Cancun w Meksyku – luksusowa miejscowość, która przyciąga rzesze turystów. Co warto tam zobaczyć?

Cancun, Meksyk
Cancun, Meksyk
Źródło: Andrea De La Parra Valdes / EyeEm/Getty Images
Cancun w Meksyku to miejscowość stworzona całkiem niedawno, bo w latach siedemdziesiątych XX wieku. Miejsce miało konkurować z popularnym Acapulco. Mimo niewielkiej historii, miejscowość doczekała się wielu miłośników i jest chętnie wybierana jako kierunek na wakacje.

Cancun leży na wschodnim wybrzeżu Półwyspu Jukatan, w Meksyku. Długość białych, piaszczystych plaż wynosi ponad dwadzieścia kilometrów. Cancun zachwyci nie tylko fanów tropikalnej przyrody, wysokich temperatur, ale także miłośników historii. Można tu bowiem zwiedzić liczne zabytki i ruiny po zamieszkujących te tereny Majach.

Aggie opowiada o swoich podróżach. Ile krajów odwiedziła gwiazda?
Źródło: Dzień Dobry TVN Online

Cancun – luksusowa miejscowość w Meksyku

Cancun położone jest w Meksyku, w północnej części stanu Quintana Roo, na wybrzeżu Morza Karaibskiego. Cancun uznaje się za najbardziej luksusową miejscowość w Meksyku. Nazwa Cancun wywodzi się z języka Majów (Kaan kuum) i oznacza "gniazdo węży". Dawniej tereny miasta były obszarami należącymi do Majów, następnie zostały skolonizowane przez Hiszpanów. Cancun było również bardzo często odwiedzane przez piratów. Cancun powstało na początku lat siedemdziesiątych. Władze kraju zdecydowały, że właśnie w tym miejscu stworzą ośrodek turystyczny, który będzie mógł konkurować z Acapulco. Jeszcze w 1974 roku Cancun w Meksyku proponowało około półtora tysiąca pokoi hotelowych, dziś natomiast jest ich ponad dwadzieścia pięć tysięcy, zgromadzonych w ponad stu czterdziestu hotelach. Cancun przyciąga turystów piękną przyrodą, szerokimi, białymi i piaszczystymi plażami oraz świetną pogodą utrzymującą się przez cały rok. W meksykańskim Cancun panuje klimat tropikalny, a średnia temperatura wynosi około 27℃. Całkowita długość plaż Cancun wynosi około dwudziestu dwóch kilometrów. Miejscowość podzielona jest na pięć stref: Puerto Juárez, Franja ejidal, Alfredo V. Bonfil, Zona Urbana i Isla Cancún.

Cancun w Meksyku – co warto tu zobaczyć?

Wakacje w Meksyku, a konkretnie w Cancun, to okazja do zwiedzenia wielu interesujących zabytków czy obejrzenia licznych cudów przyrodniczych. Na co najbardziej warto zwrócić uwagę, odwiedzając Cancun w Meksyku?

 • El Rey – strefa archeologiczna, gdzie można oglądać pozostałości po budynkach czy świątyniach należących do Majów. El Rey jest oddalone około osiemnaście kilometrów od strefy hotelowej. Park Kabah – to park ekologiczny, którego celem jest ochrona gatunków endemicznych. Można tu podziwiać wspaniałą przyrodę Meksyku. El Meco – obecnie to strefa archeologiczna. W danych czasach miejsce to pełniło rolę ceremonialną i polityczną. Tulum – ruiny i plaże otoczone murem, dawniej było miasto należące do Majów. Playa del Carmen – charakterystyczna dla Cancun w Meksyku strefa imprezowa. Na plaży znajdują się bary i kluby. Isla Mujeres – spokojna wyspa oddalona od Cancun o około jedenaście kilometrów. Gran Cenote i Dos Ojos – bardzo znane jaskinie cenoty, gdzie można nurkować. Wyspa Cozumel – można tu nie tylko nurkować, podziwiać rafy koralowe, ale także opalać się na szerokich plażach lub zwiedzić park Chankanaab. Fuente de Kukulkán – fontanna charakteryzująca się ciekawym kształtem. Organizowane są tu także pokazy światła i wody. Yamil Lu’um – kolejna strefa archeologiczna. Podziwiać tu można słynny zabytek – Templo de Aracan.

  Cancun w Meksyku. Co jeszcze warto wiedzieć przed podróżą?

  Cancun w Meksyku obfituje w wiele świetnych restauracji, oferujących smakołyki zarówno kuchni lokalnej, jak i międzynarodowej. Najpopularniejszymi daniami jednak są tu przede wszystkim owoce morza, przyrządzane na wiele sposobów. Nie mniej częstymi potrawami, na które można się natknąć w Cancun w Meksyku, są mięsne dania, charakterystyczne dla kuchni Majów. Polecana jest tu zwłaszcza tradycyjna potrawa, zwana tikinxic (grillowana ryba według receptury Majów). W meksykańskim Cancun na pewno nie będą się nudzić miłośnicy życia nocnego – mnóstwo tu wszelkiego rodzaju barów, klubów czy dyskotek. To właśnie w Cancun w Meksyku znajduje się dyskoteka "The City" – największy tego typu lokal w Ameryce Łacińskiej. Przed podróżą do Cancun należy zgłębić różnego rodzaju zawiłości kulturowe, jak choćby to, że w Meksyku nawet konstruktywna krytyka nie jest zbyt dobrze przyjmowana, a mieszkańcy tego kraju mają zakaz udzielania gościom negatywnych odpowiedzi. 

  Zobacz także:

  Autor: Adrian Adamczyk

  Źródło zdjęcia głównego: Andrea De La Parra Valdes / EyeEm/Getty Images

  podziel się:

  Pozostałe wiadomości