Poznaj rodzinę Malików, która tworzy niezwykłe szopki już od pięciu pokoleń

Szopka przyszła do nas z XIII wieku z Asyżu. Pierwszy wykonał ją Święty Franciszek. W programie Dzień Dobry TVN pokazaliśmy wam piękne dzieła wykonane w Polsce. Kinga Burzyńska wybrała się do Krakowa do rodziny Malików, która od lat zajmuje się robieniem artystycznych szopek.

Rodzina tradycja

Rodzina Malików od pięciu pokoleń robi szopki i wystawia przedstawienia jasełkowe. Walenty Malik zapoczątkował rodzinną tradycję. Jako pierwszy stworzył duże szopki jasełkowe oraz kukły, które uczestniczyły w przedstawieniach. Głównym grającym był syn Włodzimierz, który później kontynuował tradycję. Obecnie szopki tworzą kolejne dwa pokolenia.

W tym roku rodzina Malików wystawia jasełka w Muzeum Krakowa. Chętnych zapraszamy już 22 grudnia oraz w drugi dzień świąt, 26 grudnia. Każdy z członków rodziny odegra swoją rolę. Pan Jan zagra na skrzypcach, pani Ania zajmie się lalkami, które sama stworzyła, natomiast córka Cecylia zagra na skrzypach i wcieli się w rolę śmierci.

Ile czasu trwa zrobienie szopki?

Piękne i ozdobne szopki są pracochłonnym dziełem. Jak przyznała pani Anna, robi się je cały rok, a niektóre nawet trzy lata. Wykonane są one z tektury pomalowanej i obklejonej cynfolią. Wiele godzin spędzonych w pracowni popłaca. Artystyczne szopki został już wielokrotnie nagrodzone na licznych konkursach. Pierwszy z nich wygrał Walenty Malik w 1946 roku.

Zobacz też:

Autor: Nastazja Bloch

podziel się:

Pozostałe wiadomości