Zobaczcie największą kolekcję zabawek na świecie m.in. szopkę królowej Bony

Kraków. Katarzyna Jaroszyńska spotkała się z rodziną Sosenków, którzy są właścicielami największej na świecie kolekcji zabawek. Same pocztówki, które mają w swoich zbiorach, zajmują 56 szaf i komód oraz kilka pudeł! Naszym widzom kolekcjonerzy pokazali dziś najciekawsze eksponaty spośród zabawek choinkowych.

Wyjątkowa kolekcja Państwa Sosenków

W kolekcji Państwa Sosenków znajdują się eksponaty, których historia sięga połowy XIX wieku, niektóre z nich były projektowane przez wybitnych artystów, ale największym sentymentem rodzina Sosenków darzy te eksponaty, które powstawały w domu.

Zobacz też: Bombki. Zobaczcie jakie będą modne w tym roku, a jakie w 2020 >>>

Marek Sosenko: Tutaj przede wszystkim chcieliśmy pokazać te zabawki, które robiono w domu. Cała sytuacja budowania nastroju przez to, że się tworzy te ozdoby już długo przed świętami, zapamiętywana jest potem na długie, długie lata. To jest coś wspaniałego. Moje dzieci np. robiły też pocztówki, które trzeba było wysyłać.

Szopka królowej Bony

Największym skarbem w kolekcji Państwa Sosenków jest XVI wieczna szopka królowej Bony. Właścicielem tych figurek był między innymi Aleksander Fredro.

Zobacz też: Choinka z makaronu. Jak zrobić ją samodzielnie krok po kroku? >>>

Marek Sosenko: To jest jeden z najrzadszych i najcenniejszych zabytków w naszej kolekcji - szopka królowej Bony. Pięć figurek, właściwie prawie sześć, z wosku i tkanin. Bardzo sie już zestarzały. Nie ma już na nich prawie koloru. Dawniej szopka należała do Aleksandra Fredry, który pozyskał ją z kręgu dworzan królowej Bony.

Wyjątkowa choinka

Choinka udekorowana, specjalnie dla naszych widzów, elementami kolekcji Państwa Sosenków wygląda olśniewająco. Można zobaczyć jak zmieniały się one na przestrzeni lat i z czego były wytwarzane.

Zobacz też: Sennik: Choinka bożonarodzeniowa – symbolika i znaczenie >>>

Katarzyna Sosenko: Zadaniem pięknych, kolorowych ozdób świątecznych było dodanie nam energii, dodanie nam kolorów w te zimowe wieczory. Ozdoby świąteczne były wykonywane z galanterii papierowej, koralików. Tu widzimy wszystkie techniki jakie wykorzystywano przy produkcji ozdób.

Autor: Bartłomiej Węgrzyn

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Rodzaje i rola błonnika w diecie
Materiał promocyjny

Rodzaje i rola błonnika w diecie