Konkurs Szopek Krakowskich
Krakowskie szopki stanowią nieodzowny element małopolskiej tradycji. Proces tworzenia nietuzinkowych projektów zajmuje nawet kilka tysięcy godzin, jednak mieszkańcy Krakowa chętnie podejmują się tego wyzwania. Autorzy szopek wykazują się nie lada kreatywnością, która nierzadko stanowi przepustkę do zwycięstwa w wyjątkowym konkursie.
- Wszystkie szopki, które tutaj widzimy, powstały w tym roku. Szopkarze przygotowali je na konkurs, który odbywa się pod pomnikiem Adama Mickiewicza w pierwszy czwartek grudnia - zauważył Kamil Stasiak. Dodał też, że konstrukcje oceniane są w kilku kategoriach wielkościowych i wiekowych, dlatego do niecodziennej rywalizacji mogą przystąpić zarówno dorośli, jak i dzieci.
Kultura i sztuka
Czym wyróżniają się krakowskie szopki?
Szopki krakowskie nie przypominają tradycyjnych stajenek, które zwykle widujemy w kościołach. Autorzy tych niezwykłych budowli zwykle inspirują się miejską architekturą, w tym także krakowskimi zabytkami. Strzeliste wieże stanowią charakterystyczny element tego rodzaju konstrukcji.
W każdej szopce umieszcza się figurki świętej rodziny, ale to niejedyna ozdoba wnętrza nadzwyczajnych projektów. Szopkarze chętnie wzbogacają swoje dzieła statuetkami legendarnych krakowskich postaci. Wśród nich wymienić można, chociażby Pana Twardowskiego, Lajkonika czy szewca Skubę w towarzystwie smoka wawelskiego. W niektórych szopkach pojawiają się także lalki w ludowych strojach krakowiaków i górali.
- Z tego w pewnym sensie wywodzi się tradycja szopki krakowskiej, że przedstawienia przestano odgrywać w kościołach, a zaczęto odgrywać jako taki rodzaj współczesnych jasełek. W związku z tym pojawiły się tam motywy nie tylko historyczne, nie tylko związane z tradycjami krakowskimi, ale też zupełnie współczesne - posumował Kamil Stasiak.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.
Zobacz także:
- "Sama to ogarniesz": Jak wykonać miarkę wzrostu w stylu skandynawskim?
- Auguste Escoffier był mistrzem kuchni francuskiej. "Przeniósł doświadczenie wojskowe do współczesnych restauracji"
- Tajemnice pracy stroiciela fortepianów. "To jest bardzo stresujący zawód"
Autor: Magdalena Brzezińska
Reporter: Piotr Wojtasik
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN