Szopka krakowska – rodzinna tradycja
Michał Cessanis odwiedził artystkę, która idąc śladem swojej rodziny, zajęła się wykonywaniem szopek. Anna Malik pochwaliła się dziełami, a także pokazała zdjęcia przodków, którzy z tworzyli konkursowe szopki.
- W XIX wieku to była scena do jasełek kukiełkowych. My jesteśmy ostatnią rodziną, która robi te jasełka. Zajmujemy się tym od pięciu pokoleń – powiedziała Anna Malik, rzeźbiarka, artystka.
Wszystko zaczęło się od Walentego Malika, murarza, który w roku 1922 wykonał pierwszą szopkę jasełkową. Następnie pasję przejęły córki i kolejne pokolenia. - Siedzieliśmy przy stole i robiliśmy szopki, to była integracja rodziny – wspomina rzeźbiarka.
Świąteczna piosenka Dzień Dobry TVN
Szopki w muzeum
Po całym roku pracy krakowscy szopkarze pokazują swoje dzieła w każdy pierwszy czwartek grudnia pod pomnikiem Adama Mickiewicza. Potem ich dzieła można oglądać po sąsiedzku w muzeum Krakowa.
- Historia szopki konkursowej krakowskiej zaczyna się w 1937 roku. Wtedy był pierwszy konkurs, wybierano spośród wielu jedną najpiękniejszą. Kiedyś były bardzo proste, drewniane, z tektury, oklejone kolorowym papierem. Teraz są błyszczące, mają bardzo dużo detali, są dwustronne - powiedziała Małgorzata Niechaj, kustosz Muzeum Krakowa.
Zobacz także:
- Marina Łuczenko-Szczęsna: "W tym roku nie organizuję świąt i całe szczęście"
- "To jest dramatyczne, co się stało". Walczymy o wolne media! Podpisz petycję w sprawie LEX TVN
- Świąteczne ozdoby z klocków LEGO. Jak je wykonać?
Autor: Nastazja Bloch
Źródło: Michał Cessanis/Marek Zieliński
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN