Tajemnice pracy stroiciela fortepianów. "To jest bardzo stresujący zawód"

Tajemnice pracy stroiciela fortepianów
Źródło: Dzień Dobry TVN
Tajemnice pracy stroiciela fortepianów
Tajemnice pracy stroiciela fortepianów
Obrazy, które zachwycają!
Obrazy, które zachwycają!
Sztuka ożywiania obrazów
Sztuka ożywiania obrazów
Sztuka polskiego plakatu
Sztuka polskiego plakatu
Rzeźbami z marmuru zachwyca się świat
Rzeźbami z marmuru zachwyca się świat
Przez sztukę do serca
Przez sztukę do serca
Sztuka na talerzu
Sztuka na talerzu
Jego sztuka łączy
Jego sztuka łączy
Jak zrobić piękny kalendarz adwentowy?
Jak zrobić piękny kalendarz adwentowy?
Gdy sztuka spotyka się z polityką
Gdy sztuka spotyka się z polityką
ARS LATRANS
ARS LATRANS
Ze sztuką na „ty”
Ze sztuką na „ty”
Matka Boska Wyspiańskiego, czy nie?
Matka Boska Wyspiańskiego, czy nie?
Grudniowa aukcja dzieł sztuki
Grudniowa aukcja dzieł sztuki
Fortepian to jeden z bardziej skomplikowanych instrumentów. Jego budowa to prawdziwe dzieło sztuki. Nikt nie zna jego tajników tak dobrze jak stroiciel. Andrzej Pągowski, prowadzący cykl "Sekrety sztuki", odwiedził prawdziwego mistrza w tym fachu.

Stroiciel fortepianów

Szymon Jasnowski jest cenionym w Polsce stroicielem fortepianów. Na co dzień pracuje w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Ile czasu trwa przygotowanie tego niezwykłego instrumentu do koncertu?

- Jeśli chodzi o filharmonię, my mamy przygotowane te instrumenty, ale zawsze trzeba poświęcić tak 2-3 godziny, żeby doprecyzować wszystko, doszlifować. Miałem przywilej stroić dla pana Zimermana, który był zadowolony, a on jest bardzo wymagający, ponieważ on sam potrafi sobie nastroić i wyregulować - powiedział Jasnowski.

Są różnie techniki strojenia fortepianów. Szymon Jasnowski preferuje klasyczne strojenia.

- Teraz obecnie preferuje się, szczególnie na Zachodzie, strojenie według urządzeń elektronicznych. To jest bardzo proste, nie trzeba mieć słuchu, wystarczy mieć dobry wzrok, żeby widzieć wskazówkę lub światełka. My jesteśmy uczeni taką starą metodą, czyli na ucho. (...) I to jest właściwe strojenie - podkreślił ekspert.

Pan Szymon posiada kolekcję instrumentów, również tych historycznych. - Oprócz współczesnych, które naprawiam, też interesuję się instrumentami z epoki, czyli z XIX wieku - przyznał Jasnowski.

Tajniki pracy stroiciela fortepianów

Jakie umiejętności powinien posiadać profesjonalny stroiciel?

- Przede wszystkim musi mieć słuch muzyczny. A druga, bardzo ważna rzecz, to jest odporność psychiczna. To jest bardzo stresujący zawód - podkreślił specjalista.

Szymon Jasnowski przygotowuje fortepiany do Konkursów Chopinowskich. - To jeden z najbardziej stresujących momentów, kiedy bierzemy za siebie odpowiedzialność w pewnym sensie za wykonanie tych utworów, które grają pianiści. A nuż coś się stanie z fortepianem w trakcie i możemy być obwinieni o niepowodzenie pianisty - powiedział stroiciel.

Żona pana Szymona oraz jego córka są pianistkami. - Dopóki nie poznałem mojej żony, trudno było porozumieć się z pianistą. W tym momencie nie mam tego problemu. Wiele rzeczy mi się wyjaśniło - jakie są oczekiwania pianisty, jaka barwa mu odpowiada, co to znaczy, że jest fortepian twardy lub miękki - stwierdził Jasnowski.

Ekspert przyznał, że stroiciel to zawód zanikający. - Istnieje cały czas szkoła w Kaliszu. Jest coraz mniejsze zainteresowanie, ale mamy nadzieję, że uda się zachęcić młodych ludzi, ponieważ to jest bardzo ciekawy zawód. Spotykamy pianistów z całego świata - dodał.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości