Gwiazda zachwyciła nie tylko pięknym głosem, ale też wyjątkową stylizacją.
Jan Lisiecki to utalentowany pianista, który koncertuje na całym świecie. Krytycy doceniają jego wrażliwość i "dojrzałą muzykalność". Mówi się, że jest unikalnym talentem. Teraz artysta opowiedział o swojej pasji i pracy Irminie Somers w Dzień Dobry TVN.
Dlaczego to właśnie w Kaliszu znajduje się zagłębie tego instrumentu?
Fortepian to jeden z bardziej skomplikowanych instrumentów. Jego budowa to prawdziwe dzieło sztuki. Nikt nie zna jego tajników tak dobrze jak stroiciel. Andrzej Pągowski, prowadzący cykl "Sekrety sztuki", odwiedził prawdziwego mistrza w tym fachu.
Podczas tegorocznych świąt księżna Kate zaskoczyła Brytyjczyków. W czasie bożonarodzeniowego koncertu wystąpiła w duecie z Tomem Walkerem. Utwór "For Those Who Can't Be Here" poruszył serca telewidzów.
XVIII Konkurs Chopinowski dobiegł już końca, lecz temat muzyki klasycznej jest nadal gorący. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że za sukcesem muzyków występujących na scenie stoją stroiciele fortepianów. To zawód, do którego dojrzewa się latami. Na czym polega? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedzieli Jarek Bednarski i Szymon Jasnowski.
Właśnie trwa XVIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina. To bez wątpienia najważniejsze wydarzenie związane z muzyką klasyczną w Polsce, a także jedno z najbardziej prestiżowych na całym świecie. Jakie emocje towarzyszą uczestnikom i widzom?
Tegoroczny Konkurs Chopinowski 2020 ma miejsce w dniach od 2 do 23 października. To najważniejsze wydarzenie muzyczne w Polsce, a przy tym jedno z najważniejszych muzycznych wydarzeń na świecie. To kompetencja, w której udział biorą zawodnicy z całego świata, mają możliwość zaprezentowania swoich umiejętności, ale też interpretacji utworów Fryderyka Chopina.
Alexandra Kuznetsova "Gamazda" to 30-letnia pianistka, która wykonuje covery znanych zespołów rockowych. Jej aranżację "In The End" zespołu Linkin Park wyświetliło ponad 9 milionów internautów, a na wykonanie "Can't stop" zwrócił uwagę sam zespół The Red Hot Chili Peppers. Poznajcie historię utalentowanej Rosjanki.
Laura ma zaledwie dziesięć lat, a na koncie już wielkie sukcesy. Choć na co dzień jest bardzo nieśmiała i wyciszona, gdy siada przy fortepianie, zmienia się w prawdziwą pianistkę. Jak zaczęła się jej historia z muzyką? O tym opowiedziała nam mama dziewczynki, Justyna Pietryka. Młodziutka artystka specjalnie dla naszych widzów zagrała etiudę Fryderyka Chopina.
Prawie 1,3 mln zł zapłacono za fortepian Steinway należący do Władysława Szpilmana - jednego z najwybitniejszych polskich pianistów. Tym samym stał się najdrożej wylicytowanym instrumentem muzycznym na aukcji w naszym kraju. Pod młotek poszły również inne najcenniejsze osobiste pamiątki należące do artysty. Łączny obrót ponad 2,5 mln zł sprawia, że aukcja w Desa Unicum stała się rekordową licytacją memorabiliów w Polsce.
Pasją pianisty Wawrzyńca Praska jest oczywiście muzyka. Ale jego droga na szczyt nie należała do najłatwiejszych. Wawrzyniec w okresie szkoły muzycznej postanowił się zbuntować...
Posłuchajcie, jak brzmi Grzegorz Ciechowski w wersji na fortepian i wiolonczelę. Na scenie Dzień Dobry TVN wystąił duet Hania Rani & Dobrawa Czocher, który zagrał aranżację piosenki "Tak tak to ja". Utwór pochodzi z wydanego w ubiegłym roku albumu "Biała flaga", na którym zanalazły się aranżacje takich piosenek, jak: "Mamona", "Republika marzeń", "Telefony" i "Nie pytaj o Polskę".
Dobrawa Czocher, wiolonczelistka i Hania Raniszewska, pianistka grają muzykę Grzegorza Ciechowskiego na instrumentach klasycznych. Przez to, że nie były zagorzałymi fankami Republiki, potrafiły spojrzeć na muzykę Ciechowskiego z dystansu. Kiedy zrodził się pomysł, by zaaranżować utwory Republiki w wersji klasycznej? Z jakim odbiorem spotkała się ich płyta? Czy planują trasę koncertową? Dziewczyny o swoim projekcie opowiedziały w studiu Dzień Dobry TVN.
"7 widoków w drodze do Krakowa" - to nazwa najnowszej płyty Grzegorza Turnaua, o której artysta mówi, że to płyta "przypominająca raczej odskrobaną ścianę". Co zainspirowało go do skomponowania muzyki? Co się zmieniło w graniu Grzegorza Turnaua od czasu debiutu przed trzydziestoma laty? Za czym tęskni Grzegorz Turnau? Dlaczego tą płytą, jak mówi, spłaca zaciągnięty dług? Dlaczego nie lubi, gdy o jego muzyce mówi się "poezja śpiewana"?
Mimo swoich ośmiu lat jest prawdziwym wirtuozem gry na fortepianie. W ostatni weekend wygrał prestiżowy konkurs w Baden-Baden, pokonując w tym konkursie najlepszych rosyjskich pianistów. Poznajcie Wiktora Sommera - cudowne dziecko fortepianu. Posłuchajcie, jak gra mały pianista.
Ma 7 lat i mówią o nim, że jest genialnym dzieckiem. Wiktor Sommer gra na fortepianie zaledwie od 18 miesięcy, ale bardzo szybko się uczy. Teraz zajmuje się nim wybitny prof. Aleksander Murawski z Sankt Petersburga, który uważa, że Wiktor ma wielki talent. Zobaczcie występ genialnego Wiktora w Dzień Dobry TVN!