. Odmowa z Kalkuty Zwykle posiadanie swojej rzeźby w muzeum Madame Tussaud traktowane jest jako rodzaj nobilitacji i uznania. Są jednak znane osoby, które nie życzyły sobie, aby ich woskowa kopia stanowiła element wystawy – jedną z nich była Matka Teresa z Kalkuty. Miała wówczas powiedzieć, że jej duchowa praca jest ważniejszym symbolem niż ziemskie, fizyczne ciało. Jak spod igły Aby wykonać rzeźbę najwyższej jakości, potrzebne są pomiary. Są one pobierane bezpośrednio z osoby, która ma być uwieczniona w wosku. Łącznie dokonuje się ok. stu pięćdziesięciu przymiarek w różnych częściach ciała, aby artyści z Madame Tussauds mogli stworzyć perfekcyjne dzieło. Czasami pomiarów dokonuje się większą liczbę razy – Królowa Elżbieta odwiedzała muzeum wielokrotnie na przestrzeni lat, a jej rzeźby były wykonywane w różnych pozach. Co ciekawe, na etapie produkcji rzeźby są o 2 cm wyższe niż oryginalne postaci – jest to uwarunkowane kurczeniem się wosku wraz z upływem czasu.

Zobacz wideo: Muzeum Leonarda da Vinci

Muzeum Leonarda da Vinci
Muzeum Leonarda da Vinci Źródło: Dzień Dobry TVN

Muzeum Figur Woskowych Madame Tussaud w Londynie – zwiedzanie muzeum

Choć bilety do Muzeum Figur Woskowych Madame Tussaud są dosyć drogie, należy ono do najczęściej odwiedzanych muzeów w Londynie. Aby uniknąć zwiedzających je tłumów, najlepiej wybrać się tam zaraz po otwarciu lub w godzinach lunchu. Aby zaoszczędzić czas, bilety można kupić na oficjalnej stronie internetowej muzeum.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Victoria Jones - PA Images/Getty Images

Pozostałe wiadomości