dzieło sztuki

  dzieło sztuki

  Obraz "Zabicie Wapowskiego" Jana Matejki przez 100 lat był uznany za zaginiony. W 2012 roku odnalazł się w Ameryce Południowej. Teraz prywatny kolekcjoner wystawił go na sprzedaż. Cena wywoławcza: 2,3 mln zł. Centa estymowana: 3,5 - 4 mln złotych. Ile wart jest obraz? Jaka jest jego historia i jaką scenę z historii Polski opowiada? Dlaczego jego sprzedaż to tak duże wydarzenie w świecie kolekcjonerów sztuki? O tym w Dzień Dobry TVN prezes domu aukcyjnego, w którym dzieło będzie licytowane Juliusz Windorbski.

  O tym, co może być sztuką, jak rozpoznać czy coś jest arcydziełem i kto o tym decyduje opowiedzieli nam Stach Szabłowski, polski historyk i krytyk sztuki, publicysta oraz kurator CSW w Warszawie i Łukasz Radwan, dziennikarz Dzień Dobry TVN i krytyk sztuki. Jak wycenia się dzieła sztuki?

  Neony są ozdobą niejednego budynku. Niektóre z nich to prawdziwe dzieła sztuki, dlaczego znalazł się ktoś, kto je zaczął kolekcjonować. Zobaczcie, kto to taki. Dowiedzieliśmy się również, gdzie można zobaczyć tę kolekcję i jak powstają neony.

  W studiu Dzień Dobry TVN gościlismy Iwonę Buchner, właścicielkę domu aukcyjnego Polswiss Art, która w nabliższym czasie organizuje niezwykłą aukcję. Na licytacji będzie można zakupić dzieła z końca XIX i całego XX wieku, między innymi prace Jacka Malczewskiego. Ile warte są jego obrazy?

  Robert Szklarski jest metaloplastykiem, który w swojej pracy posługuje się techniką sprzed tysięcy lat. Na czym polega repusowanie i trybowanie? Czy jest to trudna technika? Co wyróżnia prace wykonywane tymi metodami? Ze złotnikiem spotkał się dziennikarz Dzień Dobry TVN Łukasz Radwan.

  Elwira Śliwińska w zaciszu domowym zamienia klasyczne buty w małe dzieła sztuki. Kryształkami i kamyczkami ozdabia szpilki i dziecięce tenisówki. Dlaczego postanowiła zająć się ozdabianiem butów? Co ją inspiruje?