W Olsztynie koło Częstochowy (woj. śląskie) znajduje się ruchoma szopka artysty ludowego Jana Wewióra. Stoi w niej już ponad 800 figur. O szczegółach projektu opowiedział autor w rozmowie z reporterem Dzień Dobry TVN Piotrem Wojtasikiem.
Ruchoma szopka Jana Wewióra w Olsztynie
Ruchomą szopkę Jana Wewióra można podziwiać w chacie z końca XIX wieku, w pobliżu olsztyńskiego rynku. - To jest szopka mojego życia. Nazywam ją "Jurajskie Betlejemowo", bo nawiązuje do tego, co otacza nas dookoła, czy otaczało - wyjaśnił artysta ludowy w rozmowie z Piotrem Wojtasikiem.
Szopka jest podzielona na dwie części: miejską i wiejską. - Ta miejska nawiązuje trochę do Dolnego Śląska, gdzie mieszkałem. Przy tworzeniu, na początkach tej pracy, nie zdawałem sobie sprawy, że będę w Olsztynie - przyznał Jan Wewiór.
Dzieło twórcy przedstawia m.in. sceny biblijne, życie mieszkańców regionu czy Częstochowę. Odnajdziemy też figurę Jana Pawła II i wiele aniołów.
Szopka Jana Wewióra - inspiracja
Jan Wewiór jako młody chłopiec zachwycił się ruchomą szopką w Wambierzycach na Dolnym Śląsku i zaczął marzyć o wykonaniu własnej. Od lat dzielnie realizuje swój plan. Co obok szopki odnajdziemy w galerii twórcy? Jakie rzeźby stoją przed chatą? Zobacz materiał wideo.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Tworzenie szopek krakowskich to ich rodzinna tradycja. "Nawiązujemy do czegoś, co nas bardzo dotyka"
- Najpiękniejsze szopki bożonarodzeniowe są w Neapolu
- Polacy mają najstarszą szopkę w Europie
Autor: Dominika Czerniszewska
Reporter: Piotr Wojtasik
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN