Gorące tematy

Świąteczne zakupy z Małgorzatą Ohme. Jak Polacy robią zakupy na święta?

Gorące tematy

Świąteczne zakupy z Małgorzatą Ohme. Jak Polacy robią zakupy na święta?

W przedświąteczne niedziele sklepy będą otwarte zarówno 15 jak i 22 grudnia. Przy tej okazji Małgosia Ohme spełniła swoje marzenie i sprawdziła jak wygląda praca kasjerki w sklepie. Zobaczcie jak sobie poradziła i o czym rozmawiała z klientami. O tym jak planujemy świąteczny budżet, jakie zakupy robimy przed świętami rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN i ile pieniędzy wydamy, rozmawialiśmy z dziennikarką TVN24 BiS Agatą Zamęcką. Kto panuje wydać więcej - mężczyźni, czy kobiety?

Małgorzata Ohme - kasjerką

Jak się okazuje udało nam się spełnić marzenie Małgorzaty Ohme - dzień spędzony w sklepie na kasie bardzo jej się podobał. Dostarczył wielu okazji, żeby porozmawiać z klientami o świątecznych zakupach, planach i potrawach, które zamierzają przygotować na święta.   

Zobacz też: Czy sklepy będą otwarte? Grudzień 2019 - które niedziele będą handlowe? Gdzie zrobić zakupy? >>>

Małgorzata Ohme: Bardzo mi się to podoba. To właśnie było moje marzenie, żeby pracować na kasie.

Nie bierzemy kredytów na święta

Z roku na rok coraz mniej osób decyduje się na "świąteczną pożyczkę". Święta finansujemy z bieżących dochodów. Jak mówiła w Dzień Dobry TVN Agata Zamęcka, z badań wynika, że wpływ na zmniejszenie się liczny pożyczek-chwilówek przed świętami ma między innymi program "500 plus".

Zobacz też: Wesołych i tanich Świąt, czyli jak kupować mniej? >>>

Agata Zamęcka: To jest bardzo dobra informacja. (...) Pomogła między innymi sytuacja związana z 500+. To są dodatkowe dochody, które można przeznaczyć np. na święta

Średnio wydamy miedzy 1500 a 1722 złotych

Przewidywany średni koszt Świąt Bożego Narodzenia w tym roku to 1722 złote. To spory wzrost w stosunku do zeszłego roku, w którym Polacy wydali na święta średnio po 1168 złotych. Według Agaty Zamęckiej winna jest tu przede wszystkim inflacja, która w 2019 roku wyniosła 7% w skali roku. Przy czym niektóre produkty odnotowały wyraźnie większy wzrost cen.

Zobacz też: Jak zaplanować Święta Bożego Narodzenia? Kilka cennych rad >>>

Agata Zamęcka: Ceny niektórych produktów wzrosły nawet o 80 procent. Kiszonki, czyli np. bigos na naszym stole będzie droższy. Droższe będą też pieczywa i ciasta, bo mąka poszła także mocno w górę. Ceny wzrosły, dlatego wydajemy więcej.

Na co wydamy pieniądze?

Według badań najwięcej pieniędzy wydamy na prezenty, a niewiele mniej przeznaczymy na jedzenie - Polacy są liderami w tej kategorii jeśli chodzi o Europę.

Agata Zamęcka: Jeśli porównamy Polaków do innych narodów w Europie, to okazuje się, że my wydajemy procentowo najwięcej na jedzenie.

Planowane wydatki na święta wyniosą w tym roku:

 • 547 zł - prezenty,
 • 524 zł - jedzenie,
 • 324 zł - podróże,
 • 126 zł - spotkania towarzyskie,

Czy sklepy będą otwarte w niedzielę?

Do końca roku zostały jeszcze trzy niedziele i we wszystkie z nich sklepy będą otwarte. Niedziele handlowe w grudniu to 15, 22 i 29 grudnia 2019. W tym roku nie mamy jeszcze do czynienia z całkowitym zakazem handlu w niedziele, ale w przyszłym roku sytuacja ulegnie zupełnej zmianie. Jak mówiła w Dzień Dobry TVN Agata Zamęcka:

W przyszłym roku wchodzimy w całkowity zakaz handlu w niedziele. To oznacza, że będziemy mieli handlowych niedziel tylko siedem.

Niedziele handlowe w 2020

 • 26 stycznia
 • 5 kwietnia
 • 26 kwietnia
 • 28 czerwca
 • 30 sierpnia
 • 13 grudnia 2020
 • 20 grudnia 2020

Mężczyźni wydadzą więcej

Według badań to mężczyźni wydadzą więcej na święta. Planują oni zamknąć swój świąteczny budżet w kwocie niemal 2000 zł, z kolei kobiety zostawią w sklepach maksymalnie 1500 zł.

Źródło: DDTVN |
Co sądzisz o tym artykule?
78
6
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0