Styl życia

Tajemnice pracy stroiciela fortepianów. "To jest bardzo stresujący zawód"

Styl życia

Autor:
Justyna
Piąsta
Reporter:
Andrzej Pągowski, Miłka Fijałkowska
Tajemnice pracy stroiciela fortepianów
Tajemnice pracy stroiciela fortepianówDzień Dobry TVN
wideo 2/12

Fortepian to jeden z bardziej skomplikowanych instrumentów. Jego budowa to prawdziwe dzieło sztuki. Nikt nie zna jego tajników tak dobrze jak stroiciel. Andrzej Pągowski, prowadzący cykl "Sekrety sztuki", odwiedził prawdziwego mistrza w tym fachu.

Stroiciel fortepianów

Szymon Jasnowski jest cenionym w Polsce stroicielem fortepianów. Na co dzień pracuje w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Ile czasu trwa przygotowanie tego niezwykłego instrumentu do koncertu?

- Jeśli chodzi o filharmonię, my mamy przygotowane te instrumenty, ale zawsze trzeba poświęcić tak 2-3 godziny, żeby doprecyzować wszystko, doszlifować. Miałem przywilej stroić dla pana Zimermana, który był zadowolony, a on jest bardzo wymagający, ponieważ on sam potrafi sobie nastroić i wyregulować - powiedział Jasnowski.

Są różnie techniki strojenia fortepianów. Szymon Jasnowski preferuje klasyczne strojenia.

- Teraz obecnie preferuje się, szczególnie na Zachodzie, strojenie według urządzeń elektronicznych. To jest bardzo proste, nie trzeba mieć słuchu, wystarczy mieć dobry wzrok, żeby widzieć wskazówkę lub światełka. My jesteśmy uczeni taką starą metodą, czyli na ucho. (...) I to jest właściwe strojenie - podkreślił ekspert.

Pan Szymon posiada kolekcję instrumentów, również tych historycznych. - Oprócz współczesnych, które naprawiam, też interesuję się instrumentami z epoki, czyli z XIX wieku - przyznał Jasnowski.

Tajniki pracy stroiciela fortepianów

Jakie umiejętności powinien posiadać profesjonalny stroiciel?

- Przede wszystkim musi mieć słuch muzyczny. A druga, bardzo ważna rzecz, to jest odporność psychiczna. To jest bardzo stresujący zawód - podkreślił specjalista.

Szymon Jasnowski przygotowuje fortepiany do Konkursów Chopinowskich. - To jeden z najbardziej stresujących momentów, kiedy bierzemy za siebie odpowiedzialność w pewnym sensie za wykonanie tych utworów, które grają pianiści. A nuż coś się stanie z fortepianem w trakcie i możemy być obwinieni o niepowodzenie pianisty - powiedział stroiciel.

Żona pana Szymona oraz jego córka są pianistkami. - Dopóki nie poznałem mojej żony, trudno było porozumieć się z pianistą. W tym momencie nie mam tego problemu. Wiele rzeczy mi się wyjaśniło - jakie są oczekiwania pianisty, jaka barwa mu odpowiada, co to znaczy, że jest fortepian twardy lub miękki - stwierdził Jasnowski.

Ekspert przyznał, że stroiciel to zawód zanikający. - Istnieje cały czas szkoła w Kaliszu. Jest coraz mniejsze zainteresowanie, ale mamy nadzieję, że uda się zachęcić młodych ludzi, ponieważ to jest bardzo ciekawy zawód. Spotykamy pianistów z całego świata - dodał.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.

Zobacz także:

Autor:Justyna Piąsta

Reporter: Andrzej Pągowski, Miłka Fijałkowska

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości